Úžeh alebo úpal. Ako sa líšia a aká je prvá pomoc?

Tak schválne – spoznáte úžeh od úpalu? Často si to mýlime, a tak je práve pri sparných letných dňoch tá správna chvíľa urobiť si v tom jasno.

Môžete za deťmi behať s čiapkou, ako chcete, môžete ich v jednom kuse naháňať do tieňa, nútiť ich piť litre vody, ale úpalu alebo úžehu niekedy skrátka neutečiete. Je teda lepšie dopredu vedieť, ako sa s nimi vysporiadať, čo si počať s malým pacientom a kedy je nutné volať lekára. Keďže si ľudia často pojmy úžeh a úpal pletú, poďme sa na tieto „choroby z prehriatia“ pozrieť bližšie a uviesť fakty na pravú mieru.

Úžeh: keď vás slnko spáli

Úžeh spôsobuje slnečné žiarenie, jednoducho vás spáli. Môžete mu zabrániť práve tým dôsledným čiapočkovaním, klobúčkovaním alebo šatkovaním detí. Skrátka niečo na hlavu! Mali by ste vedieť, že stačí aj krátka doba pobytu na priamom slnku a úžeh je na svete. Niektoré mamičky totiž nad pokrývkou hlavy mávnou rukou so slovami: „Veď ide von len na chvíľku.“

Ale práve ona chvíľka môže na úžeh bohato stačiť. Objavia sa závraty, bolesť hlavy, sčervenanie pokožky, stuhnutie šije, ale aj zrýchlenie srdcovej činnosti a obehové problémy. Zradné je, že sa tieto príznaky môžu prejaviť až s niekoľkohodinovým oneskorením. Keď sa objavia, snažte sa dieťa ochladiť, podávať mu chladné tekutiny. Ak sa problémy stupňujú, okamžite vyhľadajte lekára.

Prvá pomoc pri úžehu

Chorého čo najrýchlejšie dopravte do chladnejšieho a vyvetraného prostredia a vyzlečte ho. Potom ho položte do polosedu s podoprenou hlavou a podoprenými ramenami. Zabaľte ho do vlhkej chladnej plachty, na hlavu prikladajte studené obklady. To je veľmi dôležité, pretože hlava odvádza z tela až štvrtinu tepla.

Môžete mu telo aj omývať chladnou vodou, v sede ho osprchovať, všetko robte tak dlho, kým mu telesná teplota neklesne pod 38 stupňov. Môže sa stať, že po chvíli teplota začne opäť stúpať (kontrolujte ju teplomerom), postup potom opakujte.

Úžeh u bábätka

Najdôležitejšie je dodávať deťom nápoje, pokojne aj minerálnu vodu, prípadne osolenú chladnú vodu alebo minerálky. Najdôležitejšie je u detí práve zavodnenie. To platí aj u dojčených detí. Pokiaľ deti bolí hlava, môžete im podať sirup s paracetamolom.

Ako sa chrániť pred slnkom?

Rozhodne nepodceňujte ochranu detí pred slniečkom. Nezabúdajte na opaľovacie krémy s vysokým faktorom vhodné pre deti. Deti by sa nemali opaľovať, pri vode využite klobúčik, ktorý je predĺžený až na krk, rovnako tak ako oblečenie s UV filtrom, ktoré je vhodné najmä pri mori alebo na horách, kde je vyššia intenzita UV žiarenia.

Úpal vznikne z tepla

Zatiaľ čo úžeh je teda spôsobený priamym slnečným žiarením, úpal sa rodí z tepla, z pobytu v horúcom prostredí. Telo prestáva odvádzať nadbytočné teplo a organizmus sa prehreje. Predtým sa často stávalo, že si deti „uhnali“ úpal pri dlhšej ceste v slnkom rozpálenom aute. Dnes už má väčšina automobilov klimatizáciu, kde hrozí skôr prechladnutie.

Svoj podiel na úpale má aj dehydratácia, takže v horúcich dňoch skutočne platí: piť, piť, piť. Príznakmi úpalu sú malátnosť, vracanie, dýchacie ťažkosti, teplota, suchá koža bez potu a v najhoršom prípade aj strata vedomia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Prvá pomoc pri úpale

Dieťa okamžite preneste na čo najchladnejšie miesto, zdvihnite mu končatiny, uvoľnite odev a podávajte tekutiny. Prikladajte chladivé obklady na hlavu a triesla, môžete zvlhčovať pokožku vodným sprejom a vzduch osviežiť ventilátorom.

Nič sa ale nemá preháňať, ani ochladzovanie. Teplota tela by nemala klesať príliš rýchlo, aby nedošlo k tepelnému šoku. V prípade poruchy dýchania a obehových ťažkostí okamžite volajte lekára. Zvlášť u detí môže byť priebeh dramatický, a preto je včasná lekárska pomoc najlepším riešením.

Čo sa vám môže hodiť pri ceste na dovolenku?

Pretože úpal si môže (nielen) dieťa „uhnať“ v aute, napríklad pri dlhej ceste na dovolenku, nezabudnite mať pri sebe vždy väčšiu zásobu pitnej vody. Hodiť sa vám môže aj žinka na utieranie dieťaťa. Predsa len nikdy neviete, či skončíte niekde v kolóne a ochladenie vašim deťom len prospeje.

zdroj: maminka.cz

Ako zraziť teplotu u detí?

Sedem nenápadných známok dehydratácie