Ako predísť konfliktom na dovolenke

Po náročnom roku ovplyvnenom pandémiou sa mnohí z nás upínajú k času strávenom na dovolenke oveľa viac než predchádzajúce roky. Zaslúženému odpočinku ale tradične predchádzajú náročné prípravy, ktoré v kombinácii s únavou a prepracovanosťou často zamávajú s našimi nervami. Ak teda nechcete, aby táto dovolenka skončila časom nekonečných konfliktov, držte sa nasledujúcich rád.

Ak chcete skutočne predchádzať všetkým ťažkostiam, je podľa odborníkov potrebné dovolenku dopredu riadne naplánovať, vrátane všetkých kompetencií, organizačných záležitostí ale aj rodičovských pravidiel.

Plány pomáhajú kompromisom

Vždy je dobré dopredu popremýšľať, čo všetko vás na mieste čaká, čo by ste chceli vidieť a zažiť. Ak budete o týchto veciach hovoriť dopredu, skôr sa v prípade rozdielnych predstáv na mieste dohodnete na kompromise a to bez zbytočných konfliktov.

Nebaľte veci za ostatných

Aj malé dieťa môže mať svoj malý kufor na hračky a jeho vlastné nevyhnutnosti. Staršie deti si môžu zbaliť aj všetky potrebné oblečenie. Nepristupujte na balenie kufra ani svojmu mužovi. Ponúknite mu, že mu vyperiete a vyžehlíte veci, o ktoré si povie, ale samotné balenie nechajte len na ňom. Každý by si mal niesť svoju vlastnú zodpovednosť za svoje batožinu. Vyvarujete sa tak sporom v štýle: „Ty si mi toto nevzala a podobne.“

Rozdeľte si, kto čo pred dovolenku zariadi

Presne stanovte, kto vymení peniaze, kto má na starosti vouchery, pasy a ostatné papierovanie, kto odvezie psa k babičke, dá kŕmenie rybičkám, kto skontroluje, či je auto v poriadku, kto zapne alarm, zamkne vchod a vykoná ďalšie potrebné kroky na opustenie domácnosti.

Dohodnite sa dopredu na sume, ktorú môžete minúť

Je dobré si vždy dopredu povedať, aké sú vaše možnosti, čo sa týka nákupov a míňanie na dovolenke. Poznať dopredu rodinný rozpočet pomôže predísť nesplniteľným požiadavkám a rozhorčenie z odmietnutia nákupu.

Dovolenka s rodinou či priateľmi

Ak plánujete dovolenku s niekým z príbuzenstva či s priateľmi, potom vedzte, že aj odchod býva náročnejší, než keď vyrážate sami. Vzájomné prispôsobovanie je psychicky náročné v bežnom živote, nieto týždeň v cudzom prostredí. Pokiaľ máte už dopredu o týchto ľuďoch pochybnosti, potom takú dovolenku rovno zavrhnite.

Rodičia musia držať spolu

Ako rodičia naozaj musíte vystupovať voči deťom jednotne. Keď jeden niečo zakáže, druhý to nesmie dovoliť. Dopredu si zakážte vety typu: „Od koho to asi má!“ „To je tá tvoja výchova!“, „Kde to asi videl/a!“

Dovolenka je pre každý vzťah svojím spôsobom ukazovateľom jeho kvality. Ak je vzťah funkčný, obaja partneri sa snažia spolu tráviť čo najviac času a tiež sa na spoločné zážitky tešia. Avšak aj každý z nich potrebuje čas len pre seba. Niektorí psychológovia odporúčajú dve tretiny voľna tráviť spoločne s partnerom a jednu tretinu oddelene, a to výhradne podľa vlastných predstáv.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zvládnutie spoločnej dovolenke možno potom aj považovať za ukazovateľ, či sú mladí vôbec schopní vychovávať dieťa a sú odolní voči stresu. Ak sa na dovolenke s partnerom dohadujú, nevedia sa zhodnúť v základných veciach, nebude takýto vzťah fungovať ani v normálnom živote, nieto vo stresovej situácii.

zdroj: novinky.cz

Francúzsky paradox: môže za to naozaj víno?

facebook

Zdravé návyky, ktoré sú tajomstvom dlhodobých vzťahov