Krúženie pažami je cvik, ktorý by človek mal robiť každý deň

Krúživé pohyby pažami si človek väčšinou predstavuje ako súčasť školskej rozcvičky alebo fitness tréningov, ale v skutočnosti ide pri ňom o oveľa viac. V tomto cvičení je zahrnutá práca najpohyblivejšieho kĺbu ľudského tela – ramenného kĺbu. Jeho vysoká pohyblivosť vyžaduje pevnú svalovú oporu, preto sú svaly ramenného pletenca veľmi silné. A každá posila im samozrejme príde vhod.

Vďaka tomuto cvičeniu si zlepšíte fyzickú zdatnosť, pohodu aj náladu. Je dokonca stálou súčasťou výcviku kozmonautov a zaradené je aj do programu prípravy niektorých olympijských tímov. Navyše pri ňom nemusíte vyvíjať nejaké zvláštne ďalšie úsilie, nepotrebujete k nemu náčinie ani veľa času.

Ako správne krúžiť pažami:

Postavte sa s mierne rozkročenými nohami. Kolená sú ľahko pokrčené. Chrbát držte rovný, hlavu držte nahor, brada je rovnobežná s podlahou, trup sa nepredkláňa ani nezakláňa. Rozpažte a začnite krúžiť celými pažami. Najprv pätnásťkrát dopredu a potom pätnásťkrát dozadu. Aby ste posilnili svoju schopnosť koordinácie, môžete každú ruku krúžiť v inom smere – ľavú dopredu a pravú dozadu a naopak. Váš mozog bude pravdepodobne najskôr trochu zmätený, ale čoskoro si vytvorí náležité neurónové spojenie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako pôsobí krúženie pažami na organizmus.

Pokiaľ budete cvičenie vykonávať každý deň, doprajete svojmu telu hneď niekoľko výhod. Sú to:

  • Zlepšenie krvného obehu a funkcie mozgových buniek.
  • Zrýchlenie toku krvi v celom tele, vyhladenie svalového tkaniva, zlepšenie funkcie pľúc.
  • Posilnenie vestibulárneho aparátu.
  • Zlepšenie synchronizácie hemisfér v mozgu.
  • Zvýšenie pozornosti a sústredenosti.
  • Lepšia nálada a uvoľnenie stresu.

Cvičenie taktiež veľmi priaznivo ovplyvňuje pohyblivosť rúk. Prinúti k práci celý ramenný pletenec. Pri krúžení pažami sa zapájajú aj hrudné svaly, svaly chrbta a krku. Vďaka tomuto cvičeniu a práci hrudného svalstva sú postupne eliminované rôzne nedostatky ramenných svalov a trochu sa zväčší aj svalová hmotnosť.

Keď toto cvičenie dokonale vykonáte vo voľnom tempe, môžete zväčšiť záťaž a zrýchliť tempo. Neskôr tak môžete krúženie pažami spojiť s výskokmi alebo ich kombinovať s obratmi trupu.

Ak budete cvičiť každý deň, dôjde po nejakom čase k zlepšeniu vášho fyzického aj duševného stavu. Fyzické cvičenie je vždy pre organizmus prínosom. Krúženie pažami je navyše vhodným cvikom aj pre seniorov alebo osoby s rôznymi zdravotnými hendikepmi. Pomáha udržať telo v kondícii a dodá dobrú náladu na celý deň.

zdroj: prokondici.cz

Preventívne cvičenie, ktoré uľaví chrbtici

facebook

Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky