Najčastejšie sťažnosti mužov v manželstve

Vstup do manželstva je zlomovým okamihom pre mužov aj ženu. Obaja si sľubujú vernú lásku a potajomky dúfajú, že práve ich manželstvo vydrží čo najdlhšie. Skôr alebo neskôr sa ale objavia nezhody alebo sťažnosti. Niektoré sú špecifické pre každý pár, mnohé výhrady sú si podobné ako vajce vajcu – predovšetkým zo strany mužov.

Po krátkom, ale aj po mnohoročnom vzťahu mnoho ľudí vstupuje do zväzku manželského s ružovými okuliarmi. Aj napriek narastajúcej rozvodovosti a počtu prevalených nevier ľudia bezhranične veria, že práve oni si dokážu manželstvo udržať a urobiť všetko, aby bolo čo najlepšie.

Aj napriek veľkým snahám sa skôr či neskôr takmer v každom zväzku objavia nejaké trhliny a nezhody. Je potom už len na manželoch, ako všetko vyriešiť.Prehľad najčastejších sťažností, ktoré v spojitosti s manželstvom spomínajú predovšetkým muži, priniesol server Women’s Health magazine.

Neustále sekírovanie

Jedným z veľkých problémov manželstva je podľa mnohých mužov fakt, že od nich ženy neustále niečo požadujú a na niečo sa sťažujú. Jednoducho povedané – nech muž urobí čokoľvek, nikdy to nie je dosť dobré, uvádza skúsenosti zo svojej dlhoročnej praxe Lori Weinreichová, sociálna pracovníčka a terapeutka.

„Keď sa muž dostane do úzkych, kde ho neustále niekto napadá, stane sa jeden z možných scenárov. Začne útoky oplácať alebo sa bude ženy čo najviac strániť, aby predišiel možným sťažnostiam. Niektorí potom úplne rezignujú. Ani jedno nie je pre vzťah dobré,“ dodala.

Pokiaľ má žena pocit, že by sa mal muž viac podieľať na udržaní manželstva alebo napríklad na chode domácnosti, ide o to, požiadavku špecifikovať a predovšetkým vedieť robiť kompromisy. Pokiaľ bude snaha na oboch stranách, je to pre vzťah jedine dobre.

Neustále hovorí

Ženy boli odjakživa ukecanejšie ako muži. Hoci to pri zoznamovaní nie je nijako na škodu, zdá sa, že v manželstve to zrazu predstavuje problém. Čím dlhšie manželstvo je, tým väčšie rozmery dosahuje.

„Ľudia majú obmedzenú schopnosť počúvať a venovať pozornosť druhým, rovnako ako sa sústrediť na určitú tému. Ak sa prekročí určitá hranica, môže to byť pre manželov, ale aj manželky, znepokojujúce alebo dokonca stresujúce,” uviedol pre server rodinný a vzťahový terapeut.

Vzťah je len o deťoch

Keď sa narodí prvý potomok, doslova všetko sa zmení. Naraz je na prvom mieste niekto, o koho sa treba neustále starať, kŕmiť, strážiť, uspávať, prebaľovať. Aj keď sa muži na svoje dieťa tešia rovnako ako ženy, majú často po jeho príchode na svet pocit, že sú odsunutí na druhú koľaj.

„Ženy inštinktívne po pôrode podriaďujú všetko starostlivosti o dieťa. Ich partneri tak veľmi rýchlo môžu nadobudnúť pocit, že nie sú dôležití, cítia sa odstrčení,“ vysvetlila Weinreichová.

„Malé deti potrebujú všetku matkinu pozornosť. Je tak z počiatku náročnejšie nájsť dostatok času aj pre partnera. Ale aj malé gestá môžu v mužovi vzbudiť pocit, že je stále potrebný a milovaný. Či už ide o letmý bozk pri príchode domov, objatí alebo napríklad malú pochvalu,” dodala.

Nedostatok sexu

Milovanie a zdieľaná intimita sú súčasťou každého manželstva. Po narodení potomka idú práve tieto veci najviac bokom, pretože na ne nie je spočiatku chuť alebo jednoducho čas. Malý narodený človiečik tak vlastne obrazne ničí niečo, vďaka čomu sa sám narodil. A najviac taká zmena vadí práve mužom, aj keď sa snažia často nedávať svoju frustráciu najavo.

Práve v tomto ohľade je podľa odborníkov najlepšie nájsť spoločný kompromis. Rozhodne nenútiť ženu, aby sa milovala s partnerom rovnako často ako napríklad pred pôrodom. Ženy by si potom mali uvedomiť, že dlhodobé odmietanie sexu kvôli dieťaťu partnerov ničí mnohokrát natoľko, že hľadajú potešenie inde.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Neexistuje jediný vzorec, ktorý by sa dal praktizovať na každý pár. Pokiaľ je ale záujem z oboch strán, odporúčam milostnú aktivitu aspoň raz týždenne,” uviedla Weinreichová.

V prípade, že manželstvo začne z akýchkoľvek vyššie uvedených či iných dôvodov škrípať, rozhodne nie je vhodné čakať, až sa to samo nejako vyrieši. Vyhľadať odbornú pomoc vzťahového poradcu či psychológa nie je v dnešnej dobe žiadny problém. Rozhodne nejde o vec, za ktorú by si mal človek hanbiť.

zdroj: novinky.cz

Test manželstva: je Vaše manželstvo stabilné, alebo má vady?

facebook

Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny