3 kruté trendy vo vzťahoch, ktorým sa tento rok nevyhneme

Hlboké a dlhotrvajúce, alebo naopak povrchné a krátkodobé? Aké vzťahy budú tento rok normou? Dávajte si pozor na to, čo komu sľubujete, a na druhú stranu nesadne na lep tým, ktorí to s vami nemyslia vážne. Vysvetlíme podrobne.

Ako v tom najhoršom sne. Rok 2020 s randením a vzťahmi dosť zamával. Žiadne kaviarne ani schôdzky naslepo. Nočná mora však pokračuje. V prvých mesiacoch roka pachuť pandémie koronavírusu a života v online prostredí pretrváva.

Komunikácia cez internet síce všetkým poskytla nový a pre niekoho romantickejší spôsob, ako sa spojiť s ostatnými, však priniesla aj isté zmeny, ktorých si všimla svetovo uznávaná belgická psychoterapeutka Esther Perel. Predpovedá, že v roku 2021 sa nikto z nás nevyhne nasledujúcom trom zoznamovacím trendom.

1. Ghosting: neviditeľné kopačky

Je jedno, v akej fáze váš online vzťah je a ako dlho trvá. Možno ste si len párkrát volali, alebo si dlhodobo píšete, prípadne prevádzkujete cez kameru virtuálny sex. Aj keď vy máte pocit, že ten sediaci u druhého monitora počítača je vašou spriaznenou dušou, on sa jedného krásneho dňa neozve. Neodpovie na správy, zablokuje si vás v priateľoch a vyparí sa ako para nad hrncom, a to bez vysvetlenia a rozlúčky. Angličtina má pre takéto správanie termín ghosting (ghost ako duch), skrátka zmizne ako duch. A pozor, ghosting je bežný aj medzi priateľmi!

Ghosting je zvlášť krutý spôsob rozchodu, lebo ten, kto dostane kopačky, trpí neistotou a kladie si otázky, čo urobil zle. Bohužiaľ, s takým správaním sa teraz budeme stretávať častejšie. Vo virtuálnom prostredí majú ľudia menej zábran. Pokojne nad vami zlomia palicu a stlačia „delete“, čo by si v reálnom živote, vám tvárou v tvár, nedovolili.

2. Zmrazenie: keď si vás uloží k ľadu

Medzi ďalšie nelichotivé postupy na poli flirtu a vzťahov patrí zmrazenie. To sa robí v prípade, že ste zadaní a nehodláte to meniť, ale máte veľmi radi pocit, že je do vás niekto zamilovaný a čaká na vás. A tak si ho zmrazíte, proste uložíte k ľadu. Ako sa to robí? Vyjadríte o niekoho svoj záujem, vzbudíte v ňom sympatie, ale s chytrosťou líšky oznámite, že vzťah nie je momentálne možný, ale „neboj, za pár týždňov sa situácia zlepší, to už budem mať po rozvode / presťahujem sa / zmením zamestnanie / uzdravím sa“ .

Skrátka osoba, ktorá vás zmrazí, si necháva zadné vrátka a vytvorí priestor pre vašu nádej. Komunikuje len občas, aby si váš záujem udržala a vy ste na ňu stále mysleli a čakali. Nenechajte si to páčiť a trvajte na otvorenej a pravdivej komunikácii. Ak nie je možná, utnite ju.

3. Tlenia: vzbudzuje vo vás nádej

Tlenie je aktívnejšia verzia zmrazenia. Dotyčný prejaví záujem, ale udržujete si istý odstup – minimálne do doby, než zistí, či mu tie hnedé alebo modré kukadla s blond hrivou vyhovujú. To znamená, že každý druhý deň pošle milú esemesku, lajkuje vám fotky na profile a nešetrí chválou. Tiež neustále poukazuje na to, ako sa nemôže dočkať osobného stretnutia, ale stále nejako nemá čas. Stupňuje napätie a vzrušenie, a keď sa potom rozhodne vás odstrihnúť formou ghostingu, vaše zúfalstvo bude nekonečné. Predíďte ho  a keď v jeho rokovaní tieto znaky rozpoznáte, prestaňte ho kontaktovať a nereagujte na neho.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Vzťahy 2021

Esther Perel hovorí, že tieto trendy vždy v nejakej forme existovali, takže pochopiteľne nie sú úplne nové, však online zoznamovanie, ktoré umožňuje robiť všetko a žonglovať s niekoľkými romantickými vyhliadkami naraz, im v súčasnosti dodalo grády. Všetky pritom majú niečo spoločné – robia vzťahy nejasnými, nestabilnými a vo väčšine prípadov aj krátkodobými. Hľadanie lásky je teda zase o niečo ťažšie. Ale nie nemožné! Stále platí, že ak sa k nej neobrátite chrbtom, nájde si vás.

zdroj: prozeny.cz

Ako dlho trvá, než sa človek vyrovná s rozchodom

facebook

Ako zvládnuť, keď vaše miesto po rozchode obsadí niekto iný.