Letné nebezpečenstvo menom ľad. V reštauráciách sa mu radšej vyhnite

Na prvý pohľad sa tvári nevinne a poctivo slúži svojmu účelu – schladeniu nápojov i ľudských tiel. Viete ale, aké riziko v sebe hoci malá kocka ľadu ukrýva? Možno si necháte zájsť chuť aj na pestrofarebný koktail alebo ľadovú kávu!

Pri bežnom atmosférickom tlaku tekutá voda tuhne v ľad. Ten človek, v závislosti na okolnostiach, miluje vo forme snehu, ľadových kryštálov, krúp, inovatky alebo cencúľov. Najčastejšie je však toto skupenstvo vody oceňované počas horúcich letných dní. Dostať miešaný nápoj „čistý“, teda bez ľadu a pri izbovej teplote, je pre mnoho teplom schvátených ľudí niečo nepredstaviteľné! Lenže tie riziká!

Choroba, za ktorú si ešte zaplatíte

Portál Business Insider nedávno požiadal viac ako dve desiatky barmanov, aby zvážili, čo chcú zákazníkom povedať, ale nemôžu. Chcete pravdivú, alebo spoločensky prijateľnú odpoveď? Všetci opytovaní do jedného odpovedali, nech radšej nikto nepremýšľa o kvalite ľadu, pretože práve on môže byť nečistý. Iste, že sa jedná o výrok hŕstky britských barmanov, ale skutočne sa možno spoľahnúť na hygienické návyky pracovníkov reštaurácií a barov po celom svete? Určite nie.

Jednoduchá cesta k chorobe

Niektoré štúdie a spravodajské príbehy v posledných desiatich rokoch venujú pozornosť práve zamestnancom barov a reštaurácií a sledujú ich hygienické rituály a správanie voči zásobníkom na ľad. Túto úlohu sa v roku 2014 zhostil napríklad portál HuffPost, ktorý najal dvoch odborníkov na kontamináciu ľadom. Predmetom experimentu pritom boli baktérie a všetko, čo sa nachádza na rukách ľudí. No a samozrejme, že sa jedná o ľudskú nedbalosť. Barmani si podľa všetkého dostatočne neumývajú ruky pred a po manipulácii s ľadom a môžu ho kontaminovať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Reštaurácie a bary však môžu podniknúť kroky na zamedzenie kontaminácie a veľký podiel na tom má zaobchádzanie s ľadom, ktoré by malo podliehať rovnakým bezpečnostným opatreniam, ktoré patria potravinám. Čistenie a dezinfekcia strojov na výrobu ľadu určite tiež môže pomôcť kontaminácii predchádzať. V reštauráciách, ktoré nespĺňajú požiadavky, možno v súvislosti s porušovaním pravidiel vyberať veľké pokuty.

Ostatne, nie je sa čomu diviť. Existujú prípady, keď kontaminácia ľadom spôsobila vážnu chorobu alebo smrť. Obvykle však aj váš imunitný systém pravdepodobne zvládne nejaký ten kontakt s ľadom „obohateným“ o nejakú tú baktériu. Aspoň tak to hlásia odborníci zo spomínaného portálu HuffPost. Veríte im?

zdroj: prostreno.cz

Ako pripraviť vlasy na leto?

facebook

Detox na leto pre vaše podpazušie s týmto DIY sprejom.