Ako chudnúť bez práce a po celý deň: Zamerajte sa na NEAT.

Svojho času bolo populárne vyčíslovať, koľko energie spálime žehlením, vysávaním alebo sexom. Objavovali sa dokonca prehnané tvrdenia, že sa to vyrovná cvičeniu v posilňovni. Tajomným kľúčom k chudnutiu to nie je, zároveň sa však ukázalo, že pohyb počas dňa – napríklad práve domáce práce – má na chudnutie skutočne pozitívny vplyv.

Aby sme sa zbavili kíl navyše alebo si udržali váhu aj v čase, keď sa náš metabolizmus s vekom spomaľuje, musíme vydávať o niečo viac energie, než koľko ju prijmeme. Je skvelé strážiť si jedálniček a pravidelne cvičiť. Ale zásadnú úlohu v tom hrá aj bežný pohyb počas dňa – ten, ktorý nepatrí do kategórie cvičení a pre ktorý sa používa skratka NEAT pochádzajúca z angličtiny.

Oplatí sa ju rozuzliť, pretože to napomôže vysvetleniu, o aký druh aktivity ide a ako napomáha chudnutiu. Skratka pochádza zo slovného spojenia non-exercise activity thermogenesis. Medzi tieto činnosti patrí upratovanie, varenie a práca okolo domu a na záhrade, ako je napríklad vynášanie odpadkov alebo zalievanie kvetov, pochôdzky počas dňa, venčenie psa a podobne.

NEAT sa oplatí aj štíhlym ľuďom

Posledné roky pribudlo viac vedeckých štúdií, ktoré potvrdili efekt NEAT, pokiaľ ide o chudnutie a vplyv tejto priebežnej aktivity na zdravie. „Veríme, že na prekonanie epidémie obezity a jej nepriaznivých kardiovaskulárnych dôsledkov je potrebné, aby bol dôraz na NEAT súčasťou odborných lekárskych odporúčaní,“ uvádza sa v jednej súhrnnej práci.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Hoci sa pri upratovaní alebo varení väčšinou tak nespotíte ako napríklad v posilňovni, v súčte aj také činnosti počas jedného dňa dajú dohromady pomerne solídny energetický výdaj – sám o sebe síce na schudnutie nestačí, ale pokiaľ sa takto hýbať nebudete a budete jesť stále rovnako, najskôr pôjde vaša váha hore. Ak sa človek počas dňa nehýbe, stúpa riziko zdravotných problémov spojených so srdcom, s mŕtvicou či rakovinou, a to dokonca aj vtedy, keď je človek inak štíhly.

Čo všetko môžete čakať od NEAT aktivity
  • Pomáha pri regenerácii svalov
  • Môže pomôcť zmierniť stres a zlepšiť duševné zdravie
  • Zlepšuje zdravie srdca a ciev
  • Pomáha držať pod kontrolou hladinu cukru v krvi
  • Znižuje riziko vzniku chronických ochorení
  • Bráni spomaleniu metabolizmu
  • Udržuje vás v kondícii
  • Zvyšuje šancu, že sa vám podarí schudnúť, ak sa o to usilujete
  • Hodí sa pre každého, nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti

U osôb so sedavou prácou je veľmi ťažké navýšiť dennú pohybovú aktivitu, najmä ak do práce ešte jazdia autom a nemajú žiadneho domáceho maznáčika, ktorý by ich aspoň nútil na každodenné prechádzky. Takí ľudia veľkú časť svojej pracovnej doby alebo aj celého dňa presedia, tým pádom nespaľujú ani toľko energie a priberajú na váhe.

V takom prípade je nutné ísť tomuto typu aktivity naproti. To znamená: nejazdiť všade autom, zabudnúť na výťah a poriadne sa z času na čas pretiahnuť, keď máte napríklad home office a žiadny dôvod krepčiť okolo domácnosti. Dajte si napríklad aj pár drepov alebo krátku prechádzku (ku kontajneru s papierom a podobne) – napríklad v momentoch, kedy by ste inak prekrastinovali na Instagrame. Drepy by sa síce dali zaradiť do cvičenia, ale tu ide o to, že nimi suplujete bežnú aktivitu, ku ktorej sa v ten deň nedostanete. Zmysel má napríklad aj to, že si občas pôjdete na pohár vody, zalejete kvety alebo zložíte kôpku bielizne.

Tri tisíce krokov denne? To je jednoducho málo

Mimochodom – rolu môže hrať aj taká vec, či pri sledovaní seriálu sedíte alebo ležíte, v prvom prípade vydáte energie o trochu viac, najmä ak by ste si sadli miesto na gauč na gymnastickú loptu. Rozdiel je samozrejme malý, ale ono sa to počas dňa nasčíta.

Zamerať sa na NEAT môže byť podľa odborníkov dôležité najmä pre ľudí, ktorí ujdú denne menej ako päťtisíc krokov alebo chodia menej ako pol hodiny v kuse denne. Je samozrejme fajn, že chodíte dvakrát týždenne do posilňovne alebo plávať, ale nestačí to. Ak je takmer všetka vaša aktivita počas týždňa to, že si zájdete autom na hodinu trikrát týždenne do fitka a myslíte si, že žijete aktívne, nie je to tak. NEAT predstavujúce kalórie spálené bežnými aktivitami mimo cvičenia je pre náš výdaj dôležitejšou položkou ako samotný šport.

Intenzívna pohybová aktivita kombinujúca rýchle tempo a posilňovanie je však rovnako dôležitá – kvôli efektívnemu spaľovaniu tukov, udržovaniu kondície a tiež kvôli budovaniu svalov. Tie potrebujete aj preto, aby vaša NEAT aktivita bola efektívnejšia, pokiaľ ide napríklad o spaľovanie tukov. Týždenne by ste okrem NEAT pohybu mali mať aspoň 150 minút intenzívnej pohybovej aktivity plus dvakrát týždenne posilňovania.

zdroj: prozeny.cz

Vedľajší efekt nevery, ktorý sa navyše môže zdať niekomu nefér: chudnutie!

facebook

Potraviny, ktorých konzumácia bráni dosiahnutiu plochého brucha a štíhleho pásu