Ako zatočiť so stresom? Návod, ktorý funguje!

Stres je pre väčšinu z nás takmer všadeprítomnou veličinou. Aby nie. Fungovať skvele v práci aj partnerstve a ešte k tomu stíhať aktivity, ktoré by sme radi, chce občas potrebnú dávku trpezlivosti. Tú ale nie vždy máme. A tak sa dostaví stres, ktorý z dlhodobého hľadiska rozhodne nie je vítaný.

Stresu sa nezbavíme. Je všadeprítomný. Jediná cesta, ktorá sa ponúka, je teda tá, že sa so stresom naučíme fungovať. Môžete skúsiť veci, o ktorých vieme, že v boji so stresom skutočne fungujú. Ktoré sú to?

Cvičenie a pohyb

Možno sa to zdá ako klišé, ale pohyb je skutočne liekom na všetko. Keď už nič, rozhodne budete mať sami zo seba dobrý pocit. Nemusíte byť maratónsky bežec, úplne postačí, keď si dvakrát do týždňa zájdete na jogu alebo svižnejšiu prechádzku do miestneho parku. Pozorujte, ako sa pri športe cítite a tiež ako sa s jeho pravidelnosťou menia nielen zabehnuté stereotypy vášho života, ale aj vaša postava. Samozrejme k lepšiemu.

Dýchanie

Ak niečo na stres skutočne funguje, potom je to dych. Hoci to stále veľa ľudí nevie, dychom môžete „prežiť“ akúkoľvek situáciu, ktorá vás chtiac nechtiac vyvedie z miery. Keď ucítite, že ste v strese, určite si všimnete, ako krátko a plytko dýchate. Ako keby ste lapali po dychu. V tej chvíli sa zastavte a začnite sa na dych plne sústrediť. Precíťte každý nádych a každý výdych a snažte sa dych čo najviac predĺžiť. Sami uvidíte, aký nápomocný vie byť.

Neberte život tak vážne

Presne tak. Skúste negatívne veci brať len ako súčasť života, nie ako životnú tragédiu, alebo dokonca jeho koniec. Zlé dni netrvajú večne a rovnako ako prídu, zase odznejú. Nepodarilo sa vám niečo v práci? No a čo! Nie ste sami. Životné aj pracovné cesty sú často proces pokus omyl, a mali by sme za ne ďakovať. To vďaka nim sa môžeme mnohé naučiť a následne sami seba posunúť na vyššiu úroveň.

Životospráva

Pokiaľ ste v strese a idete na masáž, ktorú však zakončíte návštevou fast foodu, zlepšenie nečakajte. Všetko súvisí so všetkým a treba sa o seba starať nielen zvonku, ale HLAVNE zvnútra. Je dokázané, že nezdravá strava dlhodobo zvyšuje pocity depresie a tukom obalené telo tiež nebude tým, čo by vám každé ráno vykúzlilo úsmev na perách. Chce to balans. Pokojne si dajte nezdravé hranolky, ale obmedzte konzumáciu tzv. junk food na maximálne množstvo 1krát týždenne.

Hovorte

Keď má človek radosť, najradšej by to povedal každému, keď je tomu ale naopak, mnohí z nás mlčia a snažia sa svoje problémy riešiť osamote. Lenže to nikam nevedie. Len tým zahltíte myseľ ďalšími obavami a úzkosťami. O problémoch je potrebné hovoriť. Pokiaľ vo svojom okolí nemáte nikoho, s kým svoje problémy dokážete zdieľať, obráťte sa na odborníka. Ide o cudzieho človeka, u ktorého sami zistíte, ako ľahko vám ide hovoriť.

zdroj: mojezdravi.cz


Ako finančný stres ovplyvňuje ľudské zdravie

Ako stres ovplyvňuje vaše zoznamovacie možnosti?