Sex na prvom rande: Môže sa z toho rozvinúť vzťah?

Pokiaľ za niečo stojí, počká. Čo ale keď vás k tomu chlapíkovi, s ktorým máte prvú schôdzku, niečo tak silno ťahá, že nemôžete odolať? Zničíte všetky šance na dlhodobý vzťah, pokiaľ s ním skončíte v perinách? Vedci tvrdia, že práve milovaním súčasné vzťahy začínajú!

Podľa štatistík trvá od prvého stretnutia 7,8 dňa k prvému bozku a 12,4 dňa k prvému sexu. Úlohu v tom však zohráva ročné obdobie. Pokiaľ sa s niekým zoznámite v lete, kedy je nálada uvoľnenejšia, celý proces sa odohráva rýchlejšie. Niekto však nedokáže čakať ani deň, alebo dokonca hodinu! Sex teraz a tu? A môže sa z takého milostného dobrodružstva s doteraz neznámym mužom rozvinúť vzťah? Vedci hovoria áno! Tím psychológov totiž novo zistil, že sexuálna túžba zohráva dôležitú úlohu nielen pri získavaní potenciálnych partnerov, ale aj pri podpore riadnej väzby medzi nimi.

Sex plodí zamilovanosť

„Sex vytvára pôdu na prehĺbenie citového spojenia medzi cudzími ľuďmi,“ hovorí sociálna psychologička. „Sex motivuje ľudí ku kontaktu, a to nielen fyzickému,“ dodáva psychologička, ktorá bola hlavným strojcom štúdie. Podľa nej, a to napriek všeobecnému presvedčeniu, si dvaja ľudia cez sex môžu padnúť do noty bez toho, aby to nejako ohrozilo budúci vývoj partnerského vzťahu.

„Vďaka štyrom vzájomne prepojeným štúdiám sme odhalili, že sexuálna túžba vyvoláva správanie, ktoré počas prvého stretnutia s neznámymi osobami môže podporovať emocionálnu väzbu,“ ďalej opisuje Gurit Birnbaum, ktorej závery uverejnili britské noviny „The Sun“.

Sex teraz a tu

„Hoci sexuálna naliehavosť nie je to isté čo emocionálne pripútanosti, evolučné a spoločenské procesy pravdepodobne spôsobili, že ľudia sú obzvlášť náchylní romanticky sa prepojiť s nápadníkmi, ku ktorým sú sexuálne priťahovaní, alebo s ktorými sa už vyspali. Rozdiely medzi mužmi a ženami akoby vymizli,“ dodáva spoluautor štúdie Harry Reis, profesor psychológie z americkej univerzity v Rochestri. V podstate ide o to, že sex (ako ovládnuť muža v posteli) je o plodnosti, a my sme boli naprogramovaní na to, aby sme spoločne pracovali na budúcich generáciách. Ide o evolučnú záležitosť. A ako na to všetko vlastne vedci prišli?

V prvej štúdii 36 žien a 22 mužov počúvali vopred nahranú hudbu s atraktívnou osobou opačného pohlavia po boku. Potom museli vyhodnotiť svoju túžbu po tejto osobe, o ktorej sa domnievali, že je ďalším účastníkom experimentu. Vedci zistili, že čím dlhšie sú dvaja ľudia počas príjemných chvíľok spolu, tým hlbšia je ich synchronizácia. O sympatiách ani nehovoriac!

Erotika plodí erotiku

Ďalšia štúdia zahŕňala 50 mužov a 50 žien. Terazt polovica sledovala erotické, ale nepornografické video, zatiaľ čo druhá sa zúčastnila premietania videí z dažďových pralesov v Južnej Amerike. Následne boli účastníkom štúdie pridelení atraktívni partneri opačného pohlavia, ktorí plnili tajnú úlohu.

Predstierali ťažkosti a žiadali o pomoc s testom. Výskumníci si na základe toho všimli, že tí účastníci, ktorí boli chvíľu predtým zabraní do erotickej filmovej scény, pomohli svojim kolegom oveľa rýchlejšie, investovali viac času a boli vnímaní ako užitočnejší. Teda aspoň v porovnaní so skupinou, ktorá videla dokument o pralese.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Sex je silné puto

Sociálna psychologička Gurit Birnbaum a jej kolegovia tak logicky dospeli k záveru, že prežívanie sexuálnej túžby medzi cudzími osobami s najväčšou pravdepodobnosťou kultivuje blízkosť a väzbu. „Skutočne niet pochýb o tom, že túžba a sex zohrávajú dôležitú úlohu vo vývoji vzťahov. Ostatne práve magnetizmus drží partnerov pohromade dosť dlho na to, aby sa medzi nimi vytvorilo puto,“ uzatvára odborníčka, podľa ktorej sex na prvej schôdzke rozhodne nepredstavuje problém, ale naopak výhodu.

zdroj: prozeny.cz/

Tipy, ako nadviazať dlhodobý vzťah

facebook

Taktika, ktorú ženy používajú, keď súperia o muža