Kedy je sexu z pohľadu zdravia a psychiky príliš

Nielen na začiatku vzťahu je obvyklé, že si partneri plnými dúškami vychutnávajú sexuálne aktivity. Ak sa práve nachádzate v tejto fáze medových týždňov, možno vás napadla jednoduchá otázka – koľko sexu je príliš veľa?

Na začiatku každého vzťahu cítime, že chceme s partnerom tráviť hodiny nielen rozprávaním, ale aj intímnym zbližovaním. Dobrou správou podľa sexuológov je, že v prípade partnerského aj sólového sexu neexistuje žiadna horná hranica sexuálnej frekvencie. Pokiaľ sa teda pýtate, či môžete mať sex každý deň, potom je odpoveď sexuológov jasná. Môžete!

Za túto skutočnosť môžeme poďakovať mnohým prirodzeným výhodám sexu a následného orgazmu.

„Pri sexuálnej aktivite sa v našom tele uvoľňuje množstvo neurotransmiterov a neurohormónov, ktoré nám prospievajú. Konkrétne môžeme hovoriť napríklad o dopamíne alebo oxytocíne, vďaka ktorým cítime prepojenosť s partnerom aj obrovský príliv šťastia,“ hovorí sexuologička a dodáva, že podobné účinky má na naše telo aj masturbácia.

Každodenným sexom k zdraviu

Rozhodne to ale neznamená, že sex má iba krátkodobé pozitívne účinky. Každodenná dávka intimity zlepšuje náladu, zvyšuje sebavedomie, znižuje hladinu stresových hormónov a dokonca zvyšuje sexuálnu motiváciu a túžbu.

To znamená, že čím viac sexu máte, tým viac budete po partnerovi túžiť. Všetko je spôsobené tým, že pri pravidelnom sexe dochádza k zvýšeniu testosterónu nielen u mužov, ale aj u žien. Pravidelný sex naozaj podporuje zdravú sexuálnu túžbu a prispieva k tzv. vyváženému emočnému systému.

Zároveň platí, že vďaka pravidelnému sexu máte viac priestoru na preskúmanie toho, čo sa vám v posteli najviac páči a čo vás vzrušuje. Sex nie je iba o pohlavnom styku alebo orálnych hrátkach. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ktoré môžete s partnerom vyskúšať a prebádať.

„A v neposlednom rade je pravidelný sexuálny styk dokonalým korením partnerského vzťahu. Každodenný sex udržuje iskru vo vzťahu, zvyšuje intimitu a podporuje pocit prepojenosti s partnerom,“ myslí si sexuológ Gerhard Poppel.

Na čo pri každodennom sexe nezabudnúť?

Áno, výhod každodenného sexu je mnoho. Napriek tomu platí, že by ste sa k pohlavnému styku nemali za žiadnych okolností nútiť. Pokiaľ tak urobíte, ľahko sa zo sexu stane povinnosť, ktorá nepovedie k uvoľneniu alebo radosti.

Keď budete pristupovať k sexu ako k nutnej každodennej rutine, skôr alebo neskôr ovládne sexuálny styk nuda, čo je niečo, čo pri sexe nechce nikto z nás zažívať.

Rovnako si človek musí uvedomiť, že každé telo je iné. Keď pocítite, že každodenný sex prekračuje vaše fyzické alebo duševné limity, znížte sexuálnu frekvenciu. Za každých okolností musíte rešpektovať hranice svojho tela.

Pokiaľ je pre vás každodenný sex náročný po fyzickej stránke, potom si dajte nielen sexuálnu pauzu, ale tiež sa poobzerajte po šikovných pomôckach, ktoré vám následný sex uľahčia. Nič nebráni tomu, aby ste si vzali lubrikačný gél alebo sexuálnu pomôcku. Zároveň môžete zlepšiť svoju fyzickú kondíciu pravidelným cvičením.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Každodenný sex môže ovplyvniť aj vašu emocionálnu stránku. V tomto ohľade sa oplatí, keď budete počúvať svoje emócie a nebudete sa zbytočne nútiť do niečoho, na čo napríklad nemáte náladu. Namiesto sexu sa môžete s partnerom venovať rozvoju emocionálnej intimity, ktorá je pre vzťah nemenej dôležitá.

zdroj: novinky.cz

Sex s novým partnerom. Musí mať orgazmus?

facebook

Spôsoby, ako urobiť sex oveľa zaujímavejším