Ráno, alebo večer? 6 zvykov, ktoré robte radšej pred spaním

Každý má určite svoju zabehnutú rutinu zvykov, ktoré pravidelne vykonáva ráno aj večer a je presvedčený o tom, ako mu prospievajú. Odborníci ale potvrdzujú, že niektoré činnosti sa vypláca nechávať na večer, pretože potom lepšie pôsobia na vaše zdravie. Prečo?

Sprchovanie, česanie a zapletanie vlasov, starostlivosť o pokožku … Po dlhých pracovných dňoch ste často unavené, a tak nie je divu, že pokušenie sa len prezliecť do pyžama a skočiť do vyhriatych perín býva veľké. Niektoré večerné zvyky by ste však nemali nechávať na ráno. Ktoré a prečo?

1. Sprchovanie

Po vyčerpávajúcom dni sa vám možno večer nebude chcieť pod vodu, ale mali by ste zo seba zmyť zvyšky chémie a alergénov, ktoré zostali na vašej pokožke. Ak sa osprchujete teplou vodou hodinu a pol predtým, než sa vydáte do postele, bude sa vám lepšie spať. Prehriatím sa totiž telo presunie do spánkového módu a vy vďaka tomu nielen lepšie zaspíte, ale spánok bude aj celkovo kvalitnejší.

2. Česanie vlasov

Každému vypadne za deň určitý počet vlasov, ktoré sa tak obnovujú. To je prirodzené. Ak sa večer nevyčešú vlasy, ktoré mali vypadnúť, počkajú na ráno a celkovo sa ľahšie postrapatia. Takže vo výsledku bude ranné česanie oveľa nepríjemnejšie a navyše vám vlasov vypadne o poznanie viac, pretože sa pridajú tie, ktoré mali vypadnúť predchádzajúci deň.

3. Zapletanie vlasov

Keď sa ale večer učešete a vlasy na noc ešte zapletiete do voľného vrkoča, ušetríte si ráno veľa práce, obmedzíte počet rozštiepených končekov a zamedzíte lámavosti vlasov – keď sú rozpustené, častým nočným prevaľovaním ich triete o vankúš, a to im neprospieva. „V copoch sú vlasy chránené, čo vedeli už naše babičky, ktoré v nich spali. Cop však musí byť voľný, inak by sa vlasy vo vlasových korienkoch zbytočne napínali, „hovorí dermatologička Marie Finsterlová.

4. Starostlivosť o pokožku

Rovnaký biorytmus, ktorý riadi zaspávanie a prebúdzanie, riadi tiež správanie pokožky. Výskumy ukazujú, že zatiaľ čo počas dňa je pokožka zaneprázdnená reguláciou telesnej teploty a ochranou pred vonkajšími vplyvmi, ako je slnečné žiarenie a oxidácia, v noci prejde do regeneračného režimu s obnovou a opravou buniek.

„Nie nadarmo sa vyrába denný a nočný krém, ktorých zloženie je odlišné a rešpektuje práve biorytmus pokožky – cez deň je krém smerovaný predovšetkým na ochranu a nočný krém na výživu,“ potvrdzuje dermatologička Finsterlová. Noc je dobou, kedy bunky živiny potrebujú najviac, preto by ste večernú starostlivosť o pleť nemali nikdy zanedbávať. A platí to aj pre pokožku celého tela, vrátane vlasov. Séra a toniká na vlasy aplikujte tiež najlepšie na noc, kedy vlasová pokožka a vlasové folikuly prirodzene regenerujú a sú tak schopné absorbovať najviac výživných látok.

5. Holenie

Na večer by ste mali nechať aj holenie, ktoré pre zamedzenie vysúšania pokožky vyžaduje hydratáciu do troch minút. „Do pokožky prehriate teplou vodou ľahšie prenikajú lipidy a umožňujú trvalejšiu hydratáciu,“ vysvetľuje pravidlo troch minút docentka Monika Arenbergerová. Takže keď sa oholíte večer a hneď potom pokožku premažete, bude mať celú noc na to, aby zregenerovala. Ráno sa potom prebudíte so sviežou pokožkou bez známok podráždenia, začervenania alebo svrbenia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Zapnutie čističky vzduchu

Čistička vzduchu vám pomôže lepšie dýchať a potenciálne zníži riziko prechladnutia a infekcií. Niektoré druhy čističiek znižujú riziko nakazenia až o 80 percent. Pomáha tiež vzduch zvlhčovať, najmä v chladných mesiacoch je veľa domácností prekúrená. Vlhko prospeje aj pokožke, ktorá sa v takomto prostredí ľahšie vysušuje a trpí. A sucho zvýrazňuje vrásky.

zdroj: prozeny.cz

Radim Uzel: Povedzte si otvorene, čo vás vzrušuje

facebook

Maskné: Nový kozmetický problém, ktorý možno trápi aj vás!