A čo keď sa to stane aj Vám? Nevera neznamená koniec.

Niekedy stačí len jeden jediný e-mail, obyčajná sms správa, alebo prosté priznanie a kedysi perfektne fungujúci vzťah sa zrazu ocitne v troskách. Odhalenie nevery je občas také šokujúce, že sa s ním dokáže pobiť skutočne len málokto. Niektorí sa chránia nedôverčivosťou, iní zúria, kričia a trápia sa. Napriek tomu sa po mesiacoch búrlivých hádok rozhodnú niektoré páry zostať spolu. Ako to ale urobiť? Existuje vôbec nejaký správny postup?

Emocionálny uragán sa prehnal a prežili ste to. Avšak stále nie je vyhrané – všetko je veľmi krehké a môže to dopadnúť tak alebo onak. Aj najmenšia chyba môže anulovať niekoľkomesačné úsilie. Situácia zostáva dlho vrtkavá a neistá. Fakt, že ste sa rozhodli zostať spolu, neznamená, že sa všetko behom pár dní upokojí. Bude trvať mesiace, kým sa trosky po búrke odpracú, a počas tej doby bude treba naučiť sa žiť medzi sutinami v nepohodlnom provizóriu. Ak má však váš vzťah skutočne pevné základy a odhodlanie zostať spolu je silnejšie ako túžba po rozchode, je dosť dobre možné, že sa s neverou nakoniec pobijete. Je však nesmierne dôležité predísť riziku ďalších mrzutostí. Poradíme vám, ako na to.

Dôvera a otvorenosť

Po nevere je úplne zásadné porozprávať sa o tom, čo medzi vami môže vyvolávať pochybnosti a pocit neistoty. Pokojne sa partnerovi zverte, že na vás niekto pôsobí alebo vás dokonca priťahuje. Môže sa to zdať zvláštne vysloviť tieto pocity nahlas, ale naozaj to významne pomáha odzbrojiť ten nenápadný mechanizmus, ktorý sa dáva do pohybu vždy, keď začnete premýšľať o niekom inom. Je jasné, že byť schopný také veci počúvať, vyžaduje od toho, kto bol podvedený, veľkú zrelosť. Ale ak sa mu partner tak otvorene zveruje, je to skôr prejav dôvery ako hrozba novej katastrofy. Je však dôležité, aby ste si s partnerom nastavili jasné hranice, kam až môžete zájsť v priateľských vzťahoch.

Teraz, alebo nikdy

Vieme, je to nesmierne ťažké. Ale pre obnovu vzťahu úplne kľúčové. Hovoriť spolu jednoducho musíte. Ak sa totiž niektorý z vás začne znova cítiť v ohrození, musí mať možnosť o tom otvorene hovoriť a podeliť sa so svojím partnerom o svoje znepokojenie. Úlohou toho druhého je potom ponúknuť bezpečné útočisko. Podobne ako keď cítite „niečo vo vzduchu“ – smútok, nepríjemnosti, strach – je dobré zájsť za svojim partnerom a požiadať ho, aby sa vám zveril. Spoľahlivosť spočíva aj v tom, že dokážete toho druhého presvedčiť, že ste tu preňho. Stať sa jeden pre druhého oporou je po nevere zásadná vec.

Myslite na budúcnosť

Hovorte o budúcnosti svojho vzťahu, preberajte svoje túžby a skryté tajomstvá, hovorte spolu o spoločných plánoch. Len tak sa vzájomne uistíte o tom, že si prajete ísť ďalej životom spoločne. Pokiaľ totiž nemáte cieľ, smer, ktorým sa chcete vzájomne uberať, nikdy spoločnú reč nenájdete. Verte alebo nie, ale otázky typu: „Kde asi budeme za päť alebo za desať rokov?“ sú nesmierne dôležité. Snívať o tom, aký bude váš spoločný život, nie je zbytočné fantazírovanie, naopak to zakladá trvalý a pevný vzťah.

Robte kompromisy

Pre to, aby ste mohli myslieť pri dôležitom rozhodovaní skôr ako „my“ než ako „ja“, je dôležité uvedomovať si nedostatky a slabiny toho druhého, rovnako ako jeho schopnosti a silné stránky. Pokiaľ týmto vlastnostiam porozumiete a začleníte ich do svojho partnerského vzťahu, bude ono “my”, s ktorým sa prezentujete na verejnosti, oveľa dôveryhodnejšie a silnejšie. Podobne to platí pri hodnotách a životných zásadách. Každý z partnerov má svoju víziu sveta, je však dôležité sa zjednotiť na spoločných hodnotách, ktoré dajú zmysel tomu, čo obaja spoločne prežívajú. To všetko ale vyžaduje spoluprácu. Hovorte, diskutujte, dohadujte sa. Pokiaľ sa vám podarí dôjsť ku kompromisom, máte vyhrané. Práve tie totiž tvoria silné spojivo, ktoré vám umožní postupovať ruka v ruke spoločne ďalej.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Drobné darčeky, lichôtky a pochvaly

Dať svojmu partnerovi najavo, že je pre vás skutočne dôležitý, je alfou omegou každého spokojného vzťahu. U toho, ktorý si prešiel ťažkou skúškou, to platí dvojnásobne. Buďte teda k sebe vzájomne milí, robte si radosť drobnými darčekmi a nešetrite pochvalami. Užívajte si spoločné chvíle, napríklad aj tie krátke, kedy si budete vzájomne venovať pozornosť a nebudete chcieť nič na oplátku. Zájdite si napríklad na hodinku na obed alebo si vyhraďte pol hodiny večer, aby ste sa rozprávali o uplynulom dni. Pokojné chvíle prežívajte napríklad aj pri spoločnom varení. Je to tá najlepšia príležitosť na to, aby ste sa spoločne porozprávali, vymenili si názory, urobili si spoločné plány a navzájom si porozumeli.

zdroj: elle.cz

Priberanie, vyšší cholesterol, ale aj rakovina. Aj za toto môže nevera

facebook

Nevera verzus vek: Dôvody záletov sa radikálne menia