Jedlo v plastovej krabičke, čo by sme mali vedieť

Nie každý plast je rovnako bezpečný… Koľko toho viete o nákupe potravín v plastových krabičkách? Každý zrejme venuje pozornosť predovšetkým vyznačenej záručnej dobe. To ale na ochranu vlastného zdravia nestačí.

Na plastových obaloch musí byť vždy vyznačené, z akého typu plastu sú vyrobené. Je to veľmi dôležitá informácia. Koniec koncov každá umelá hmota uvoľňuje do zabaleného obsahu chemikálie rôzneho stupňa škodlivosti.

Platí to predovšetkým vtedy, ak hodláme krabičku použiť opakovane alebo obsah ohrievať v mikrovlnnej rúre bez toho, že by sme ho presunuli na tanier.

Každé plastové balenie musí mať jedno z uvedených označení. Čo znamenajú?

1. PET alebo PETE

PET – najčastejšie využívaný plast na svete (polyetylénftereftalát). Dôležité je vedieť, že je určený na JEDNORÁZOVÉ použitie. Pokiaľ do takého obalu po vyprázdnení nalejete vlastný nápoj alebo vložíte nejaké potraviny, počítajte s tým, že vám s nimi do organizmu môžu preniknúť niektoré látky (ftaláty-zmäkčovadlá) ovplyvňujúce funkciu obličiek a pečene a pôsobiace na hormonálnu rovnováhu (testosterón). Na už použitých obaloch sa tiež môžu zachytiť niektoré baktérie.

PET patrí do žltého kontajnera, je recyklovateľný.

2. HDP alebo HDPE

Tzv. vysokohustotný polyetylén, mikrotén. Na uchovanie nápojov a potravín veľmi vhodný plast. Neuvoľňujú sa z neho prakticky žiadne škodliviny. Odborníci odporúčajú kupovať pokiaľ možno nápoje v obaloch práve z tohto plastu. Je to bezpečné a z ekologického hľadiska vhodnejšie, pretože je dobre recyklovateľný.

Ide o pevný druh plastu, najčastejšie využívaný pri predaji mlieka, hračiek, umývacích prostriedkov a taktiež pri výrobe istého množstva umelohmotných sáčkov.

3. PVC alebo V

Polyvinylchlorid. Mäkký, ohybný plast obvykle využívaný na uchovanie olejov a vo výrobe hračiek. Vyrábajú sa z neho ochranné obaly – blistery – na neuveriteľný počet najrôznejších výrobkov. Využíva sa ako izolácia počítačových káblov, s patričnými prísadami slúži ako materiál na výrobu rúr a potrubí (novodúr) a v stavebníctve. PVC je pomerne necitlivý na slnečné žiarenie a poveternostné vplyvy vôbec. Často sú z neho vyrábané okenné rámy alebo záhradné hadice.

Odborníci odporúčajú, pokiaľ máte inú možnosť, sa kúpe obalov z PVC radšej vyhnúť, pretože sa z neho uvoľňujú najmenej dve nebezpečné chemikálie pôsobiace na endokrinný systém (ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu).

PVC je tiež veľmi ťažko recyklovateľný až nerecyklovateľný a predstavuje závažný ekologický problém.

4. LDPE

Hovorovo nesprávne igelit, nízkohustotný polyetylén. Využívaný na výrobu fliaš a sáčkov, fólií na skupinové a prepravné balenie tovaru. Do prepravovanej vody neuvoľňuje chemikálie. Avšak za vysokých teplôt, pod vplyvom UV žiarenia alebo vystavený kyslému prostrediu môže v určitom množstve uvoľňovať látky zdraviu škodlivé (bisfenol A), pôsobiace na endokrinný systém – produkciu hormónov. Buďte teda pozorní pri výbere toho, čo v týchto obaloch kupujete a v akých podmienkach je to v obchode uložené.

Tento plast je recyklovateľný.

5. PP

Polypropylén. Biely alebo polopriehľadný plast. Často využívaný na balenie jogurtov, mliečnych nápojov a štiav.

Je tepelne odolný. Za studena je relatívne bezpečný, avšak ak narazíme napríklad na varnú kanvicu vyrobenú z polypropylénu, mali by sme brať do úvahy, že zahrievaním sa z tohto plastu do vody môže uvoľňovať formaldehyd, ktorý má negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Je recyklovateľný.

6. PS

Polystyrén je často využívaný na výrobu téglikov do kávových a iných nápojových automatov a predajní rýchleho občerstvenia. Je lacný a celkom pevný. Za normálnych teplôt neškodný. Pri zahriatí uvoľňuje škodlivé chemikálie. Úplne nevhodný na uchovanie horúceho jedla alebo nápojov.

Recyklovateľný.

7. PC alebo polykarbonát

CD a DVD nosiče, puzdrá na mobily a optické „sklá“, to je najčastejšie využitie polykarbonátu, s ktorým môžeme bežne prísť do styku. Vyrábajú sa z neho však aj fľaše, nádoby na potraviny a iné obaly. Z polykarbonátu sa do ovzdušia alebo do materiálu v ňom prechovávaného uvoľňuje bisfenol A. To je zdraviu škodlivá, endokrinný systém narušujúca látka. Je rozhodne lepšie vyvarovať sa konzumácie nápojov alebo potravín, ktoré boli uchovávané v polykarbonátových obaloch.

Na jar 2011 Európska komisia zakázala výrobu a predaj detských dojčenských fliaš obsahujúcich bisfenol A.

Krátke zhrnutie :

Pozorne prezerajte obaly kupovaných potravín a nápojov. Jednorazové obaly nie sú škodlivé, nie sú však určené na opakované použitie! To sa v prvom rade týka detskej výživy.

Pokiaľ už používate na ohriatie jedla mikrovlnku, rozhodne ich najskôr preložte do keramickej alebo inej, do mikrovlnnej rúry vhodnej nádoby. V žiadnom prípade nepoužívajte plast.

Pri nákupe novej varnej kanvice preferujte sklenené alebo keramické výrobky.

Na internete môžeme naraziť na veľké množstvo debát, odborných i laických diskusií na tému škodlivosti mnohých látok, obsiahnutých v umelých hmotách. Legislatíva a prísne zdravotné normy sa samozrejme snažia chrániť ľudské zdravie.

Riaďme sa zdravým rozumom aj tam, kde škodlivosť doteraz nie je jednoznačne preukázaná. Aj keď možnosť nebezpečenstva nie je stopercentná, je lepšie sa správať, ako keby stopercentná bola. Skúste uplatniť tento princíp predbežnej opatrnosti aj vo vlastnej domácnosti.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

zdroj: prokondici.cz

Blue beauty: Čo všetko musíte vedieť o kozmetike a jej vplyve na more

facebook

Čaj matcha: Podporí zdravie a pomôže s chudnutím