Ideálna manželka by mala byť vzdelanejšia a o päť rokov mladšia ako muž

Vzhľadom na stále rastúcu rozvodovosť sa vedci čoraz častejšie zameriavajú na výskum ideálnych partnerov vhodných pre manželstvo. Podľa poslednej štúdie švajčiarskych vedcov je pre manželstvo ideálne, keď je žena o päť rokov mladšia, múdrejšia a pochádza z rovnakých spoločenských vrstiev.

„Ak sa budú páry vstupujúci do manželstva držať tohto jednoduchého vzorca, potom sa ich šance na spokojné manželstvo zvýšia až o pätinu,“ upozorňuje šéf tímu vedcov Vi Nguyen Cao.

Za ukážkový vzťah vedci považujú manželstvo anglickej kráľovnej Alžbety II. a vojvodu z Edinburghu. Pochádzajú nielen z rovnakých spoločenských vrstiev, ale kráľovná je aj o štyri roky a desať mesiacov mladšia a po niekoľkých škandáloch princa Filipa nie je pochýb o tom, že je aj oveľa vzdelanejšia.

Vedci sa vo svojom výskume zamerali na 1074 párov vo veku od 19 – 75 rokov a sledovali tie najdôležitejšie faktory určujúce dlhodobosť a spokojnosť v manželstve.

Z ich záverov vyplynulo, že okrem toho, že by mal byť muž o päť rokov starší a mal by pochádzať z rovnakých sociálnych vrstiev ako žena, by mal byť aspoň o niečo hlúpejší a dosiahnuť nižšieho vzdelania než jeho partnerka. Jedine tak vraj bude ich manželstvo skutočne fungovať.

Inšpirácia v praveku

Naopak šancu na šťastné manželstvo podľa vedcov znižuje, keď bol jeden z partnerov už niekedy rozvedený. Výsledky tejto štúdie podporuje aj rad ďalších zistení. Napríklad podľa klinickej psychologičky Lindy Blairovej by žena v manželstve mala byť inteligentnejšia aj z evolučného hľadiska.

Podľa nej možno odpoveď nájsť už v praveku, kedy ženy do vzťahu investovali oveľa viac ako muži. Boli to práve ženy, ktoré sa starali o chod jaskyne a oveľa viac uplatnili svoje inteligenčné schopnosti a zručnosti. Muži mali okrem lovu na starosti len a len rozmnožovanie druhu.

Nie všetci so vzorcom súhlasia

Proti tomuto záveru sa však ohradilo hneď niekoľko manželských poradcov. Napríklad Christine Northam pre Daily Telegraph uviedla, že táto štúdia je plná klamstiev. Podľa nej v modernom manželstve záleží oveľa viac na tom, ako veľmi sú obaja partneri tímoví hráči. Rozhodne nie je dôležitý rozsah ich vzdelania, inteligencia či dominantnosť. Proste záleží na tom, ako veľmi obidvaja do vzťahu investujú.

Najšťastnejšie obdobie v manželstve

Ďalšia štúdia zas odhalila obdobie, ktoré je v manželstve považované za najšťastnejšie. Podľa denníka Daily Mail to zvyčajne trvá od svadobného obradu necelé tri roky (konkrétne 2 roky, 11 mesiacov a 8 dní po obrade).

V tomto období párom ešte plne nevadia zlozvyky toho druhého a majú veľa plánov do budúcnosti. Manželia sú tiež sexuálne aktívni a neustále si zútulňujú svoje bývanie a prostredie, kde žijú. Veľmi často si aj nájdu čas pre spoločnú romantickú večeru a chvíľky strávené v objatí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Podľa autorky tohto výskumu Carol Richardsonovej si muži svoje ženy rozmaznávajú v podobe kvetín, sladkostí, ale aj lichôtok iba prvé dva roky a štyri mesiace po svadbe. Potom ich aktivita v tomto smere veľmi často upadá. A po troch rokoch vzťahu muži začnú opäť veľmi často vyhľadávať radšej spoločnosť svojich kamarátov. Výskum tiež ukázal, že muži v domácnosti najviac pomáhajú v období pred tretím rokom po svadbe, avšak toto obdobie trvá väčšinou maximálne tri mesiace. Hneď potom poľavia a väčšinu činností prenechávajú svojej žene.

zdroj. novinky.cz

Chvála komplimentom: prospievajú duši aj zdraviu

facebook

Životne dôležité veci, ktoré muži chcú v posteli