6 rád, ako mať mozog a emócie v rovnováhe a nájsť vnútorný pokoj

Skutočné šťastie spočíva v tom, že sa cítite spokojní, že je všetko tak, ako má byť. Čo je veľmi ťažko dosiahnuteľný pocit, pretože emócie nám často zatieňujú mozog a naopak. Poradíme vám, ako zmeniť myslenie, aby ste pocit vnútorného pokoja dosiahli ľahšie. Tu je šesť vecí, ktoré musíte dodržiavať.

1. Vaše vnútorné šťastie nie je závislé na nikom inom ako na vás

Možno vo vás hlodá pocit, že keby ste boli rovnako chudá ako kamarátka, budete spokojnejšia, pôjdu vám veci lepšie. Alebo že keby ste mali rovnaké auto ako sused, budete šťastnejší. Omyl. Úspešní a šťastní ľudia si nikdy nenechajú definovať ostatnými, čo im má a nemá robiť radosť a čo im má a nemá priniesť uspokojenie.

Je úplne jedno, či ste „hrubšia“ ako vaša kamarátka alebo či ste prečítali viac či menej kníh ako kolega. Ste dobrí takí, akí ste. A ešte jednu vec si uvedomte: To, čo hovoria ostatní, nemá vplyv na to, akí ste naozaj. Nie je na svete človek ten, ktorý by sa zavďačil ľuďom všetkým. Máte svoju vnútornú hodnotu, ktorú poznáte iba vy.

2. Odpúšťajte, ale nezabúdajte

Je pre vás ťažké zabudnúť na krivdu alebo zradu? Užíva vás neustále otázka: „Ako to mohol niekto urobiť?“ Odpustite to dotyčnému. Verte, že sa vám uľaví a len tak sa budete môcť posunúť niekam ďalej.

Pozor – odpustiť neznamená zabudnúť! Znamená to nepomstiť sa, prijať realitu a nevŕtať sa v tom. Zároveň si ale pamätať, ako sa k vám daný človek správal a myslieť na to prípadne v budúcnosti, aby ste neurobili rovnakú chybu znova.

3. Nestanovte si dokonalosť ako cieľ

Vidíte okolo seba dokonalé páry, celebrity bez jediného mráčika na nebi ich života a bezchybné profily svojich facebookových priateľov? Máte pocit, že obstojíte, len keď nebudete chybovať?

Emočne inteligentní ľudia si nestanovujú dokonalosť ako svoj cieľ, pretože vedia, že dokonalosť neexistuje. Pokiaľ si nastavíte ako cieľ byť dokonalí, ste už vopred odsúdení na zlyhanie. A na sklamanie zo seba samého. Dovoľte si byť ľuďmi a dovoľte si byť omylní. Neospravedlňujte svoje chyby vopred, ale buďte na ne pripravení a nebuďte z nich sklamaní. Chybovať je ľudské.

4. Nežite v minulosti

Pokiaľ budete stále riešiť svoje neúspechy alebo aj úspechy z minulosti, nemôžete sa posunúť vpred. Kto rieši minulosť, môže ťažko zdvihnúť hlavu a ísť bojovať do ďalšej bitky. Minulosť bola. Žite prítomnosťou. Nezaoberajte sa problémami, ale sústreďte sa na riešenie. Len to vás posunie vpred.

5. Hovorte „áno“, len ak to naozaj chcete

Súhlasiť s niečím len preto, že sa to od vás očakáva, vám síce vyslúži zdanlivý pokoj v spoločnosti, ale na druhú stranu vytvorí krátery na vašej duši. Ľudia, ktorí nevedia povedať nie, zažívajú oveľa väčší stres a psychickú nepohodu ako tí, ktorí vždy jednajú so svojim vnútorným presvedčením. Neznamená to, že budete za všetkých okolností vnucovať ľuďom svoj názor, ale pokiaľ sa vás opýtajú, povedzte, čo si skutočne myslíte alebo cítite. Vyzerá to ako samozrejmosť, ale často je to oveľa ťažšie, než to vyzerá. Odmenou vám ale bude vnútorný pokoj a až si na to ľudia zvyknú, tak aj rešpekt okolia.

Pracie-pasiky GreenSun- ked nam na nasom zdravi zalezi
6. Zabudnite na zášť a negatívnych „priateľov“

Negatívne myšlienky, informácie, ale aj ľudia nemajú vo vašom živote miesto. Negatívna energia spomaľuje a bráni vám ísť vpred. Sústreďte sa na dosiahnutie cieľa a zabudnite na vety, že to nejde alebo je to hlúpe. Držať v sebe negatívne emócie k ostatným ľuďom, ako sú napríklad zášť, závisť alebo nenávisť, spúšťa v ľudskom tele stresové hormóny. Tie sú skvelé, pokiaľ ide o obrannú reakciu, ale zlé, pokiaľ si ich držíte v sebe dlhodobo. Zabudnite na ne a myslite pozitívne. Nestýkajte sa s ľuďmi, ktorí vás v tomto postoji podporujú a ktorí majú všeobecne k životu negatívny postoj. Brzdia vás.

zdroj: mojezdravi.cz

Počuli ste už o všímavom rodičovstve? Znamená to spomaliť, ovládať svoje emócie a mať k deťom bližšie

Ako prestať zajedať negatívne emócie