Podvýživa: jedna z príčin nadváhy a zlého zdravotného stavu

Mnoho ľudí sa uchyľuje k zdravému životnému spôsobu a správnej výžive v túžbe po zlepšení zdravotného stavu a vylepšení postavy. Existuje ponuka nesmierneho množstva najrôznejších diét a prostriedkov na schudnutie vrátane špeciálnych jedálnych lístkov. Ich použitím je možné často pomerne rýchlo dosiahnuť ako zoštíhlenie postavy, tak zlepšenie celkového telesného pocitu. Lenže tieto efekty bývajú väčšinou krátkodobé. Podstatné obmedzenia určitých zložiek potravy vedú tiež k obmedzeniu prísunu dôležitých výživových prvkov. Ľudia sa trápia hladom, a pritom kilá nejdú dole, naopak ešte pribúdajú. Organizmus pod tlakom nedostatočného prísunu živín začne pre istotu ukladať do svojich zásob všetko, čo mu je dodané. A kilá idú hore. Ide teda vlastne o nadváhu z podvýživy. V tomto článku sa vám pokúsime povedať, ako spoznať, že výživa je nedostatočná a čím tento stav hrozí.

Zdravá výživa a podvýživa

V prevažnej väčšine prípadov keď človek prejde na zdravší jedálniček, začína sa pomerne rýchlo cítiť oveľa lepšie ako predtým. Má viac energie, lepšie spí, pokožka je pružná a čistá, pleť sa vypne, telo spevní. Čím radikálnejšie sa nový jedálniček líši od pôvodného, ​​tým rýchlejšie a citeľnejšie sú výsledky. Zdá sa, že žiť prakticky bez sacharidov – ak ste paleo – alebo naopak bez živočíšnej produkcie, ak ste vegánom, je ľahké, prirodzené a oslobodzujúce. Avšak aj keď sa stravujete tak dokonale „čisto“ a „správne“, platí, že ak na dlhšiu dobu vyradíte z jedálnička celé skupiny potravín, podstatne vzrastá závažné riziko nedostatku životne dôležitých mikro a makro prvkov. Zvlášť nebezpečné je to v detskom veku a v dospievaní, kedy organizmus k zdravému rastu a rozvoju nevyhnutne potrebuje obrovské množstvo najrôznejších vitamínov a minerálov.

Ako sa vlastne môže stať, že vedení ušľachtilou túžbou podporiť vlastné zdravie neposkytujeme telu dostatok živín a cítime sa pod psa? Prvým a základným faktorom je psychologická pasca, do ktorej upadne veľmi veľa adeptov zdravého životného spôsobu. Zdá sa im, že musia jesť stále menej a menej, podstupovať stále viac rôznych očisťujúcich kúr, jesť enormné kvantá zeleniny a ovocia namiesto ryby alebo cestovín, na ktoré majú chuť. Vyradenie «potravinovej záťaže» a dočasné obmedzenie ťažkých jedál určite môžu organizmu prospieť, nesmie to však byť príliš časté, nieto ešte trvalé. Telo sa dokáže čistiť samo a večné „detoxy“, rovnako ako nadbytočné množstvo vlákniny, ho zbytočne zbavujú živín. Aj pri chudnutí potrebuje energeticky výdatnú stravu, ak sa má organizmus obnovovať. Problém nadváhy z podvýživy vzniká práve vtedy, keď telo prijíma menej energie ako odporúčané množstvo, tj podľa veku, pohlavia a fyzickej aktivity v rozmedzí 4700 kJ – 7500 kJ denne. Množstvo energie pri chudnutí musí stačiť na to, aby sa človek cítil po celý deň sýty. Diéta nesmie nikdy znamenať, že budete mať hlad.

Druhým faktorom je okolnosť, že pri akomkoľvek obmedzení sa jedálniček skôr alebo neskôr stáva jednotvárnym. Lenže telu sa oveľa viac páči pestrá, rozmanitá strava. Aj keď urobíme z ovocia a zeleniny základ svojej diéty, musíme ich prekladať aj inými potravinami, aby sme uchovali prirodzenú výživovú hodnotu jedla, ktoré za celý deň skonzumujeme. A tieto potraviny musíme starostlivo vyberať. Môže sa totiž stať, že aj keď dodávame telu odporúčané množstvo energie, dôjde k podvýžive. Taký prípad nastane, keď nedbáme na kvalitu a zloženie jedálnička a neprijímame s potravou dostatok potrebných živín. Okrem energie musíme teda pri výbere vhodných potravín strážiť aj nevyhnutný obsah sacharidov, bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov.

Príznaky nedostatočnej výživy
1. Nízka hladina energie, ospalosť, apatia

Okrem toho, že je jedlo a kalórie v ňom obsiahnuté pre telo základným zdrojom energie, nemôže byť zdravé a svieže, ak mu tiež nedodáme dostatočné množstvo potrebných mikro a makroelementov. Aby bolo pokryté nevyhnutné minimum, je potrebné zjesť toho pomerne dosť, čo môže zanieteným vyznávačom zdravého životného štýlu pripadať neprípustné. Telo však jednoducho nemôže bez prísunu patričného objemu patričných živín normálne fungovať. Pri znižovaní hmotnosti sa odporúčajú potraviny s veľkým objemom a zároveň malou energetickou hodnotou a tiež s nízkym glykemickým indexom. Človek teda konzumuje relatívne veľké množstvo jedla, ibaže pri správnom zložení diétneho jedálnička prijíma menej energie, než organizmus spotrebuje. Zároveň mu však dodá dostatočné množstvo všetkých potrebných živín – v dôsledku takto vyváženej stravy nemá organizmus tendenciu živiny uchovávať.

2. Nepravidelný mesačný cyklus

Pri nedostatočnej kalorickej výdatnosti a nutričnej hodnote je menštruačný cyklus tým prvým, čo je postihnuté. Pohlavné hormóny, ktoré majú na starosti zdravie ženského organizmu – estrogény – vyžadujú veľké množstvo tuku a bielkovín. To neznamená ládovať so živočíšnym tukom a bielkovinami každý deň, rozhodne však treba dbať na ich pravidelný dostatočný prísun. Rastlinné bielkoviny, tučné ryby, dary mora, vajcia a vysoko kvalitný rastlinný olej sú základom ženského zdravia. Báť sa tukov naozaj nemá zmysel, naopak diéta s väčším množstvom kvalitných tukov aj kalórií môže byť jednou z najzdravších.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
3. Suchá pokožka, suché a rozštiepené vlasy, lámavé nechty

Krása a zdravie pokožky, vlasov i nechtov idú ruka v ruke a sú priamym odrazom vnútorného stavu organizmu. Jedálniček zostavený správne a individuálne priamo pre vás by nemal žiadne problémy s kožou spôsobovať, nechty by mali byť hladké a pevné, vlasy husté a lesklé. Vonkajšia krása, rovnako ako menštruácia, nepatrí k prvoradým funkciám organizmu, preto v prípade, že sa mu nedostáva patričnej výživy, sťahuje všetky sily a živiny na zabezpečenie toho hlavného – základných životných funkcií, dýchania, krvného obehu, činnosti mozgu. V dôsledku tohto sebazáchovného postupu sa koži, vlasom ani nechtom žiadne výživy nedostáva.

zdroj: prokondici.cz

Fit aj po päťdesiatke

facebook

10 potravín spomaľujúcich starnutie pleti