Prevýchova muža: Kedy sa chlap zmeniť dá, a kedy už nie?

Je to skôr ženská disciplína. Snaha muža zmeniť, prerobiť ho takzvane k obrazu svojmu. Ale ide to vôbec? Možno niekoho zmeniť? Áno aj nie. Záleží na tom, čo presne chcete inak.

Keď s niekým randíte alebo žijete, neznamená to, že musíte byť stopercentne presvedčení o jeho dokonalosti. Nikto predsa nie je bez chyby! Ale čo keď vám na ňom niečo naozaj veľmi vadí? Možno ho „prinútiť“ k zmene? Britská expertka na vzťahy a sex Tracey Cox tvrdí, že niekedy áno, niekedy nie. Ide o to, či sa mu do zmeny chce a hlavne o akú zmenu ide.

1. Zahýba

Jeho predošlý vzťah stroskotal na jeho nevere. Čaká to isté aj vás? Možno áno, možno nie. Zistite, ako presne to bolo. Podviedol svoju ex raz, alebo dokonca ku koncu vzťahu, keď to už dávno nefungovalo? Alebo bola nevera bežnou súčasťou ich vzťahu, vystriedal počas neho niekoľko mileniek a v podstate bol sústavne v dvoch posteliach? Je rozdiel, či je podvádzanie jeho životný štýl, alebo čin, ktoré sa raz dopustil.

Verdikt: Ak je zahýbania jeho životný štýl, nezmeníte ho a je čas zmiznúť. Ak ale svojho záletu ľutuje, nevera nie je opakovaná a možno to bola aj reakcia na rozpadajúce sa vzťah, dajte mu šancu. Ale majte oči otvorené a verte svojmu inštinktu. „Z praxe viem, že keď žena muža podozrieva z nevery, v drvivej väčšine prípadov je jej podozrenia oprávnené,“ hovorí Tracey Cox.

2. Pije

Tu veľa záleží na tom, koľko je danému mužovi rokov. Ak je každý tretí deň na nejakej party, kde sa zleje, ale je mu dvadsať, dá sa to ospravedlniť. Ak je mu štyridsať a parí každý druhý deň, je to problém. Vlastne nejde ani tak o party, ale o to, že veľa pije. Ale do úvahy treba brať aj to, v akej životnej situácii sa práve nachádza. Nezabúdajte ale na to, že alkohol by nemal byť riešením problémov, že ich naopak môže spôsobiť.

Verdikt: Ak je pre neho pitie na prvom mieste, a keď nemá denne svoju hladinku, je nervózny, nie je na neho spoľahnutie, choďte od toho. Závislosť je silnejšia ako vy. Ak si dá občas pohárik, či už s kamarátmi ku nejakej príležitosti alebo „jedno na smäd“ a vám to nevadí, nie je čo riešiť. Potom je tu tiež možnosť, že je jeho problém s alkoholom väčších rozmerov, ale vám stojí za to s liečbou pomôcť. Nastavte si pevné pravidlá a buďte nekompromisní. Raz dvakrát mu to nevyšlo? Fajn, ale viac ako tri šance mu nedávajte.

3.Starý mládenec

Vy snívate o svojom dni v bielych šatách a závoji, on sa osype, len počuje slovo svadba. Aj v tomto prípade nemožno jednoznačne povedať, či niekedy jeho odpor k usadzovaniu prejde, alebo nie. Pokiaľ mu je dvadsať, je asi pochopiteľné, že svadba nie je to, o čom by teraz premýšľal. Ale ak toto hovorí štyridsiatnik, asi to niečo znamená. Rovnako tak je dôležité vedieť, či napríklad už v minulosti nejaký vážny vzťah mal (hoci nebol ženatý). Značí to, že toho je schopný, len teraz nemá náladu sa viazať. Možno sa stále cíti zranený predošlým rozchodom alebo si užíva znovu nadobudnutej slobody.

Verdikt: Všeobecne platí, že keď muž niečo hovorí, tiež to tak myslí. Preto sa pýtajte jasne. Nechce sa ženiť teraz, alebo nikdy? A ak rezolútne tvrdí, že nikdy (a nie je žiadny mladík), verte mu. A buď sa s tým zmierte, alebo choďte od toho a hľadajte muža, ktorý vám váš sen splní.

4. Nechce deti

Opäť platí, že ak neuvažuje o deťoch a nedávno oslávil dvadsiatku, je to vcelku prirodzené. Ak ste spolu ale už nejaký čas a rozhodne máte obaja vek na založenie rodiny, berte jeho slová vážne.

Verdikt: Bavte sa o deťoch, rozpútajte skutočnú diskusiu. Nechce ich teraz, alebo vôbec nikdy? A prečo? Bojí sa, že nebude dobrý otec? Že to nezvládnete finančne? Alebo proste má pocit, že deti nie sú to, čo v živote chce a potrebuje? S niektorými obavami sa možno vysporiadať, možno ich vyriešiť, s inými nie. A v neposlednom rade je tu tiež možnosť, že deti chce, ale nie s vami.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Nespráva sa k vám dobre

Toto je samozrejme široký pojem, ale všeobecne platí, že keď sa k vám niekto nespráva dobre, často vás robí nešťastnou, nie je to rozhodne dobre a bude len horšie. Sú veci, ktoré nemá cenu snažiť sa zmeniť.

Verdikt: Fyzické násilie, psychické týranie, slovné útoky? Tu platí nulová tolerancia. Ak toto robí, choďte preč, hneď! Pozor aj na život s narcisom, to tiež neveští nič dobré. Sebeckosť, neohladuplnosť, málo romantiky? S tým sa možno niečo robiť dá. Jasne ale musíte definovať, čo vám vadí, čo sa vám nepáči. Vytvorte dohodu, čo je potrebné zmeniť, stanovte si pravidlá. Pokiaľ ich ale bude následne porušovať, choďte zo vzťahu preč.

zdroj: prozeny.cz

Osem malých pozorností, ktoré upevnia váš vzťah

facebook

Čo ženy vo vzťahoch potrebujú