Aj bežné byliny a korenie môžu podporovať trávenie a vstrebávanie živín, a zároveň pomáhať očisťovať zažívací trakt. Na výber je ich skutočne veľa – po celom svete existuje množstvo liečivých rastliniek, ktoré sa používajú na podporu zdravia tráviaceho traktu. Každá má iné bio aktívne vlastnosti, ktoré môžu priniesť úľavu a pohodu. A ako už vieme, so stavom tráviaceho traktu súvisí aj stav ďalších oblastí. Keď funguje optimálne, môžete zaregistrovať vyššiu hladinu energie, zlepšenie imunity, lepšiu elimináciu toxínov alebo pozitívnejšiu náladu. Preto je dôležité jesť vyváženú stravu, piť dostatok vody a viesť aktívny životný štýl. Zdravý životný štýl potom okrem toho môžete podporiť aj užívaním vhodných bylín a korenia. Nižšie sa pozrieme na niektoré obľúbené druhy byliniek používaných ako korenie, ktoré sú známe predovšetkým pre svoju vôňu a chuť, ale zároveň môžu byť aj účinnými pomocníkmi na zažívanie.
Klinčeky (Syzygium aromaticum)
Klinček je známy predovšetkým ako aromatické korenie, ale svoje uplatnenie našiel aj v rámci medicíny. Bolo totiž preukázané, že má antimikrobiálne vlastnosti. Štúdia ukázala, že klinček môže zastaviť rast bežných baktérií ako je napr. E. coli, ktorá spôsobuje otravu jedlom. Okrem toho klinček podporuje zdravie ústnej dutiny, pretože bráni množeniu baktérií spôsobujúcich ochorenie ďasien.
A má aj ďalšie benefity – okrem iného obsahuje zlúčeninu eugenol prospešnú pre zdravie pečene. Štúdie na zvieratách ukázali, že eugenol môže u subjektov trpiacich stučnenou pečeňou zlepšiť funkciu pečene, znížiť zápal a oxidačný stres. Účinky u ľudí zatiaľ preukázala iba menšie štúdie, pri ktorej bol po užívaní eugenolu pozorovaný pokles hladiny glutatión-S-transferáz (GST), čo sú enzýmy, ktoré sú často ukazovateľom ochorenia pečene. Dávajte si však pozor na dávkovanie, pretože vo vysokých dávkach môže byť eugenol toxický.
Ďalšou zaujímavou zlúčeninou obsiahnutou v klinčekoch je nigericín. Ten môže pomáhať s kontrolou hladiny cukru v krvi. Zistilo sa, že klinčeky a nigericín podporujú vychytávanie cukru z krvi do buniek, zvyšujú sekréciu inzulínu a zlepšujú funkciu buniek produkujúcich inzulín.
Niektoré výskumy tiež naznačujú, že zlúčeniny nájdené v klinčekoch by mohli pomôcť aj pri liečbe žalúdočných vredov. Ide o bolestivé útvary, ktoré sa tvoria v sliznici žalúdka, dvanástnika alebo pažeráka. Najčastejšie sú spôsobené narušením ochrannej výstelky žalúdka, čo je spôsobené faktormi ako je stres, infekcia, ale aj genetikou. V jednej štúdii na zvieratách bolo preukázané, že esenciálny olej z klinčekov zvyšuje produkciu žalúdočného hlienu, ktorý funguje ako bariéra a pomáha predchádzať erózii žalúdočnej výstelky tráviacimi kyselinami. Ďalšia štúdia na zvieratách zistila, že extrakt z klinčekov pomohol liečiť žalúdočné vredy a vykazoval účinky podobné účinkom niekoľkých liekov proti vredom.
Bazalka (Occim basilicum)
Od listov až po semená je bazalka považovaná za tonikum pre telo, myseľ i ducha. Rôzne časti rastliny sa môžu užívať na liečbu niektorých ochorení. Pokiaľ trpíte prediabetom alebo cukrovkou 2. typu, bazalka vám môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi. Štúdie na zvieratách i na ľuďoch ukázali, že bazalka tak môže pomôcť predchádzať príznakom cukrovky ako sú: priberanie na váhe, hyperinzulinémia alebo nadbytok inzulínu v krvi, vysoký cholesterol, rezistencia na inzulín, hypertenzia.
Bazalka môže tiež pomôcť pri chudnutí a znižovaní hladiny cholesterolu. U králikov kŕmených čerstvými listami bazalky bolo pozorované zníženie hladiny škodlivého cholesterolu (LDL-cholesterol) a zvýšenie hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL-cholesterol). Podobne aj pri štúdii na potkanoch bolo po užívaní listov bazalky pozorované zníženie celkového cholesterolu v obličkách, pečeni alebo srdci.
Bazalka prirodzene zvyšuje obranyschopnosť žalúdka a môže pôsobiť proti účinkom vredov vyvolaných stresom. Užívanie bazalky pomáha k zníženiu nežiaduceho množstva žalúdočných kyselín, zvýšeniu sekrécie hlienu a predĺženiu životnosti buniek hlienu.
