Existuje vôbec dôvera po nevere? Áno, pracovať na nej ale musia obaja a nesmú ju už vyťahovať

Nevera je niečo, čoho sa vo vzťahu naozaj dočkať nechcete a čo vie zničiť dôveru. Ale čo robiť, keď už k nej dôjde? Ako reagovať a ako dôveru obnoviť, ak sa nechcete s partnerom rozísť? Základom je komunikácia, nové pravidlá a nebáť sa požiadať  o pomoc.

Dôvera je jedným zo základných pilierov fungujúceho vzťahu. Veriť si, zvládnuť aj ťažké chvíle a môcť sa jeden na druhého spoľahnúť. Hovorí sa, že sa roky buduje, behom chvíľky ju možno stratiť a navždy sa bude získavať späť.

A ak ju niečo naruší a zničí, je to nevera jedného z partnerov. Ako v takej chvíli konať, ak chcete vzťah udržať a krehkú dôveru obnoviť? Možno to, ale musia sa snažiť obaja. A dosť možno sa vám podarí zapracovať na vzťahu do tej miery, že vás to posilní.

Chce to čas. Naozaj dosť času

Prvá myšlienka po zistení, že bol partner neverný, spravidla býva: „Tak to je koniec!“ A väčšina ľudí má tiež má chuť to druhému okamžite oznámiť. Psychoterapeutka odporúča ale opak: najskôr nerobiť nič, ísť sa prejsť, zacvičiť si, dať si čas, nadýchnuť sa a začať uvažovať trochu realisticky.

Čo partnerovi nikdy neodpúšťať a kedy mu dať druhú šancu?

A rovnako tak potrebuje čas aj prípadné obnovenie dôvery. „Kto si úspešne prešiel procesom znovuobnovenia dôvery v partnerstvo, ten potvrdí, že tá snaha a vytrvalosť za to stáli. Ak sa podarí spracovať situáciu nevery aj všetky ďalšie emócie a zranenia, ktoré sa obvykle objavia, dôjde k zblíženiu, osobnostnému rastu partnerov a prehĺbeniu vzťahu,“ hovorí psychoterapeutka.

Komunikácia je základ

Hoci to môže byť pre obe strany nepríjemné, treba otvorene hovoriť o tom, čo sa stalo a prečo k nevere došlo. Aj keď by ste možno obaja radšej zabudli a mlčali, je potrebné problém prebrať, aby nevznikali domnienky a fantázie nešla na plné obrátky. A pozor! Ani podvádzajúci partner by nemal držať v sebe svoje pocity. Nejedná sa o výsluch a potrestanie vinníka, ale snahu porozumieť. Rozhodli ste sa, že spolu zostanete? Je dôležité sa v pokoji a bez výčitiek porozprávať a možno pochopíte, prečo sa to stalo. Vyčistí to vzduch, a pokiaľ obaja dôjdete k tomu, že chcete zostať spolu, je dôležité si dohovoriť pravidlá.

Nastavenie nových pravidiel

Keď sa hovorí o pravidlách, nemyslí sa stanovenie presného času príchodu domov, aby bol partner pod dohľadom. Naopak! Vo chvíli, keď máte problém prebraný, je potrebné sa dohodnúť, že je to uzavretá vec a namiesto riešenia minulosti sa budete zaoberať budúcnosťou. Ak chcete mať aj naďalej pekný partnerský vzťah, jednou z dôležitých zásad je, že sa nebudete k nevere partnera vracať, a to ani významným pohľadom, pokiaľ takú scénu uvidíte napríklad v televízii. Už sa vás táto téma netýka. Rovnako to nijako nezmeníte ani neovplyvníte, tak sa tým netrápte.

Hojaci proces v sebe zahŕňa odžitie si bolestivých emócií vrátane prípadných nánosov, ktoré sa pridružia. Je potrebné sa naučiť nový spôsob komunikácie o pocitoch a potrebách, aby sa obaja partneri cítili vo vzťahu bezpečne. A zaviesť nové návyky, ktoré napomôžu obnovenie pozitívnych a láskyplných pocitov vo vzťahu. Niekto začne s konštruovaním vízie spoločnej budúcnosti, iný si najskôr odžije silné emócie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Keď si zlomíte nohu, idete na chirurgiu, keď sa rozbije auto, vyhľadáte automechanika. A tak sa nebojte odborníka vyhľadať ani v tejto náročnej situácii. Nestranná tretia strana pomôže zistiť, ako sa s partnerom môžete vrátiť na správnu cestu. Dôležitá je práve tá nezaujatosť, pretože kamaráti a rodina sú ovplyvnení vzťahom k vám.

Terapia je užitočná aj vo chvíli, keď ju podstupujete sami, bez partnera. Človek si môže lepšie premyslieť, či vo vzťahu zostávať. Samozrejme je dobré, keď majú záujem o prácu na vzťahu oboch: „Ak sa vzťah zmenil natoľko, že nie ste schopní spolu komunikovať rovnako ako predtým, ale chcete byť aj naďalej spolu, je potrebné navštíviť odborníka na rodinné vzťahy. Lepšie sa s ním hľadá príčina a prekonávajú boľavé miesta na duši. Mladí partneri sa občas príliš rýchlo rozchádzajú a nevyužijú všetky možnosti na to, aby rodinu udržali. Mali by sme mať na pamäti, že ak sú v rodine deti, vždy chcú mať oboch rodičov, pretože mamu a otca majú rovnako radi.

zdroj: prozeny.cz

10 vecí, ktoré muži chcú od žien: Štíhly pás a veľké prsia to nie sú!

facebook

5 vecí, ktoré odlišujú super milenku od obyčajnej