6 emocionálnych potrieb, ktoré je vo vzťahu nutné uspokojovať. Inak neprežije!

Aby človek prežil, potrebuje jedlo a pitie. Vzťah prežije, keď sú uspokojené emocionálne potreby jeho účastníkov. „Mať rád“ je základ, ale ako sami tušíte, potrebujeme viac. Dôvera, rešpekt, bezpečie sú jedny z nich.

Emočné potreby sa môžu líšiť človek od človeka. Záleží na jeho životných skúsenostiach, fáze vzťahu alebo ako sa ako človek mení. Poučení z minulosti zrazu vieme, že komunikácia je pre vzťah nesmierne dôležitá a že, aby sme sa cítili vo vzťahu dobre, potrebujeme slobodu. Je úplne normálne, že časom objavíme potreby, o ktorých sme nikdy predtým neuvažovali. Avšak pre každý vzťah sú dôležité tie kľúčové, bez ktorých by nemohol fungovať. Medzi ne patria podľa vzťahových odborníkov práve tieto.

1. Náklonnosť

Väčšina vzťahov zahŕňa rôzne druhy náklonnosti. Prejavujeme ju fyzickým dotykom, sexuálnou intimitou alebo láskyplnými slovami a gestami. Prostredníctvom nich prehlbujeme vzájomnú blízkosť a vytvárame puto. Nie každý prejavuje náklonnosť rovnakým spôsobom, ale partneri si všeobecne zvyknú na svoje jedinečné prístupy k naplneniu tejto potreby. Niekto, kto nehovorí „milujem ťa“, prejavuje svoj rešpekt napríklad činmi.

Pokiaľ sa úroveň náklonnosti vo vašom vzťahu náhle zmení, môžete sa začať báť. Veľa problémov vo vzťahoch pramení z nedostatku náklonnosti. Keď sa kedysi milujúci partner začne vzďaľovať a bráni sa dotyku, treba sa začať pýtať, čo sa deje. Konverzácia je dobrým spôsobom, ako začať. Skúste napríklad: „V poslednom čase som si všimol, že si trochu odťažená. Deje sa niečo?“

2. Potreba byť prijímaný

Vedieť, že vás partner prijíma takých, akí ste, pomáha vo vzťahu vytvárať pocit spolupatričnosti. Súčasťou prijatia ste vy a vaša osobnosť, ale aj to, že máte pocit, že zapadáte medzi jeho milovaných a patríte do jeho života. Tento pocit spolupatričnosti sa zvyšuje, keď je partner predstavený rodine, priateľom, prežívate spoločné aktivity, zdieľate sny a ciele alebo sa nebojíte požiadať o radu pri rozhodovaní. Všeobecne všetkým vzťahom v dnešnej dobe často chýba vzájomný rešpekt a ochota druhému počúvať. Každý chce cítiť, že ho niekto má rád, že niekam patrí, že ho niekto počúva.

Avšak nie všetci ľudia sa ľahko otvárajú druhým a majú na to svoje dôvody. Lenže pocit, že úplne do jeho života nepatríte, vám však môže sťažiť dlhodobé videnie seba samého vo vzťahu. Ak vám chýba naplnenie tejto potreby, otvorte konverzáciu a povedzte druhému, že chcete byť viac zapojení do jeho života. Poznať viac jeho priateľov, tráviť čas s jeho rodinou a spoločne o veciach rozhodovať.

3. Autonómia

Ako sa vzťah prehlbuje, partneri často začnú zdieľať záujmy, aktivity a ďalšie aspekty každodenného života. Možno si všimnete, že sa stávate jedným človekom. Ale bez ohľadu na to, aký silný je váš vzťah, je nevyhnutné zachovať si svoju sebahodnotu. Aj keď môžete mať veľa vecí spoločných, ste dvaja rozdielni ľudia s jedinečnými cieľmi, koníčkami, priateľmi a hodnotami – a to je dobre.

V skutočnosti môže udržiavanie individuálnych záujmov a koníčkov podnecovať vzájomnú zvedavosť, čo posilňuje vzťah a udržuje ho zábavným pre oboch. Pokiaľ cítite, že túto samostatnosť strácate, oprášte starý koníček, spojenie s priateľmi alebo sa pustite do niečoho nového. Priestor vo vzťahu znamená, že obaja máte slobodu robiť svoje vlastné veci, keď chcete. Cítite podporu, ale viete, že sa môžete rozhodnúť sami.

Znamená to tiež, že si stále užívate určité súkromie. Toto súkromie môže znamenať oddelené priestory pre prácu alebo odpočinok doma, ale aj emocionálne súkromie. Byť úprimný neznamená, že sa musíte podeliť o každú myšlienku, ktorá vás napadne.

4. Bezpečnosť

V zdravom vzťahu by sa mal človek cítiť bezpečne, ale istota môže znamenať mnoho vecí. Patrí medzi ne aj to, že viete, že sú rešpektované vaše hranice, bezpečne zdieľate svoje pocity, cítite sa s človekom fyzicky bezpečne, ste podporovaní a nie je na vás kladený žiadny násilný tlak. Fyzické týranie je často ľahké rozpoznať, ale to emocionálne nie je tak zjavné. Domáce násilie môže mať rôzne podoby. Ak ho prežívate, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.

5. Dôvera

Dôvera a bezpečie idú často ruka v ruke. Je ťažké cítiť sa fyzicky alebo emocionálne bezpečne s niekým, komu nemôžete veriť. Keď niekomu dôverujete, viete, že sa o vás stará rovnako ako o seba. Všeobecne platí, že dôvera nenastane okamžite. Časom si ju vypestujete, ale môžete o ňu tiež v okamihu prísť. Narušenú dôveru možno niekedy napraviť, ale vyžaduje si to úsilie oboch partnerov a často aj podporu terapeuta. Je dobré si hneď na začiatku vzťahu povedať, čo vnímate ako porušenie dôvery a ako ju budete riešiť. Napríklad netolerujete klamstvo a neveru, znamenajú pre vás porušenie dôvery, ktoré by znamenalo koniec vzťahu

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Empatia

Disponovať empatiou znamená, že si dokážete predstaviť, ako sa cíti niekto iný. Táto schopnosť je nevyhnutná pre partnerské vzťahy, pretože pomáha ľuďom porozumieť si a budovať hlbšie väzby. Vaše porozumenie ich situácii vám pomôže prijať to, čo sa stalo, a ponúknuť im súcit a odpustenie, čo vás môže priblížiť. Zabudol partner na vaše narodeniny? Než sa úplne ponoríte do hnevu a sklamania, skúste zapojiť empatiu. Možno za to môžu problémy v práci, kvôli ktorým nemôže spať a na ktoré sústredí všetku svoju myseľ. Pochopíte, že to najskôr nebolo úmyselné a už takto sa cíti dosť previnilo. Empatia je pre vzťah veľmi dôležitá a dokážete vďaka nej predchádzať mnohým nezhodám.

zdroj: mojezdravi.cz

Čo je to emocionálna inteligencia a ako veľmi ovplyvňuje naše životy

facebook

7 vecí, ktoré múdra žena na mužovi nevyžaduje