Čo s tým, keď svojho muža milujete, ale sex s ním nie

Podľa výskumu je pre väčšinu ľudí fungujúci sexuálny život veľmi dôležitý. Napriek tomu najmä v dlhodobých vzťahoch dochádza k strate libida a sexuálnej energie. Ako si s týmto problémom poradiť?

Erika a jej manžel sú spolu šesť rokov. Ich vzťah na prvý pohľad nemá chybu. Sú stále zamilovaní, dokážu spolu komunikovať a užívajú si spoločnosť jeden druhého. Ich sexuálny život je ale celkom iný príbeh. Počas úvodnej fázy vzťahu bol sex podľa jej slov celkom dobrý. O pár rokov neskôr sa ale zo sexu stal nudný stereotyp bez orgazmu. Erika sa preto odhodlala svojmu manželovi vysvetliť, aký druh stimulácie klitorisu sa jej páči. On ho však nedokázal zdarne napodobniť, a postupom času došlo k strate sexuálneho apetítu.

„Myslím, že najväčší podiel na strate chuti mala nuda. Rovnaké pohyby, rovnakej polohy, predvídateľné slová a nakoniec absencia vyvrcholenia “ hovorí Erika, ktorá chce zostať v anonymite. Jej manžel nechápal, prečo o sex stratila záujem.

Jej nižšie libido začali dokonca riešiť aj s lekárom, aby zistili, či na vine nie sú hormóny. Začali tiež chodiť do manželskej poradne. „Navštívili sme terapeuta, ktorý sa špecializuje na manželstvo a intímne poradenstvo. Je to síce beh na dlhú trať, ale snažíme sa, „dodáva.

Dôležitosť sexuálneho života naznačuje aj štúdia z roku 2016, podľa ktorej 61% zosobášených dospelých považuje fungujúce sexuálny život za „veľmi dôležitý“.

Existuje ale samozrejme tiež veľké množstvo párov, pre ktoré sex nie je tak dôležitý. „Niektorým párom nevadí nevýrazný sexuálny život, ale pre väčšinu ľudí je sexuálna nesynchronizácia veľký problém,“ hovorí sexuálna terapeutka Vanessa Marinová.

„Priority sa v priebehu času menia a páry sa môžu priebežne zameriavať na iné aspekty vzťahu, aby docielili spoločnej intimity. To, že momentálne váš milostný život nie je, čo býval, nemusí nič znamenať, „hovorí Marinová.

Väčšina ľudí totiž verí v to, že sexuálny život by mal fungovať prirodzene sám o sebe. To ale nie je pravda. Rovnako ako aj na ostatných aspektoch vzťahu je potreba na ňom pracovať. Ako na to?

Ak nie ste spokojní so svojím aktuálnym sexuálnym životom, prevezmite zodpovednosť za svoje vlastné potešenie. V prvom rade vyriešte svoje mentálne bariéry alebo problémy s obrazom tela, ktoré môžu viesť k nereálnym očakávaniam okolo sexu.

Roznietiť oheň

„Napriek tomu, čo nám vštepuje pornografický priemysel, chémia nie je súčasťou každého sexu. V dlhodobom vzťahu navyše často nevydrží dlho,“ hovorí Marinová. To znamená, že je potrebné ju vytvárať a obnovovať. Kúpte si preto novú spodnú bielizeň, zmeňte lokáciu alebo spolu zažite niečo nové. Čokoľvek, čo vám rozbúši srdce, sa počíta.

Stres ako zabijak vášne

Správna sexuálna energia sa tvorí ďaleko predtým, než dôjde k samotnému sexu. Snažte sa preto doma vytvoriť harmonickú atmosféru alebo s partnerom utečte od ťaživých dní niekam ďaleko od domova.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Rozšírte svoje sexuálne obzory

Prestaňte očakávať, že bude partner čítať vaše myšlienky. Sex je hlavne o komunikácii, preto sa nehanbite a povedzte mu všetky vaše predstavy a sny. Spoločne potom objavujte nové cesty k dosiahnutiu vrcholu.

Zdroj: novinky.cz

Hygiena po sexe. Skutočne sa umývate správne?

facebook

Intímne návyky, ktoré nie sú tak vhodné, ako ste si mysleli