Stresové faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú sexuálny život

Je všeobecne známe, že nadmerný stres ľudskému organizmu škodí. Novinkou tiež nie je, že sa často negatívne prepisuje aj do sexuálneho života. Viete ale, že niekomu môže naopak k sexu aj pomôcť?

Vzťah medzi stresom a sexom je o niečo zložitejší než len tvrdenie, že „sex zabíja túžbu“, uvádza hneď na začiatok vyškolená sexuálna terapeutka.

„Áno, je pravda, že stres môže často vaše libido doslova povysávať. Ale pre niektorých ľudí môže byť aj opak pravdou. Stres ich v skutočnosti k sexu poháňa,“ uvádza terapeutka pre server Yourtango.

Vzťah medzi stresom a sexom

Že stres u niektorých ľudí dokáže poháňať chuť na sex, nie je nič neobvyklé. Niektorí jedinci jednoducho v dobách stresu potrebujú formou sexu cítiť fyzické spojenie s partnerom. Čím viac sexu, tým väčší je pocit uspokojenia a ocenenia. Inokedy potom stres rozhýbe libido, pretože sex je jednoducho jednoduchý spôsob odreagovania. Pri sexe sa ako je známe uvoľňujú hormóny dobrej nálady – tie „bojujú“ s hormónmi stresovými, čiže výsledkom bude väčší pocit uvoľnenia a šťastia. „Miesto toho, aby ste sa najprv uvoľnili a mohli mať sex, máte najprv sex, aby ste sa uvoľnili,“ opisuje niektoré prípady koučka.

Avšak aj podľa jej vyjadrenia stres výrazne častejšie túžbu skôr ničí. Pre mnohých ide o psychologický aj fyziologický zážitok, kvôli ktorému mozog zaplaví stresujúce myšlienky a telo stresové hormóny. Tie do mozgu ďalej vysielajú varovania pred nebezpečenstvom.

„Namiesto rastúcej túžby sa tak telo i myseľ zamerajú na to doviesť vás do bezpečia – či už ide o splnenie termínu v práci alebo skutočné ohrozenie vášho života,“ dodáva. Aké sú najčastejšie stresové faktory, ktoré toto spôsobujú?

Práca

Keď je vaša myseľ doslova zaplavená naplánovanými schôdzkami a rôznymi prezentáciami, je jasné, že sex je to posledné, čo vás v tej chvíli napadne. A to je čiastočne dôvod, prečo nejdú sex a stres príliš dohromady. To, na čo sa práve sústredíte, má tendenciu rásť, zatiaľ čo všetko ostatné klesá, ako sexuálna túžba. Bohužiaľ pohľad na ňu býva často skreslený.

Mnohí majú pocit, alebo dokonca očakávajú, že sex budú chcieť spontánne, bez ohľadu na to, čo sa okolo deje, alebo ako veľmi sú v strese. Lenže tieto očakávania, pokiaľ nie sú splnené, často vedú k pochybnostiam, či je s človekom všetko v poriadku. A o čo viac sa bude trápiť, o to menej bude chcieť sex.

Starostlivosť o deti

S vedomím, aký dôležitý je mozog a jeho rozpoloženie pre túžby, je oveľa jasnejšie pochopiť, ako môže aj každodenná výchova detí práve túžbu negatívne ovplyvniť.

Pokiaľ sa váš mozog potrebuje sústrediť na sex, aby chcel sex, nie je „utieranie nosov, prebaľovanie alebo pomáhanie s úlohami“ práve ideálna predohra.

Pridajte k tomu ešte stres samotných detí alebo nahnevaných tínedžerov a hneď je jasné, ako myseľ môže sex úplne odpísať.

Vzťah alebo manželstvo

Spolu s každodennými stresormi v práci a pri výchove detí je aj stav vášho vzťahu či manželstva kľúčovým faktorom, či a ako veľmi máte chuť na sex. A práve tu zohráva veľmi dôležitú úlohu opäť očakávanie.

Pokiaľ si chcete s partnerom udržať blízkosť a zlepšiť intimitu, musíte si uvedomiť, čo to obnáša. „Očakávať, že sa váš partner aj po 11 rokoch manželstva vzruší rovnako ako v deň, keď ste sa stretli, nie je úplne reálne,“ tvrdí koučka.

To však neznamená, že dlhodobé vzťahy nemôžu byť sexuálne alebo romanticky naplňujúce – môžu. Ale je potrebné si uvedomiť, či vaše očakávania sú spravodlivé.

Boli ste v poslednej dobe na partnera/partnerku naštvaní? Hádate sa kvôli peniazom či čomukoľvek inému? Očakávať, že čokoľvek z toho, alebo fakt, že si nie ste schopní nájsť ani 10 spoločných minút jeden pre druhého, neovplyvní váš sexuálny život, je nefér voči obom.

Sex samotný

Ďalší, na prvý pohľad možno trochu podivný faktor, je sexuálny stres. Pocit, že musíte mať styk aspoň raz týždenne, aby ste „zapadli do spoločenskej normy“, zažívali výbušné orgazmy alebo vášeň rovnako ako partner – to všetko môže doslova zabíjať chuť na sex.

Ako sa vysporiadať so stresom

Ak je stres v niektorej vyššie uvedenej forme (či vo všetkých) každodennou súčasťou vášho života, ako sa s tým popasovať, aby sa sex z vášho života úplne nevytratil?

„Záleží ako na samotnom stresore, tak aj snahe, ako sa s ním chcete sami vysporiadať,“ osvetľuje Norénová. Existujú mnohé techniky zvládania stresu, vďaka ktorým sa zo sexu nestane iba škaredé slovo. Niekomu tiež pomôže užívať si sex hneď ráno, než sa naplno „rozbehnú“ vyššie uvedené stresory.

„Dôležité je si uvedomiť, že stres je mocná sila, ktorú nemôžete úplne ovládať. Radšej sa naučte rozpoznať úlohu stresu vo vašom sexuálnom živote a podľa toho plánujte všetko ďalšie,“ uzatvára Norénová.

zdroj: novinky.cz

Ako sa vyhnúť prejedaniu pri stresových situáciách

facebook

Sex rozhoduje o tom, či ste v práci spokojní

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.