Vzťah bez lásky. Kedy zostať, kedy odísť?

Láska vyprchala a vy premýšľate o rozchode. Pravda ale je, že ľudia vo vzťahoch zostávajú aj z iných dôvodov, než je práve láska. Že to nie je správne? Omyl! Niekedy je zostať dobré rozhodnutie a vyplatí sa.

Pocit bezpečia, finančné zázemie, priateľstvo, rodičovstvo, skvelý sex – to všetko je súčasťou partnerského života a to všetko je dôležité. V ideálnom prípade je vo vzťahu samozrejme láska a k tomu ten správny kokteil zo všetkých tých ostatných vecí. Stáva sa však, že láska jednoducho odíde, a vy ste nútení zvážiť, pre čo sa oplatí vo vzťahu zostať aj bez nej. A takto to vidí britská expertka na vzťahy a sex Tracey Cox.

1. Zostať kvôli deťom?

Už dávno manžela nemilujete, ale zostávate s ním, pretože máte pocit, že keby ste vzťah rozbila, ublížite tým deťom. Nie je moc milý na vás, ale k nim sa chová skvele, je to dobrý otec. A tak si hovoríte, že to vydržíte, než budú vaše deti dosť veľké, aby to pochopili. „Podľa nedávnej britskej štúdie sú deti dôvodom, prečo spolu dvaja zostávajú, u 47 percent párov,“ hovorí Tracey Cox.

Naozaj je to ale pre vaše deti to najlepšie? Odpoveď je vcelku jednoduchá: Ide o to, ako veľmi zlé vaše manželstvo je. Ak ste aj napriek absencii lásky vlastne šťastní, tak áno! Deťom samozrejme prospieva život s oboma rodičmi, ktorí ich milujú, vychovávajú, ale aj oni dvaja musia vedieť byť k sebe milí a slušní a radovať sa zo života.

Ak sa ale s manželom dennodenne hádate, ste na seba nahnevaní, deti posielate do izieb, len aby ste si mohli vykričať svoje nespokojnosti, je u vás doma dusná atmosféra, nedaj bože nejaké fyzické či iné násilie, rozhodne im takýmto životom neprospievate. V takom prípade je rozvod pre deti skôr vyslobodením.

Stále váhate? Tak si položte jednoduchú otázku: Chceli by ste, aby vaše deti raz žili v podobnom zväzku? Ak je odpoveď „panebože, len to nie!“, Tak to naozaj radšej ukončite.

2. Kvôli financiám?

Možno si rozchod nemôžete dovoliť kvôli peniazom (minimálne jeden z vás by nedokázal žiť bez finančnej podpory náprotivku). Ostatne rozvod býva väčšinou pre oboch z hľadiska peňazí nevýhodný. Ak je to váš prípad, je potrebné si uvedomiť, že nejaké možnosti vždy existujú a je len potrebné ich preskúmať. Nemáte prácu? Tak si nejakú nájdite! Skúste požiadať o pomoc (aspoň na začiatku) svojich blízkych kamarátov či rodinu.

Avšak pokiaľ to len trochu ide, určite je lepšie zostať spolu dovtedy, než doplatíte napríklad dom. Znížiť životnú úroveň sebe je v poriadku, ale u detí sa do toho chce málokomu.

Ale opäť – ak je vaše manželstvo toxické, choďte od toho. Za to žiadne auto, dovolenka, ani priestranné bývanie nestojí.

3. Kvôli strachu zo samoty?

Kvôli obavám zo samoty spolu zostáva jeden pár zo štyroch. Byť single ale neznamená, že musíte byť osamelí. Naopak, nie je nič osamelejšieho než zostávať s niekým, koho nemilujete a s kým vás nič nespája, „tvrdí Tracey Cox. Byť s niekým len preto, že sa bojíte samoty, nikdy nefunguje. Tu nie je čo riešiť, rozchod je rozumná voľba.

4. Kvôli super sexu?

Mimo posteľ to nie je nič moc, ale v spálni je to neuveriteľná jazda, najlepší sex, čo ste kedy zažili. Nemilujete ho, ale bojíte sa, že takú vášeň už s nikým iným nezažijete, preto zostávate. Zo všetkých možných dôvodov je toto podľa Tracey Cox ten najmenej rozumný.

Chémia medzi vami je samozrejme mocný nástroj, ale premýšľajte. Časom vyprchá, u niekoho po pár týždňoch, u iného po mesiacoch, niekedy po pár rokoch. Ale vždy vyprchá! A až sa to stane, nezostane vám už vôbec nič. Aj tu platí, že rozchod je správne rozhodnutie.

5. Kvôli strachu, že ublížite?

Síce svoj náprotivok nemilujete, ale máte ho radi. Aj jeho najbližších, rodinu a priateľov. A keby ste sa rozišli, im všetkým by ste ublížili. „Toto je pre mňa ten najsmutnejší a zároveň najdojemnejší dôvod, prečo spolu ľudia zostávajú. Síce svojho partnera nemilujú, ale stále sa o neho starajú, nechcú ho zraniť a nechcú zraniť ani ďalších ľudí, ktoré majú radi,“ hovorí Tracey Cox.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Táto motivácia je z jednej strany pekná a ušľachtilá, ale aj keď to myslíte dobre, nie ste vlastne vôbec fér. Ste s partnerom len z ľútosti, čím z neho robíte chudáčika. A v neposlednom rade ho okrádate o čas, počas ktorého by mohol stretnúť niekoho, kto ho bude milovať. Aj tu znie verdikt – odíďte.

zdroj: prozeny.cz

Čo je to láska? Aké procesy sa pri nej v našom tele odohrávajú?

facebook

Tieto rozdiely medzi partnermi neustojí žiadna láska!