Kríza vo vzťahu: Tri základné druhy a návod, ako z nich von

Kríza vo vzťahu! Niekto ju prekoná, inde končí rozchodom. Na to, aby ste prípadné problémy zvládli, je potrebné predovšetkým pochopiť, čo presne sa pokazilo. Aj vzťahové krízy majú rôzne príčiny a od toho sa odvíjajú aj spôsoby riešenia. Ktoré druhy kríz sú najčastejšie?

Nie je kríza ako kríza. Existujú rôzne druhy partnerských problémov a ak ich chcete napraviť, musíte v prvom rade pochopiť, kde je práve váš problém. Toto sú tri najobvyklejšie podoby vzťahových kríz a základné rady, ako si s nimi poradiť.

1. Kríza dôvery

Jeden bol neverný a prasklo to. V tej chvíli je najzásadnejšia strata dôvery, čo je jeden z najdôležitejších pilierov vzťahu.

Avšak, nech už s vami emócie lomcujú akokoľvek, zastavte sa a premýšľajte. Čo za neverou naozaj je? Najlepšou správou by bolo, že išlo o jednorazový úlet, slabú chvíľku v alkoholovom opojení, omyl, ktorý sa nemal stať. Neveru to nijako neospravedlňuje, ale chybovať ich ľudské a niekedy stačí málo a pošmyknúť sa môže kdekto. Tu by teoreticky na strane neverníka mohlo stačiť prejavenie ľútosti, odhodlanie chybu neopakovať a učinenie určitých rozhodnutí, ktoré riziko ďalšieho pošmyknutia zmiernia (abstinencia, ukončenie stykov s osobou, s ktorou k nevere došlo, aj keď to napríklad znamená zmenu zamestnania…). A na strane druhej je potrebné zobrať všetku silu a vec odpustiť. Znie to jednoducho, ale úprimne: odpustiť je to najťažšie.

V prípade opakovanej nevery alebo udržiavania dlhodobého pomeru to vyzerá na hlbší problém. Ten, kto zahýbal, si tým pravdepodobne niečo kompenzoval. Pred niečím utekal alebo u milenca či milenky dostával niečo, čoho mal doma málo (nehoda, záujem, sex, sebavedomie…). Príčinu je potrebné odhaliť a často sa to nezaobíde bez odbornej pomoci. Na strane podvádzaného je nutné nielen odpustiť, ale niekedy aj prijať určitý diel zodpovednosti. Na oprave vzťahu budete musieť pracovať obaja.

2. Kríza odcudzenia

Nič hrozného sa nedeje, nehádate sa, nemáte vážnejšie spory, nikto nikoho nepodvádza. Len už si nemáte veľa čo povedať, iskra vyprchala, žijete skôr vedľa seba ako spolu.

Typické toto býva v čase, keď prichádza upokojenie a ľudia na seba zrazu majú viac času. Keď napríklad doplatíte hypotéku, zmiernite pracovné tempo, keď deti dospejú a opustia hniezdo domova, keď jeden či obaja nastúpite do dôchodku… Bývajú to okamihy, keď si uvedomíte, že počas rokov plných povinností a starostí sa z vás stal skôr dobre fungujúci stroj ako partneri. Viete spolu riešiť problémy, prevádzkové veci, ale neviete spolu žiť.

Dobrá správa je, že toto sa dá vcelku ľahko napraviť. Ak o to obaja stoja. Väčšinou pomôže nájsť si nový zmysel života – nové koníčky, spôsoby trávenia voľného času, „zber“ spoločných zážitkov, noví priatelia. Jednoducho vzruchy, ktoré prežijete spolu, nabijú vás a znova si uvedomíte, ako fajn je vám spolu.

3. Únavová kríza

Máte pocit, že váš život je len samá práca a povinnosti. Pripadáte si ako otrok domácnosti, partnera, detí! Ste unavení, podráždení, frustrovaní.

Aj tu sú typické obdobia, kedy k tomu dochádza častejšie: v čase, keď založíte rodinu, deti sú malé a starostlivosť o nich je náročná, alebo keď sa jeden sústredí na budovanie kariéry (alebo je finančné zabezpečenie rodiny len na ňom) a na tom druhom sú všetky povinnosti súvisiace s chodom rodiny a domácnosti.

Nielenže je doma dusno, ale časté bývajú najrôznejšie výčitky typu „na všetko som sama“, „s ničím mi nepomôžeš“, „čo mám robiť, keď musím len zarábať“ a podobne.

Príčina býva jednoduchá – zlá deľba práce. Ale náprava nemusí byť až taká ľahká, pretože väčšinou majú obaja pocit, že pre rodinu robia dosť. Pritom stačí málo. Keď sú peniaze, je možné si zaplatiť pani na upratovanie, občasné stráženie detí a podobne. Keď nie sú, tak aj gesto v podobe drobnej pomoci v domácnosti alebo pár hodín týždenne, ktoré ten, kto má na starosti deti, bude mať len pre seba, pomôžu. Ale dohovoriť sa, to býva oriešok. Preto sa nehanbite požiadať o pomoc odborníka.

Nezabúdajte, že vzťah je ako kvetina. Zalievať potrebuje stále, aj keď vyzerá zdravo. Len je potrebné nájsť správny spôsob zálievky.

zdroj: prozeny.cz

Ako urobiť prvý krok, keď nastane kríza vo vzťahu?

facebook

Manželská kríza! Ako ju prekonať?