Oregano (Origanum vulgare)
Oregano obsahuje zlúčeniny zvané fenoly, terpény a terpenoidy, z ktorých najvýznamnejšie sú karvakrol, tymol a kyselina rozmarínová. Okrem toho, že oreganu dodávajú jeho špecifickú vôňu, prináša aj množstvo zdravotných benefitov.
Štúdie ukázali, že oregano môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. V jednej štúdii boli 48 ľuďom s mierne zvýšeným cholesterolom poskytnuté odporúčania na úpravu stravovania a životného štýlu, ktoré im pomohli znížiť hladinu cholesterolu. 32 účastníkom bolo po každom jedle navyše podaných 25 ml extraktu z oregana. Po 3 mesiacoch mali tí, ktorí dostávali oregano, nižší LDL cholesterol a vyšší HDL cholesterol, než jedinci, ktorí dostali iba rady ohľadom diéty a životného štýlu.
Premnoženie niektorých druhov kvasiniek môže mať za následok črevné problémy vrátane ochorení ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Najznámejšou kvasinkou spôsobujúcou tieto problémy je candida. Štúdia v skúmavke o účinnosti esenciálneho oleja z oregana na 16 rôznych kmeňov candidy dospela k záveru, že oreganový olej môže byť dobrou alternatívnou liečbou kvasinkových infekcií. Je však potrebný ďalší výskum.
Oregano môže rôznymi spôsobmi prospievať zdraviu čriev. Bežné črevné problémy ako hnačka, bolesť brucha a nadúvanie môžu byť spôsobené črevnými parazitmi. Pri jednej staršej štúdii bolo 14 subjektom s črevnou parazitárnou infekciou podávaných 600 mg oreganového oleja denne. Po každodennej liečbe počas 6 týždňov došlo u všetkých účastníkov k zníženiu výskytu parazitov a 77 % účastníkov bolo kompletne vyliečených. Účastníci tiež zaznamenali zníženie črevných ťažkostí a únavy spojené s príznakmi. Oregano môže tiež pomôcť chrániť pred syndrómom zvýšenej priepustnosti čreva („leaky gut“). K tomu dochádza, keď dôjde k poškodeniu črevnej steny, čo umožní baktériám a toxínom preniknúť do krvného riečišťa. V štúdii na ošípaných chránil esenciálny olej z oregana črevnú stenu pred poškodením a zabraňoval tomu, aby sa stala „priepustnou“. Znížil aj počet baktérií E. coli v čreve.
Rozmarín (Rosmarinus officinalis)
Rozmarín je jednou z najobľúbenejších aromatických a liečivých rastlín na svete. A má podobné prospešné účinky ako oregano a bazalka. Štúdie ukázali, že zlúčeniny obsiahnuté v rozmaríne môžu znižovať hladinu cukru v krvi, čo naznačuje, že by táto bylina mohla mať potenciálne využitie pri zvládaní vysokej hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. Štúdie in vitro a štúdie na zvieratách naznačujú, že kyselina karnozová a kyselina rozmarínová majú účinky na hladinu cukru v krvi podobné inzulínu. Niektoré štúdie ukazujú, že tieto kyseliny môžu zvýšiť vstrebávanie glukózy do svalových buniek a tým znížiť hladinu cukru v krvi.
Extrakt z rozmarínu sa niekedy používa aj na liečbu zažívacích ťažkostí. Predpokladá sa, že rozmarín podporuje trávenie tým, že podporuje zdravú rovnováhu črevných baktérií a znižuje zápal. Môže navyše pomôcť zabrániť rastu určitých kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú otravu jedlom.
Štúdie na zvieratách ukazujú, že rozmarín môže stimulovať uvoľňovanie žlče, ktorá je dôležitá pri trávení tukov, a aktivovať telu vlastné antioxidačné obranné mechanizmy potrebné na ochranu pečene.
Tymián (Thymus vulgaris)
Rozsah použitia tymiánu je pôsobivý. Podľa štúdie z roku 2014 má viac ako 400 poddruhov a napríklad starí Egypťania ho používali pri balzamovaní, zatiaľ čo starí Gréci aj ako kadidlo.
Ak ste niekedy mali otravu jedlom, tymián tomu možno mohol pomôcť predísť. Štúdia in vitro z roku 2013 zistila, že tymián vykazuje potenciál ako prírodný konzervačný prostriedok, ktorý chráni potraviny proti niekoľkým bežným baktériám, ktoré spôsobujú otravu jedlom. Okrem toho štúdia in vitro z roku 2011 zistila, že tymián je účinný aj proti rezistentným kmeňom baktérií Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.
Záverom
K dobrému stavu zažívacieho traktu najviac prispeje pestrá a priemyselne neupravená strava. Pri problémoch alebo ako pomoc pri zotavení môžeme využiť aj doplnky stravy so štandardizovanými extraktmi z vyššie uvedených byliniek.
zdroj: efia.cz