Krúženie pažami je cvik, ktorý by človek mal robiť každý deň

Krúživé pohyby pažami si človek väčšinou predstavuje ako súčasť školskej rozcvičky alebo fitness tréningov, ale v skutočnosti ide pri ňom o oveľa viac. V tomto cvičení je zahrnutá práca najpohyblivejšieho kĺbu ľudského tela – ramenného kĺbu. Jeho vysoká pohyblivosť vyžaduje pevnú svalovú oporu, preto sú svaly ramenného pletenca veľmi silné. A každá posila im samozrejme príde vhod.

Vďaka tomuto cvičeniu si zlepšíte fyzickú zdatnosť, pohodu aj náladu. Je dokonca stálou súčasťou výcviku kozmonautov a zaradené je aj do programu prípravy niektorých olympijských tímov. Navyše pri ňom nemusíte vyvíjať nejaké zvláštne ďalšie úsilie, nepotrebujete k nemu náčinie ani veľa času.

Ako správne krúžiť pažami:

Postavte sa s mierne rozkročenými nohami. Kolená sú ľahko pokrčené. Chrbát držte rovný, hlavu držte nahor, brada je rovnobežná s podlahou, trup sa nepredkláňa ani nezakláňa. Rozpažte a začnite krúžiť celými pažami. Najprv pätnásťkrát dopredu a potom pätnásťkrát dozadu. Aby ste posilnili svoju schopnosť koordinácie, môžete každú ruku krúžiť v inom smere – ľavú dopredu a pravú dozadu a naopak. Váš mozog bude pravdepodobne najskôr trochu zmätený, ale čoskoro si vytvorí náležité neurónové spojenie.

Ako pôsobí krúženie pažami na organizmus.

Pokiaľ budete cvičenie vykonávať každý deň, doprajete svojmu telu hneď niekoľko výhod. Sú to:

  • Zlepšenie krvného obehu a funkcie mozgových buniek.
  • Zrýchlenie toku krvi v celom tele, vyhladenie svalového tkaniva, zlepšenie funkcie pľúc.
  • Posilnenie vestibulárneho aparátu.
  • Zlepšenie synchronizácie hemisfér v mozgu.
  • Zvýšenie pozornosti a sústredenosti.
  • Lepšia nálada a uvoľnenie stresu.

Cvičenie taktiež veľmi priaznivo ovplyvňuje pohyblivosť rúk. Prinúti k práci celý ramenný pletenec. Pri krúžení pažami sa zapájajú aj hrudné svaly, svaly chrbta a krku. Vďaka tomuto cvičeniu a práci hrudného svalstva sú postupne eliminované rôzne nedostatky ramenných svalov a trochu sa zväčší aj svalová hmotnosť.

Keď toto cvičenie dokonale vykonáte vo voľnom tempe, môžete zväčšiť záťaž a zrýchliť tempo. Neskôr tak môžete krúženie pažami spojiť s výskokmi alebo ich kombinovať s obratmi trupu.

Ak budete cvičiť každý deň, dôjde po nejakom čase k zlepšeniu vášho fyzického aj duševného stavu. Fyzické cvičenie je vždy pre organizmus prínosom. Krúženie pažami je navyše vhodným cvikom aj pre seniorov alebo osoby s rôznymi zdravotnými hendikepmi. Pomáha udržať telo v kondícii a dodá dobrú náladu na celý deň.

zdroj: prokondici.cz

Preventívne cvičenie, ktoré uľaví chrbtici

facebook

Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.