Čo robiť, ak sa vo vzťahu cítite osamelo

Ľudia sa môžu cítiť osamelo, a to napriek tomu, že žijú vo vzťahu. Dôvodom môže byť stres, nedostatok kontaktu s kamarátmi, ale aj zlá komunikácia vo vzťahu. Ako tento stav zvrátiť a dosiahnuť pocit naplnenia?

Osamelosť je psychologický stav, ktorý na rozdiel od zmien nálad pretrváva dlhší čas. Môže trvať niekoľko dní, týždňov, mesiacov i rokov. Podľa toho, ako hlboko je v nás zakorenená.

Ako spoznať, že ste vo vzťahu osamelí

Pocit osamelosti vo vzťahu spravidla pramení z nedostatku komunikácie či pocitov, keď jeden z partnerov robí pre rodinu viac než ten druhý. Osamelosť ale môže tiež prameniť z toho, že venujete až príliš veľkú pozornosť deťom a partnerský život potom trpí.

Ako sa prejavuje osamelosť?
  • Izolujete sa alebo nemáte záujem tráviť čas s ostatnými ľuďmi.
  • Zmenili sa vaše stravovacie návyky.
  • Zmenila sa vaša komunikácia s ostatnými.
  • Zmeny v hygiene, menej starostlivosti o svoj zovňajšok.
  • Túžite viac po fyzickej blízkosti.
  • Zmena správania na sociálnych sieťach.
Čo s tým robiť?

Ak cítite, že ste sa emocionálne odpojila od svojho partnera, skúste si s ním porozprávať. Cieľom konverzácia nie je niekoho obviňovať, ale nájsť spoločné riešenie na to, aby ste sa vo vzťahu cítili obaja naplnenie.

Pomôcť môže tiež určenie, akými jazykmi lásky hovoríte vy aj váš partner. Zostavte si rebríček, do ktorého budú patriť slová potvrdenia, úkony a služby, prijímanie darov, fyzický kontakt či pozornosť. Možno sa dozviete o svojom partnerovi niečo nové.

Ak je pre vášho partnera napríklad najdôležitejšie spoločné trávenie voľného času, nájdite si treba čas na večernú prechádzku. Pomôcť môže tiež čítanie inšpiratívnych kníh, sledovanie vlastných pocitov a ich zapisovanie do denníka či rozvíjaní ostatných neromantických vzťahov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

V prípade, že ani jeden z variantov vášmu stavu nepomôže, obráťte sa na psychológa. Nezaujatá tretia strana vám môže poskytnúť nový pohľad na vaše trápenia a pomôcť vám v riešení.

zdroj: novinky.cz

Horoskop: kto vie odpúšťať a kto ostáva ukrivdený

facebook

Aký deň v mesiaci ste sa narodili? Toto číslo o vás mnohé prezradí