Znamenia, pre ktoré je home office peklo. Ako to zvládate vy?

Ak nám uplynulý rok niečo priniesol, potom veľký rozmach práce z domu. Ktorým znamením tento pracovný rytmus sedí a kto lezie za chvíľu po strope?

Home office, teda práca z domu, je pre niektorých úplnou výhrou. Užívajú si pohodu toho, že nemusia cestovať a že môžu pracovať pokojne v pyžame. Druhí však dni strávené komplet medzi štyrmi stenami nemôžu vystáť. Ich produktivita klesá a cnie sa im po káve a rozhovoroch s kolegami. Do ktorej skupiny patria vaše znamenie? Ktorí prácu z domova zvládajú ľavou zadnou a kto už po roku strávenom viacmenej doma trpí?

Baran (21. 3. – 20. 4.)

Barani a home office? To k sebe veľmi nejde. Toto znamenie miluje nové impulzy a dianie okolo. Medzi štyrmi stenami od rána do večera, to nie je nič pre neho, cíti sa ako v pasci a jeho produktivita rapídne klesá. Barani najlepšie pracujú, pokiaľ môžu chrliť nápady, deliť sa o ne s kolegami a skákať od jednej veci k druhej. Možno to vyzerá, že nič nerobia poriadne, v skutočnosti ale odvedú kopec práce. Doma je to presne naopak – skôr tupo čumia na sociálne siete a prokrastinujú  posielaním gifov svojim známym. Pomôže im pevne daný rozvrh, kde budú vopred zabudované chvíle sústredenie aj pauzy.

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Býkom nerobí práca z domu väčšie ťažkosti, skôr naopak. Vyhovuje im, že môžu držať pokojné tempo a ísť si podľa svojho – nikto na ne neponáhľa, nikto im nediktuje, kedy ju majú robiť. Navyše radi pracujú vo „svojom“ prostredí, ktoré si upravili a skrášlili presne podľa svojich predstáv. Jediným úskalím je pre nich priberanie na váhe – Býky do seba pri práci radi pchajú najrôznejšie desiaty, ktoré sú doma ešte viac po ruke. Mali by na to vedome myslieť a keď je prepadne na sladké, mať pripravenú nejakú zdravú pochúťku. Inak im nebude dobre na tele ani na duši.

Blíženec (22. 5. – 21. 6.)

Pre Blíženca je pri práci kľúčová komunikácia s kolegami. Radi si vymieňajú klebety v kuchynke, radi pozdravia všetkých svojich známych a dopytujú sa, čo je nové. To im teraz extrémne chýba, čo sa podpisuje nielen na ich psychickej pohode, ale aj na pracovnej výkonnosti. Navyše byť medzi ľuďmi, ktorí sa sústredia na prácu, ich povzbudzuje k lepším výsledkom. Teraz im táto motivácia úplne chýba a tak poľavujú v tempe. Mali by sa pokiaľ možno aspoň z času na čas pripojiť na nejaké videohovory, ktoré im prácu spestria.

Rak (22. 6. – 22. 7.)

Raky sú najradšej doma. Svoje najobľúbenejšie miesto si starostlivo budujú a zveľaďujú tak, aby sa v ňom cítili maximálne príjemne. Preto ich home office potešil – tam, kde im je dobre, sú efektívnejšie, spokojnejšie, pokojnejšie, môžu si k práci zapnúť hudbu, zapáliť vonnú sviečku, skrátka si to „urobiť pekné“. Okrem toho je na rozdiel od väčšiny ostatných nerozčuľuje to, že trávia 24/7 so svojím partnerom či rodinou – naopak z toho majú radosť a v práci ich to ešte viac posúva dopredu.

Lev (23. 7. – 22. 8.)

Levy sa, ako osobnosti s dosť silnou vôľou, vedia vysporiadať s každou situáciou a využiť ju pre svoj prospech. Napriek tomu nie je home office spôsob práce, ktorý by vyložene vyhľadávali. Než rozosielať mračná e-mailov, to sa radšej stretnú s ľuďmi tvárou v tvár a všetko pekne preberú. Majú tendenciu povzbudzovať všetkých okolo a brať si na bedrá cudzie problémy, a tak – aj keď to na nich zrejme nespoznáte – ich dlhodobá práca z domu dosť ťaží. Pomôže im jediné. Keď si nechajú pomôcť a nebudú sa tváriť, že majú všetko v malíčku.

Panna (23. 8. – 22. 9.)

