Pocit neovládateľnej zamilovanosti zažil asi každý z nás. Zakaždým je iný, ale vždy ho spoznáme. Môžu za to hormóny, ktoré v tej chvíli doslova ovládajú naše telo i myseľ. Tie nás napokon sprevádzajú všetkými fázami lásky a vzťahov. Ktoré sú to?
Začiatky sú sladké, euforické, človek nemyslí na nič iné, než aby zase mohol byť s tým, do koho sa takzvane „zakukal“. Príroda to jednoducho zariadila tak, aby k sebe koktail hormónov čerstvo zamilovaných doslova prilepil – aby boli ochotní ísť do rizika, počať potomka a previesť ho spoločne minimálne prvými dvoma rokmi života, kedy je najzraniteľnejší.
Za búšiace srdce, žalúdok na vode a brucho plné motýľov pri bláznivom zamilovaní môžu adrenalín a noradrenalín. To sú hormóny, ktoré telo vyplavuje pri stresovej reakcii – preto zrýchlený dych a nervozita pred schôdzkou. Neplechu robí ale aj kortizol, stresový hormón, ktorého hladina stúpa najmä v prvom polroku vzťahu. Podľa vedcov je spojený so stresom z nadväzovania nového vzťahu a jeho zvýšené množstvo v krvi môže napríklad oslabovať našu imunitu a viesť k väčšiemu riziku infekcie.
Ďalšie hormóny však majú úplne opačné účinky. Priamo zamilovanú eufóriu spôsobuje fenylethylamín, ktorý sa tiež prezýva droga zamilovaných. Práve ten nasadzuje ony ružové okuliare, kvôli ktorým prehliadame aj to, čo by sme nemali. Z chemického hľadiska sa podľa odborníkov dosť podobá pervitínu – cítime veľa energie a radosti. A chceme stále viac! A znova! Každá ďalšia schôdzka hormón opäť uvoľní, takže „potrebujeme“ toho druhého vidieť stále, inak sa nám až fyzicky cnie. Čerstvo zamilovaní majú tiež vyššiu hladinu dopamínu, ktorý spúšťa intenzívnu radosť a tiež zvyšuje energiu aj pozornosť.
Telo nám v raných štádiách zamilovanosti zaplavuje aj serotonín. Ten spôsobí, že nemyslíme na nič iné ako na vytúženého partnera. Vedci dokonca porovnávali hladiny serotonínu v krvi u čerstvo zamilovaných s hladinami u ľudí trpiacich obsesívno-kompulzívnou poruchou a zistili, že ich úroveň je veľmi podobná.
Počas fyzického kontaktu s milovanou osobou sa nám do tela uvoľňuje oxytocín. Tomu sa hovorí hormón lásky a dôvery, je totiž skutočným preborníkom na boj so stresom a úzkosťou, skvele uvoľňuje. Mimochodom – v tele matky hrá jednu z kľúčových rolí pri pôrode a dojčení.
Celkovo stav zamilovanosti zmierňuje bolesti v tele, znižuje krvný tlak, pokiaľ je všetko v poriadku, potom aj mierni stres, a hlavne má pozitívny vplyv na našu psychiku – tak len do toho, pretože láska naozaj obvykle lieči a omladzuje.
Len pozor na extrémy – zo zoznamu aktívnych hormónov, ktoré nám kolujú v krvi, je jasné, že všetkého veľa škodí. Prílišná závislosť a lipnutie na druhom môžu viesť k fyzickému i psychickému vyčerpaniu, jednoducho trpíme ako na tele, tak na duši.
