Ako byť lepšími priateľmi

Priatelia v našich životoch zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Sú našou oporou v dobách, keď sa nám nedarí, a aj tí najlepší parťáci, keď sa nám naopak veľmi darí. Dnes je aj preukázané, že mať dobrého priateľa je veľmi dobré pre naše zdravie.

Za priateľov považujeme tých, s ktorými prežívame pocit spolupatričnosti a ktorí zrkadlia naše vlastné ja. Môžeme s nimi zdieľať aktivity, záujmy, ale aj vzájomnú blízkosť.

Psychológovia hovoria o rôznych úrovniach priateľstva:

  • najlepší priatelia
  • blízki priatelia
  • príležitostní priatelia
  • známi

Predstavte si tieto úrovne priateľov ako niekoľko kruhov v sebe, keď ten najmenší kruh budú utvárať najlepší priatelia, ďalší kruh blízki, nasledujúci príležitostní priatelia a ten najväčší kruh známi, do vzťahu s nimi investujeme najmenej. Všetky kruhy dohromady nám pritom dávajú pocit spolupatričnosti s väčšou komunitou.

V skutočnosti ale k dobrému zdraviu úplne postačí len jeden veľmi dobrý priateľ/priateľka, s ktorým môžete hovoriť úplne o všetkom. Na Facebooku môžete mať 3 tisíc priateľov, ale v skutočnosti tými skutočnými priateľmi je len nepatrný zlomok z nich. Nie je ani možné pojať také množstvo vzťahov. Ako ukazujú naše skúsenosti, 3-5 dobrých priateľov je maximum, ktoré dokážeme z pohľadu vkladanej energie zvládnuť.

Za potrebou priateľstva stojí evolúcia, a teda snaha o prežitie druhu. V divočine jednoducho nemôžeme dlhodobo prežiť sami. Rovnako tak v dnešnej dobe, kde prím hrajú sociálne siete. Aby ste si ale priateľov skutočne užili, je potrebné si urobiť čas a tráviť ho reálne s nimi. On-line svet je z tohto pohľadu nedostačujúci.

Ako byť lepšími priateľmi?

1. Buďte autentický

Snažte sa dôverovať tým, na ktorých vám záleží, a nehrajte pred nimi žiadne hry. Skúste byť sami sebou. Zároveň sa ale nesnažte byť za každú cenu úplne otvorení a zdieľajte všetko s určitým rozmyslom.

Ide o vybudovanie obojstrannej dôvery a v tomto prípade platí, že prílišná otvorenosť môže byť aj na škodu. Druhý potom môže mať obavy, že s rovnakou otvorenosťou budete manipulovať aj s jeho osobnými informáciami.

2. Buďte recipročný

Pýtajte sa svojich priateľov, čo by ste pre nich mohli urobiť, ale len v okamihoch, keď pomôcť skutočne chcete. Snažiť sa pomôcť za každú cenu mnohokrát tiež nie je dobré, často sa totiž stáva, že toho druhý začne veľmi skoro zneužívať.

Senior couple on country bike ride
3. Robte radosť a oslavujte každý úspech

Byť dobrým priateľom znamená zdieľať s druhým nielen jeho životné strasti, ale aj radosti a priať mu jeho úspech, hoci je často ťažké sa popasovať s vlastnými pocitmi žiarlivosti.

4. Neprivlastňujte si priateľov

Niektorí ľudia majú problém deliť sa o svojich priateľov s niekým ďalším. Sužujú ich pocity žiarlivosti a často sa uchyľujú k ohováraniu a intrigám, aby od svojich priateľov ďalších ľudí odlákali. Ak sa tak deje aj u vás, potom začnite sami pri sebe, posilňujte svoje sebapoznanie a sebavedomie.

Privlastňovať si niekoho len pre seba je nezmysel, ktorý dlhodobo aj tak nefunguje. Čím viac sa oslobodíte od týchto vlastníckych chúťok, tým budete slobodnejší a priatelia vás budú sami preferovať.

5. Nebojte sa hovoriť nie a zároveň aj prijímať nesúhlas druhého

Priatelia nemusia mať vždy rovnaký názor a pohľad na vec. Každý sme iný. Aj keď sa teda s druhým v mnohých veciach nezhodnete, neznamená to, že nemôžete byť dobrými priateľmi. Rovnako by to malo fungovať aj u vás.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nebojte sa druhému povedať svoj názor, ale aj odmietnuť ho v okamihu, keď máte iné priority alebo mu jednoducho nemôžete pomôcť.

zdroj: novinky.cz

Prečo s vekom strácame priateľov

facebook

Ako byť dobrou priateľkou