Koronavírus a ženy. Ničí ich vyčerpanie aj vzťahové problémy

Nie je to jednoduchá doba pre nikoho, ale odborníci varujú, že pribúda čoraz viac žien na pokraji zrútenia. Únava, fyzické vyčerpanie, stres a problémy vo vzťahoch, to všetko priniesla koronavirusová kríza. A práve ženy sú všeobecne citlivejšie a plnia ordinácie odborníkov.

Súčasné problémy spojené s koronavírusovou pandémiou na ženy ťažko doliehajú. „Vo svojej praxi cítim vysoký nárast počtu žien, ktoré trápia životné vyhorenia i vzťahové problémy. Najviac ich pribúda po Novom roku. Mám pocit, že do konca roka sa ženy snažili nejakým spôsobom držať, ale teraz už nemajú dosť síl a nevedia ako ďalej,“ hovorí vzťahová trénerka a zakladateľka Školy pre ženy Lenka Černá. Koronakrízou sú samozrejme zasiahnutí aj muži, ale väčšia ťarcha je v tejto chvíli na ženách. Prečo to tak je a dá sa s tým niečo robiť?

Tlak zo všetkých strán

Na ženách je väčšinou starostlivosť o deti, ktoré nechodia do školy. Je potrebné na ne dohliadnuť, pomôcť s učivom, nachystať jedlo, obstarať domácnosť a zároveň buď pracovať z domu, alebo sa zaobísť bez časti platu a poberať ošetrovné. „K tomu všetkému sú ľudia oveľa viac spolu, sú ohrození finančne, neistota z budúcnosti je veľká a všetci sú pod obrovským tlakom,“ popisuje Katarína Bělková. A pripomína aj takzvané sendvičové ženy. Starajú sa nielen o deti, ale musia sa postarať aj starých rodičov. A tí patria do rizikovej skupiny ohrozenej koronavírusmi, takže sa k tomu všetkému pridáva strach o ich zdravie.

Ďalší problém je, že rodinní príslušníci majú často dojem, že prítomnosť doma znamená, že je žena všetkým k dispozícii. „A ťažko chápu, že aj keď je fyzicky prítomná, je potrebná tiež v práci, hoci na home office. Pod takýmto tlakom sa naozaj nedá vydržať dlho, „upresňuje Katarína Bělková.

Trpia aj partnerské vzťahy

Je zrejmé, že toto všetko sa neprejaví len fyzickou únavou, ale aj na partnerskom vzťahu. „Obávam sa, že tento rok bude pre vzťahy naozaj záťažový a že rozvodov zrejme pribudne. Ľudia musia zvládať krízové ​​situácie, tráviť spolu viac času, viac sa venovať deťom. To všetko prináša rôzne konfrontácie, ktoré je potrebné nejako ustáť. Viac komunikovať, hľadať riešenia. A k tomu všetkému nie je ventil, kde by ženy mohli upustiť, zájsť si na večeru s kamarátkou, ísť si zacvičiť do fitka a podobne.

Chyba nie je v mužoch

Nebolo by ale fér tvrdiť, že za všetko môže korona a muži. Koronavírus síce láske neprospieva, ale preveruje ju. A väčšinou neprehrešujú  ani muži. Problém je skôr v tom, že ich ani nenapadne, že by ženy trpeli. „Niektorí muži sú paralyzovaní strachom, niektorí totálne rezignovaní, alebo naopak divoko pracujú, aby si udržali zamestnanie a rodine udržali štandard. V takýchto prípadoch potom nechávajú všetko ostatné na partnerku.

3 tipy, ako prečkať krízu

Odborníci sa zhodujú, že hoci sa to nezdá, ak ustojíte s partnerom toto obdobie, váš vzťah bude po tom lepší ako kedykoľvek predtým. Budete silnejšie. A kým tento náročný čas pominie, je potrebné dodržať pár vecí.

1. Starajte sa o seba. Nikto to za vás neurobí

„V prvom rade by som ženám poradila, aby dali samy seba na prvú pozíciu, aby si uvedomili, že keď sa zrútia ony, zrúti sa celá rodina,“ radí Lenka Černá. Dôležitý je dostatok spánku a kvalitné jedlo. Každý deň si nájdite nejaký čas len samy pre seba a dobíjajte baterky, ako to len ide. Aj keď sú možnosti obmedzené, ženy si musia nájsť nejakú formu odpočinku. Čítať si, zacvičiť si doma, dať si horúci kúpeľ, pohovoriť s kamarátkou cez počítač alebo telefón.

2. Komunikujte s partnerom

Druhým krokom je samozrejme komunikácia s partnerom. „Je potrebné, aby spolu partneri viac hovorili, počúvali si, učili sa hľadať spoločné riešenia. A keď vás ten druhý štve, choďte von a vyventilujte svoje negatívne emócie osamote, „dodáva Lenka Černá.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Nebuďte na všetko samy

A tretí krok? Nebojte sa povedať si o pomoc! „Nechcite všetko zvládnuť samy. Hovorte o svojich pocitoch a stavoch, povedzte si rodine o pomoc. A nebojte sa, aj táto situácia raz, a snáď už čoskoro, prejde, „dodáva Katarína Bělková.

zdroj: prozeny.cz

Vzťah bez lásky. Kedy zostať, kedy odísť?

facebook

3 kruté trendy vo vzťahoch, ktorým sa tento rok nevyhneme