Prečo je dobré sa rozprávať s dieťaťom pred spaním? A o čom?

Ako vyzerajú chvíle, keď ukladáte deti na spánok? Je to skôr hra na naháňačku, čas chaosu, alebo pokojné polihovanie? Možno sa to strieda. Skúste sa na túto chvíľu lepšie zamerať. Je totiž dôležitá. Začnite sa pred spaním rozprávať a prehĺbte vzájomný vzťah.

Život s deťmi je intenzívny a väčšina z nás má pocit, že času je málo. Najmä toho pre seba. A tak sa nezriedka stáva, že keď svoje deti ukladáme na spánok, už myšlienkami skáčeme do budúcnosti, čo všetko budeme robiť, až naša ratolesť zaspí. Komu odpísať na messengeri, koľko e-mailov vybaviť, kedy upratať riad, konečne si sadnúť, dať si pohár vína… Takže náš ideálny scenár je dať potomkovi pusu, zhasnúť a ísť. Dobre, prečítať maximálne jednu stranu z knižky.

Nemá cenu sa pranierovať za to, že chceme, aby dieťa rýchlo zaspalo a aby sme mali rodičovské voľno. Niekedy je to potrebné, pretože toho máme za celý deň skutočne dosť. Avšak poďme sa niekedy zastaviť a pre vzťah dieťa-rodič urobiť viac. Doba pred spaním je totiž skvelá na to, prepojiť sa oveľa hlbšie s dieťaťom, spoznať, čo je pre dieťa dôležité, čo sa mu páči, preskúmať jeho emocionálny svet, odhaliť aj možné detské ťažkosti a strachy a dodať mu sebadôveru a oznámiť svoju lásku. Vzťah dieťaťa k nám je minimálne do jeho dvanástich rokov tým najdôležitejším a najhlbším. Takže ak dieťa už dokáže rozprávať, poďte sa s ním pred spaním rozprávať. Horná veková hranica nie je. Dajte si spoločnú rozprávaciu desať- či dvadsať minútovku.

O čom sa pred spaním rozprávať?

Pokiaľ už dieťa leží, posaďte sa k nemu, pokojne ho držte za ruku alebo si k nemu ľahnite, tým vytvoríte ešte väčšie prepojenie. A začnite hneď zvesela, tu máte pár šikovných tipov.

Čo bolo dnes skvelé/super/sa ti páčilo?

Vďačnosť je mocná. Je príčinou šťastia a pozitívneho naladenia. A tiež zbližuje. Možno už vy sami s vďačnosťou pracujete, možno si vediete denník vďačnosti a počas dňa, pred spaním ďakujete za všetko, čo sa vám dobrého prihodilo – aj za drobnosti. Naučte to aj svoje dieťa. Rozprávanie si o veselých veciach prináša do života šťastie. Ak uspávate dvoch súrodencov naraz, pokojne rozprávanie spojte.

Možno vás prekvapí, čo dieťa povie. Očakávate, ako vychvália deň v aquaparku, a ono príde s tým, že najskvelejšie bolo, ako išlo do škôlky na kolobežke. Ukáže vám, čo opakovať, čo má rado, čo naozaj zasiahlo jeho srdce. Ak chcete, pokojne dieťaťu povedzte, čo bolo skvelé aj pre vás. Niekedy sa stretnete aj s tým, že spomenie ťažké, nepríjemné veci, najmä u tých starších, ale bude za ne rado. Že sa pohádalo s kamarátom, ale je to dobre, pretože zistilo, že nie je skutočný kamarát…

Na čo sa tešíš?

Môžete smerovať k zajtrajšku, víkendu, k prázdninám či k nejakej konkrétnej udalosti. Cieľom je vidieť pozitívnu budúcnosť. Významný americký psychológ Martin E.P. Seligman venujúci sa mnoho rokov výskumom spracoval metódy na získanie pozitívneho pohľadu na svet. Zaujímali ho nielen dospelí, ale v knihe The Optimistic Child sa zameriava aj na deti. Pre všetkých je spoločné to, že nádej a optimizmus sú silnými prostriedkami, ktoré bojujú proti smútku a depresii. Navyše môžete spoločne s deťmi prežívať nadšenie, vzrušenie z pozitívnej udalosti.

Chceš sa o niečom porozprávať?

Variant otázok môže byť: „Trápi ťa niečo? Si z niečoho smutný?“ Keď dieťa vie, že teraz máte spoločný čas, kedy sa naň plne sústredíte – a verte, dieťa to veľmi vníma – dokáže sa otvoriť. Odhalia svoje zážitky, emócie, obavy, starosti, ktoré by ste sa možno nedozvedeli. Hektický deň vám taký priestor nedá. Chvíle pred spaním áno. Možno vám povie, že nie je o čom hovoriť, všetko je OK, rešpektujte to. Ale detská duša je plná obáv a strachov, vždy sa niečo nájde. Možno sa vám detské trápenie bude zdať ako banalita, ale nezhadzujte daný problém. Poskytnite pochopenie, radu a opýtajte sa ďalej. Čo ťa na tom tak veľmi trápi? Je niečo, čo môžem urobiť, aby som ti pomohla, aby bolo lepšie?

Miesto otázky ospravedlnenie

Slová teraz pôjdu od vás. Ospravedlniť sa za niečo, čo vás voči dieťaťu mrzí. Že ste dnes na niečo zabudli, možno ste zbytočne kričali, vysvetlite, prečo sa to stalo, čo vás k takémuto správaniu viedlo. Boli ste nervózni z práce, unavení… Aby dieťa videlo aj druhú stranu. Učíte ho tak pokore, ľudskosti, priznať chybu, vedieť sa ospravedlniť, ukazovať nedokonalosť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Nezabudnite na “mám ťa rád”

S touto vetou rozhodne nešetrite a pred spaním na ňu nezabúdajte. Jedná sa o najzásadnejšiu vetu zo všetkých. Ukazovanie záujmu a bezpodmienečnej lásky, načúvanie deťom je pre vzájomný milujúci vzťah to najdôležitejšie. Nech deti cítia, že vám na nich záleží. Či v dospievaní alebo dospelosti neprichádzajú za terapeutom s pocitom nemilovaného dieťaťa.

Ďalšie otázky pred spaním pre inšpiráciu. Striedajte ich, vyberte si dve či tri, obmieňajte ich, ale vždy to zakončite vetou „mám ťa rád“ a objatím.

  • Keby si mal z dnešného dňa vybrať jednu vec,
    ktorú by si nakreslil, čo by to bolo?
  • Je niečo, čo by si chcel dnes zmeniť/urobiť
    inak?
  • Chcel by si dnešný deň prežiť znova? Čo
    konkrétne?
  • Stalo sa niečo, čo ťa nahnevalo/rozplakalo?
  • Čo sa ti dnes podarilo?
  • Je niečo, čoho sa v nasledujúcich dňoch/zajtra –
    zajtrajších pretekov, zápasov, predstavení, výletov – bojíš?
  • Komu si dnes urobil radosť?

zdroj:mamimka.cz

Deti a tresty: Ako k nim správne pristupovať?

facebook

Záchvaty zlosti deťom prospievajú! Štyri kroky, ktorými zvýšite emočnú inteligenciu