Ako byť lepšími priateľmi

Priatelia v našich životoch zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Sú našou oporou v dobách, keď sa nám nedarí, a aj tí najlepší parťáci, keď sa nám naopak veľmi darí. Dnes je aj preukázané, že mať dobrého priateľa je veľmi dobré pre naše zdravie.

Za priateľov považujeme tých, s ktorými prežívame pocit spolupatričnosti a ktorí zrkadlia naše vlastné ja. Môžeme s nimi zdieľať aktivity, záujmy, ale aj vzájomnú blízkosť.

Psychológovia hovoria o rôznych úrovniach priateľstva:

  • najlepší priatelia
  • blízki priatelia
  • príležitostní priatelia
  • známi

Predstavte si tieto úrovne priateľov ako niekoľko kruhov v sebe, keď ten najmenší kruh budú utvárať najlepší priatelia, ďalší kruh blízki, nasledujúci príležitostní priatelia a ten najväčší kruh známi, do vzťahu s nimi investujeme najmenej. Všetky kruhy dohromady nám pritom dávajú pocit spolupatričnosti s väčšou komunitou.

V skutočnosti ale k dobrému zdraviu úplne postačí len jeden veľmi dobrý priateľ/priateľka, s ktorým môžete hovoriť úplne o všetkom. Na Facebooku môžete mať 3 tisíc priateľov, ale v skutočnosti tými skutočnými priateľmi je len nepatrný zlomok z nich. Nie je ani možné pojať také množstvo vzťahov. Ako ukazujú naše skúsenosti, 3-5 dobrých priateľov je maximum, ktoré dokážeme z pohľadu vkladanej energie zvládnuť.

Za potrebou priateľstva stojí evolúcia, a teda snaha o prežitie druhu. V divočine jednoducho nemôžeme dlhodobo prežiť sami. Rovnako tak v dnešnej dobe, kde prím hrajú sociálne siete. Aby ste si ale priateľov skutočne užili, je potrebné si urobiť čas a tráviť ho reálne s nimi. On-line svet je z tohto pohľadu nedostačujúci.

Ako byť lepšími priateľmi?

1. Buďte autentický

Snažte sa dôverovať tým, na ktorých vám záleží, a nehrajte pred nimi žiadne hry. Skúste byť sami sebou. Zároveň sa ale nesnažte byť za každú cenu úplne otvorení a zdieľajte všetko s určitým rozmyslom.

Ide o vybudovanie obojstrannej dôvery a v tomto prípade platí, že prílišná otvorenosť môže byť aj na škodu. Druhý potom môže mať obavy, že s rovnakou otvorenosťou budete manipulovať aj s jeho osobnými informáciami.

2. Buďte recipročný

Pýtajte sa svojich priateľov, čo by ste pre nich mohli urobiť, ale len v okamihoch, keď pomôcť skutočne chcete. Snažiť sa pomôcť za každú cenu mnohokrát tiež nie je dobré, často sa totiž stáva, že toho druhý začne veľmi skoro zneužívať.

3. Robte radosť a oslavujte každý úspech

Byť dobrým priateľom znamená zdieľať s druhým nielen jeho životné strasti, ale aj radosti a priať mu jeho úspech, hoci je často ťažké sa popasovať s vlastnými pocitmi žiarlivosti.

4. Neprivlastňujte si priateľov

Niektorí ľudia majú problém deliť sa o svojich priateľov s niekým ďalším. Sužujú ich pocity žiarlivosti a často sa uchyľujú k ohováraniu a intrigám, aby od svojich priateľov ďalších ľudí odlákali. Ak sa tak deje aj u vás, potom začnite sami pri sebe, posilňujte svoje sebapoznanie a sebavedomie.

Privlastňovať si niekoho len pre seba je nezmysel, ktorý dlhodobo aj tak nefunguje. Čím viac sa oslobodíte od týchto vlastníckych chúťok, tým budete slobodnejší a priatelia vás budú sami preferovať.

Senior couple on country bike ride
5. Nebojte sa hovoriť nie a zároveň aj prijímať nesúhlas druhého

Priatelia nemusia mať vždy rovnaký názor a pohľad na vec. Každý sme iný. Aj keď sa teda s druhým v mnohých veciach nezhodnete, neznamená to, že nemôžete byť dobrými priateľmi. Rovnako by to malo fungovať aj u vás.

Nebojte sa druhému povedať svoj názor, ale aj odmietnuť ho v okamihu, keď máte iné priority alebo mu jednoducho nemôžete pomôcť.

zdroj: novinky.cz

Prečo s vekom strácame priateľov

facebook

Ako byť dobrou priateľkou

Pleťový a očný krém Shield Man

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.