Panny, najorganizovanejšou zo všetkých znamení, nemôže v ich pracovnom rozlete zastaviť vôbec nič, to si poďme povedať rovno. Podávajú rovnako precízny výkon doma aj v kancelárii a na prvý pohľad rozhodne nespoznáte rozdiel. Napriek tomu sa o niečo lepšie cítia práve vo vlastnom prostredí, kde si môžu všetko pripraviť na mieru a dokonale vyladiť systém úloh. Jediný problém je, keď prostredie nie je dotiahnuté k dokonalosti. Od pracovných úloh je tak doma ľahko odvádza nevypratá bielizeň alebo špinavý riad.

Váhy (23. 9. – 23. 10.)

Váhy sú trochu rozlietané a nesústredené tak nejako od prírody a pri práci z domova sa to ešte o niečo zhoršuje. Toto znamenie nad sebou potrebuje bič, ideálne niekoho, kto stráži, či naozaj pracujú. Ak takáto osoba nablízku nie je, často skĺzavajú k nečinnosti, práca sa im hromadí a potom ju nešťastne dorábajú po nociach. Home office tak na ne dopadá dosť negatívne. Jedinou šancou je vytvoriť si rutinu a naozaj si vopred stanoviť dobu, počas ktorej budú pracovať a nenechajú sa rozptyľovať okolím.

Škorpión (24. 10. – 22. 11.)

Pre Škorpiónov je home office splneným snom. Po pravde povedané, ľudí tohto znamenia vždy tak trochu iritovala a najviac nutnosť niekomu sa zodpovedať alebo len tak nezmyselne zdvorilostne kecať  vo výťahu. Doma sú ďaleko produktívnejší, môžu navyše prispôsobiť pracovnú dobu svojim prirodzeným biologickým rytmom – máloktorý Škorpión patrí medzi sovy a lepšie sa im pracuje po večeroch. Toto znamenie bude mať pravdepodobne po konci pandémie veľký problém vrátiť sa k bežnému životnému rytmu.

Strelec (23. 11. – 21. 12.)

Kamarátskym Strelcom sa cnie po ľuďoch, ktorých boli zvyknutí vídať každý deň. A to nielen v práci, ale aj vo voľnom čase. Všetci pre neho znamenali veľkú inšpiráciu. Na druhú stranu je to veľmi optimisticky založené znamenie, ktoré neklesá na mysli vlastne nikdy. Aj preto na neho karanténa a nutnosť práce z domu nedolieha toľko ako na iné rovnako komunikatívne znamenie. Akokoľvek im teda home office vlastne nevyhovuje, budú to práve oni, kto bude ostatných povzbudzovať a plánovať pravidelné videohovory s pohárom vína pre pozdvihnutie morálky.

Kozorožec (22. 12. – 20. 1.)

Pre Kozorožcov bolo najťažšie prispôsobiť sa novej rutine a zmeniť niečo, čo mali dlhodobo zabehnuté. Najlepšie sa cítia v známom rytme, keď vie, čo ich čaká druhý deň. Ak teda do práce chodili dennodenne a teraz musia sedieť doma, je to pre nich veľký otras. Postupne zistia, že home office je pre nich vlastne pohodlnejší. Radi sa na svoju prácu naozaj sústredia, čo im ide doma lepšie ako v kancelárii plnej ľudí. Keď sa teda zrovnajú so zmenou, s prácou z domova si poradí veľmi dobre.

Vodnár (21. 1. – 20. 2.)

Vodnári sa veľmi neradi obmedzujú. Ak im prospeje home office, alebo nie, vlastne záleží len na ich uhle pohľadu. Pokiaľ budú celú situáciu vnímať ako obmedzujúcu, budú veľmi nešťastní a práce z domu im pôjde ako psovi pastva. Mnohí si ale uvedomí, že takto majú ďaleko väčšiu slobodu. Dá sa čakať, že veľa Vodnárov po konci pandémie prejde na voľnú nohu. Takto si totiž oveľa viac uvedomia, aké výhody má to, že sú svojím vlastným pánom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ryby (21. 2. – 20. 3.)

Akokoľvek Ryby majú rady svoj pokoj a často sú „mimo vesmír“ a s nikým nehovoria, je pre nich práca medzi ľuďmi predsa len o niečo zdravšia ako home office. Ryby majú totiž často tendenciu utekať do svojej hlavy a príliš sa zahĺbiť do vlastných trápení. Čo sa len umocňuje, ak nemajú vonkajšie podnety, ktoré by ich z tejto špirály vytrhli. Pomôžu im pravidelné pauzy, hovory s blízkymi a ak to nejde, nech si svoje emócie a obavy píšu v denníku. Potom sa nimi nebudú dusiť a prácu z domova zvládnu ľavou zadnou.

zdroj: prozeny.cz

Koronavírus a ženy. Ničí ich vyčerpanie aj vzťahové problémy

facebook

Dištančná výučba. Desatoro pre rodičov, ako s učením pomôcť