7 vecí, ktoré sú vo vzťahu dôležitejšie ako láska

Pociťujete vo svojom podbrušku motýliky? Rozklepú sa vám kolená vo chvíli, keď na vás partner prehovorí? A ste presvedčená, že konečne viete, čo znamená slovo láska. Aj keď je láska mocná čarodejnica, rozhodne si nedokáže poradiť so všetkými partnerskými nástrahami. Odborníci preto poukazujú na sedem vecí, ktoré sú vo vzťahu hocikedy dôležitejšie než táto emócia.

Láska je neoddeliteľnou súčasťou každého zdravého vzťahu, a ak v partnerskom spolužití chýba, je pravdepodobné, že vzťah skôr alebo neskôr skrachuje. Napriek tomu by sme svoju pozornosť nemali upínať iba k láske.

„Naopak, ak ste vo vzťahu len kvôli pocitu láske, rozhodne to nie je dobre,“ hovorí psychológ Josh Klapow a dodáva, že dôležitou súčasťou kvalitného vzťahu je okrem lásky aj dôvera, rešpekt a komunikácia. „Ak vo vzťahu nachádzame aj tieto prvky, potom máte istotu, že partnerské spolužitie stojí na dobrých a pevných základoch,“ vysvetľuje Klapow.

Aké ďalšie prvky vo vzťahoch hľadať?

1. Vzájomná dôvera

Nezáleží na tom, ako veľmi partnera milujete. Pokiaľ mu ale nemôžete stopercentne veriť, potom váš vzťah nikdy nebude fungovať. Dôvera je pre zdravé vzťahy naozaj zásadná a preto na ňu psychológovia a psychoterapeuti  kladú veľký dôraz. Skúste sa sama seba opýtať, či partnerovi vo všetkom dôverujete? Ak bez rozmyslu poviete áno, potom vám gratulujeme! Pravdepodobne vedľa seba máte človeka, ktorý vás nikdy nesklamal a predovšetkým si je vedomý toho, že dôvera je pre vzťah podstatná.

2. Rešpektujte sa

Rešpekt patrí k pojmom, ktoré si každý vykladá po svojom. V partnerských vzťahoch ale platí, že rešpekt je o vzájomnom tolerovaní vzájomných rozdielov. Partneri nemusia mať rovnaké záujmy, alebo dokonca vášne, ale musia porozumieť tomu druhému. Zakaždým by sme mali byť partnerovi na blízku a podporovať ho v jeho snoch a záľubách.

3. Pocit bezpečia

Cítite sa v blízkosti partnera bezpečne? Máte istotu, že vás ochráni? Pokiaľ na otázky odpoviete „nie“, potom nemá zmysel vo vzťahu zostávať. Ani láska nepremôže fakt, že žijete s toxickým partnerom, ktorý vás využíva alebo s vami akokoľvek manipuluje. V prípade toxického partnerského vzťahu sa oplatí, keď čo najrýchlejšie partnera opustíte.

4. Pracujete na pocite šťastia

Áno, všetci túžime po šťastnom a naplnenom živote. Napriek tomu čas od času nastanú situácie, ktoré nám úsmev na perách nevykúzlia. Následne je dôležité, aby obaja partneri bojovali za nápravu a snažili sa šťastie do vzťahu navrátiť. Aj v zdravom vzťahu môžu nastať chvíle, kedy sa cítite nešťastná. Obzvlášť to platí vo chvíli, keď riešite partnerskú krízu. Pokiaľ ale celkovo spočítate šťastné časy a nešťastné časy, potom by šťastné obdobie malo mať vždy navrch.

5. Máte sa radi

Je naozaj časté, že ľudia zostávajú vo vzťahoch, bez toho aby sa mali naozaj radi. Je to podobné, ako keď vo svojej rodine máte člena rodiny, ktorého správanie vás rozčuľuje a vadí vám, ale zároveň viete, že ho milujete a všetko na svete mu odpustíte. To isté sa môže stať aj s partnerom, ktorého síce milujete, ale spoločne sa nezasmejete, nekomunikujete spolu a vlastne nemáte žiadne spoločné záujmy.

6. Buďte osobnosťami

Bohužiaľ mnoho ľudí istou láskou zabudne na to, kým boli predtým, než vkročili do vzťahu. Pravdou ale zostáva, že by ste nemali zabúdať svoje potreby, záujmy či sny. Aj keď svojho partnera nadovšetko milujete, milujte tiež seba. Zabudnúť na seba a rezignovať na svoje životné ciele je problém.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Pracujte na komunikáciu

Komunikácia je vo vzťahu kľúčová, pretože slúži na nastavenie hraníc, vyjadrenie lásky, riešenie problémov rozhovorom a dokonca aj ku kvalitnému sexu. Vzťah sa môže rozpadať vo chvíli, keď si pár nerozumie, vyhýba sa určitým témam alebo sa príliš sústredí na jeden konkrétny problém. Váš vzťah síce môže prekypovať láskou, ale iba dobrá komunikácia zabezpečí, že z dlhodobého hľadiska bude vzťah šliapať ako hodinky.

zdroj: novinky.cz

Sedem nenápadných známok dehydratácie

facebook

Sex rozhoduje o tom, či ste v práci spokojní