Nebuďte neznesiteľná. Povahové rysy, ktoré z vás robia xantipu

Aj keď na ostatných ich chyby vidíme, vlastné nešváry často prehliadame. Môže za to nedostatočná sebareflexia. A práve tento fakt môže viesť k tomu, že pre cudzích aj milovaných budeme tie, ktorí sa nám budú chcieť radšej vyhnúť. Naozaj to tak chcete?

Obmedzenosť

Prvý povahový rys môže vyznieť všelijako. My však máme na mysli nezáujem o dianie okolo vás. Ak neoplývate aspoň čiastočným rozhľadom na viacero frontoch a ľudia si s vami nebudú mať čo povedať, ťažko budete nadväzovať nové kontakty.

V tomto smere je skutočne potrebné sa neustále rozvíjať, rozširovať si obzory. Neznamená to, že musíte tráviť dlhé hodiny pri televízii, surfovať po internete, čítať klebety zo sveta slávnych osobností, precestovať celú zemeguľu, ale zaujímajte sa aspoň o okruh, ktorý vás baví a inšpiruje.

Vôbec najhoršie je až fanatická posadnutosť iba jednou vecou. Žiarivým príkladom sú niektoré mamičky, ktoré sa po pôrode nevedia baviť o ničom inom ako o svojom dieťatku. Sú až posadnuté všetkým, čo sa ratolesti týka. Majú potrebu všetkým vykladať o tom, kedy sa potomok prvýkrát usmial, koľkokrát denne vykonáva potrebu, koľko za posledný týždeň pribral. Rovnako tomu je u „fanatických“ vegetariánov, ekológov, ufológov, veriacich …

Vzťahovačnosť

Brať všetko až príliš osobne je rys skôr ženský, avšak aj pár mužov má tento neduh, ktorý si ani neuvedomujú. Vedzte, že ide o správanie vskutku nepríjemné, najmä v rovine partnerskej a kamarátske.

Obávať sa druhému čokoľvek povedať či vytknúť, radšej zamlčovať a zahmlievať ohľadom vlastných pocitov, len kvôli tomu, aby doma zase nenastalo niekoľkodňové ticho, je naozaj „na hlavu“.

Klamstvo

Každý z nás tu a tam viac či menej pozmení skutočnosť, zatají fakty. Je ale potrebné vedieť rozoznať milosrdnú lož od tej škodnej, ktorá nám či druhým zásadne ubližuje.

Vôbec najhorší sú chronickí klamári. Tí tak zámerne robia ku svojmu prospechu, väčšinou chcú byť na oko lepší. Časom však rovnako pravda vypláva na povrch. Nielenže majú potom dotyční z hanby kabát, v budúcnosti im už nikto veriť nebude.

Povyšovanie sa

Môžete mať vyštudovaných päť vysokých škôl, hovoriť deviatimi svetovými jazykmi, mať kabelky v hodnote luxusnej vily, ale to z vás rozhodne nerobí nadčloveka.

Je fajn mať o sebe dobrú mienku, byť hrdá na svoje úspechy, ale nič sa nemá preháňať. Nenechajte vlastné zdary zatieniť zdravý rozum. Zaujímajte sa o okolie. Pomáhajte. Načúvajte. Skrátka, správajte sa ľudsky, s úctou a pokorou.

Negativizmus

Energickí upíri, tak sa prezýva tí, čo pomyselne sajú druhým životný elán. Na prvý pohľad takého jedinca nemusíte poznať, nie je bledý, ani sa nepýši výraznými očnými zubami, pravdepodobne ale bude mať smutný až depresívne výraz. Že aj vy ste skôr pesimista, nevidíte na tom nič hrozné? Omyl.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Vybavte si svoju poslednú komunikáciu s manželom, kamarátkou či sestrou. Možno práve vy totiž patríte do sekcie osôb, ktorým sa všetci radšej vyhýbajú. Áno, doba je neľahká, udržať si pozitívnu myseľ je veľakrát ťažké, lenže vnímať svet skrze čierne okuliare vám určite neprospeje, ba naopak.

Snažte sa nájsť na všetkom zlom aspoň štipku dobrého. Keď totiž budete všetko len zatracovať, okolie nebude rado vašej prítomnosti. A nemôžete sa ničomu čudovať, ona taká polhodina s bytosťou, ktorá si len sťažuje, všetko je pre ňu zle, má ku všetkému pripomienky, dá vskutku psychike zabrať.

zdroj: idnes.cz

Naštvala vás váha? 3 dôvody, prečo ukazuje viac bez priberania

facebook

Ako dlho trvá, než sa človek vyrovná s rozchodom