Sex ako barometer vzťahu. Ako veľmi ukazuje, či vám to klape?

Ukazovateľ kvality partnerského vzťahu? Jednoznačne intímny život, v ktorom sa odráža, ako na tom pár skutočne je. Tak nahliadnite za oponu a nalejte si čistého vína. Je vaše partnerstvo naozaj funkčné?

O sexe sa niekedy hovorí ako o barometri vzťahu a existujú na to pádne dôvody. V mnohých oblastiach života sami seba môžete oklamať, vyhnúť sa konfrontáciám, skryť skutočné pocity, nahovárať si úspech, dúfať, prikrášľovať, zjednodušovať, uľahčovať si…. Ale v posteli to tak celkom nejde.

V nej sa prejaví aj týždne nedoriešená hádka – napríklad nedostatočným uvoľnením alebo absenciou orgazmu. Platí teda, že čo sa deje mimo spálne, odráža sa aj v nej. Ako ste na tom so vzťahom z dlhodobého hľadiska? Prirovnajte sa k počasiu a pozrite pravde do očí!

Slnečná obloha

Váš sexuálny život je z väčšej časti zdravý a zábavný. Niekedy sa pomilujete trikrát týždenne, inokedy o sebe 14 dní neviete, ale potom si spoločný čas užijete. Raz máte chuť sa hrať a zažiť dobrodružstvo, inokedy dáte prednosť klasike. Vždy však viete, že nech sa stane čokoľvek, ste v bezpečí, milenec vás neodsúdi, ba naopak sa s ním dá na všetkom dohovoriť.

Rovnako ako pri počasí je nereálne očakávať blankytne modrú oblohu bez mráčika po celý rok, ale za predpokladu, že sa cítite pohodovo, máte k sebe dôveru a vyjadrujete si úctu, patríte k tým, ktorí žijú vo funkčnom vzťahu.

Striedavá oblačnosť

Libido stúpa, klesá, stúpa… Je ovplyvnené liekmi, stresom, pracovným vypätím, menštruačným cyklom, celkovým zdravotným štýlom aj jedálničkom. To je normálne, ale ak váš sexuálny život narazil na útlm (dlhšiu dobu nemáte na sex chuť, veľmi spolu nehovoríte, a keď už skončíte v posteli, veľmi si to neužijete), môže prísť silná búrka.

Je dôležité, aby ste spolu začali komunikovať. Bola by škoda nechať sexuálny život a vzťah zlyhať, zvlášť keď vám pomôže resetovanie romantiky, poctivý rozhovor alebo krátka dovolenka. Na druhú stranu, ak sa sexu vyhýbate, pretože ho beriete ako nástroj pomsty, je v hre manipulácia a narcizmus.

Dážď, prehánky a búrky

Väčšina vzťahov sa mení ako ročné obdobie a netreba sa toho báť. Počas stresového obdobia alebo po ťažkej životnej udalosti sa sexuálny život môže pre jedného alebo pre oboch stať nízkou prioritou. V momente, keď na maznanie nemáte náladu, môže byť partnerova reakcia silným signálom, či je váš vzťah ako celok zdravý.

Podporujúci náprotivok, aj keď sa cíti frustrovaný, vás pochopí a poskytne priestor na zotavenie vašej duše i libida. Pokiaľ sa ale egoistický náprotivok rozhodne, že s vami sex jednoducho chce, dá to najavo cez mrzutosť, nátlak aj verbálne týranie. Možno sa tiež začne vyhrážať, že si nájde niekoho iného. Nie, taký vzťah skutočne nie je ok.

Silná víchrica až orkán

Predstava sexu sa vám prieči. Kvôli nej sa cítite nervózne a zraniteľne. Dôvodom sú predchádzajúce negatívne skúsenosti v rámci vzťahu, nízka sebaúcta, prehlbujúce sa problémy v partnerstve alebo nelichotivé správanie zo strany partnera (napríklad opakujúce sa nevery). A tu opäť záleží, ako sa k tomu protistrana postaví.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Človeku, ktorému záleží len na sebe, je kompromis úplne ukradnutý, rovnako ako riešenie. Ide o silné znamenie, že zotrvávate vo vzťahu s niekým, kto vám ubližuje. V takom prípade si nalejte čistého vína a odhaľte pôvod odporu k milovaniu. Vychádzajú vaše obavy z toho, ako sa k vám partner v minulosti správal – v spálni a mimo nej? Ak je narušená dôvera, dobrý sex a dobrý vzťah nečakajte, skôr berte nohy na ramená.

zdroj: prozeny.cz

Sex: Kedy je naňho veľmi skoro, kedy veľmi neskoro?

facebook

Prečo je pre niektoré ženy orálny sex tabu