Zo zamilovanosti láska
Po pár mesiacoch sa hormonálna búrka v našich telách začne upokojovať – prvotný „ošiaľ“ opadne, telo prestáva produkovať fenylethylamín. Ostatne, ešteže tak, na „drogách“ naozaj nikto nemôže fungovať večne. Je potom na páre, či dokáže pretaviť prvotnú zamilovanosť na dlhodobý vzťah. Zamilovaní ale predsa len ešte majú k ruke zdatných pomocníkov:
Telom začínajú kolovať endorfíny fungujúce podobne ako opiáty – šťastne upokojujú a pomáhajú tak vzťah stabilizovať. „Popri milovanom človeku sa cítime v bezpečí. Klesá nám teda tep a dochádza k celkovému upokojeniu,“ hovorí psychoterapeutka Lenka Hlavičková.
A ani v tejto fáze lásky nás nenechá na holičkách nám už známy oxytocín. Dotyky stimulujú produkciu oxytocínu, hormónu posilňujúceho dôveru a podporujúceho zážitok zblíženia aj citovej spolupatričnosti. Dotyky sú vôbec prvým zo spôsobov, ktorými človek po narodení nadväzuje kontakt s okolím a komunikuje. Tzv. haptická komunikácia je preto do značnej miery inštinktívna,“ naznačuje terapeutka, prečo je pre nás také prirodzené a príjemné dotýkať sa a maznať sa s milovaným človekom.
Produkcia oxytocínu sa samozrejme neobmedzuje len na ženy. Muži si ho užívajú úplne rovnako. A to aj v čase narodenia dieťaťa. Dokonca je výskumami dokázané, že ak je primárnym ošetrovateľom dieťaťa otec, jeho mozog aj produkcia hormónov sú úplne rovnaké ako u novopečenej mamičky – zážitok pôrodu na to nie je potrebný. Oxytocín u mužov ale tiež jemne potláča tvorbu testosterónu a muž je tak nežnejší.
Veľmi dôležitá je v láskyplnej interakcii dvoch ľudí aj jej „voňavá“ stránka. „Rovnako ako na dotyky reagujeme pudovo aj na čuchové vnemy. Aj napriek tomu, že si to neuvedomujeme, veľmi silno ovplyvňujú naše správanie aj celkovú pohodu. Nie je teda divu, že centrá čuchu sú situované vo vývojovo najstarších oblastiach mozgu. Pre mnohých sú to tak práve čuchové vnemy, ktoré si pamätajú najlepšie a ktoré dokážu aj po rokoch vzbudiť silnú emočnú odozvu,“ uzatvára Lenka Hlavičková.
Možno ste to tiež zažili – nečakane po rokoch ucítite parfum, ktorý používala vaša prvá láska, a všetky spomienky sú náhle späť… Nejde pritom zďaleka len o romantiku – vedci dokázali, že práve čuchom podvedome spoznáme, kto je s nami kompatibilný tak, aby sme splodili zdravé potomstvo. Príliš podobní jedinci nášmu imunitnému systému nevonia.
Láska, baktérie a vírusy
Intímne spolužitie dvoch ľudí prináša pre ich imunitné systémy obrovské množstvo nových informácií. Nejde pritom len o to, že jeden môže byť chorý a druhý to od neho tzv. chytí.
Vo svojom tele aj na koži hostíme tiež neúrekom baktérií, ktoré si chtiac nechtiac odovzdávame. Najčastejšie prenikajú do nášho tela sliznicami, teda ústami, nosom, dýchacou sústavou, ale aj ušami, očami, urogenitálnym traktom či análnym otvorom. Niekedy aj kožou.
Vzájomné odovzdávanie si baktérií nie je nebezpečné. Je to vlastne, ako keď dáte dieťa do škôlky. Chvíľu bude choré, ale nakoniec si vytvorí imunitu. To isté sa obvykle deje aj ľuďom, ktorí spolu začínajú žiť.
Napriek tomu existujú riziká. Okrem všeobecne známych pohlavne prenosných chorôb (napr. kvapavka, chlamýdie, trichomoniáza) či vírusu HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS, je to napr. HPV vírus, teda ľudský papilomavírus, ktorého niektoré druhy spôsobujú určité druhy rakoviny. Preto sa oplatí byť informovaný o zdravotnom stave partnera.
zdroj: novinky.sk