Manželstvo, ktoré nemožno zachrániť

Nádej zomiera posledná. A keď sa vytratí z partnerského vzťahu, poukazuje na jeho nezvratný koniec. V ktorých chvíľach už nemá cenu dúfať a pre aké manželstvá skoro neexistuje účinná terapia? Tieto zväzky sa najskôr zachrániť nepodarí…

Manželstvo môže byť úžasným zväzkom dvoch ľudí, ktorí fungujú ako tím. Alebo naopak toxickým spojenectvom, ktoré sa negatívne podpisuje na psychike jedincov v ňom žijúcich. Pri problémoch sú často užitoční manželskí poradcovia, psychológovia, kouči partnerských vzťahov a rôzni ďalší mentori, ale ani oni pochopiteľne nevyriešia neriešiteľné. Pri dlhodobej psychickej, emočnej i fyzickej vyčerpanosti sa vyložene ponúka otázka, či manželstvo stále udržovať nažive. Stojí za tú námahu? V týchto piatich prípadoch je to dosť komplikované, ak nie nemožné!

1. Nedostatok náklonnosti alebo intimity

Pochopiteľne, že páry počas manželstva majú svoje sexuálne aktívnejšie a pasívnejšie obdobia. Pokiaľ sú však rozdiely v potrebe sexu, dotykov a intimity markantné, skaza na seba nenechá dlho čakať. Na to, či vzťah môže fungovať aj bez sexu, sa názory síce rôznia, ale pokiaľ sa v partnerstve nahromadí frustrácia, nenávisť a hnev a partneri navyše nerozmaznávajú jeden druhého, ale sústredia sa len sami na seba, bývajú následky fatálne. Aspoň tak to tvrdí Denise Donnelly, docentka sociológie z Georgijskej štátnej univerzity.

Platí to aj vtedy, keď vo vzťahu od začiatku chýbala tá správna chémia. Môžete mať vo všetkých ohľadoch báječného partnera, ale ak vzťahu chýba vášeň, najskôr ju budete hľadať inde.

2. Zneužívanie

Podľa štatistík zažila domáce násilie či zneužívanie tretina žien. Podľa Rosy, centra pre ženy, sa v takom násilnom vzťahu prejavujú tri faktory: láska, nádej (že sa všetko zlepší, partner sa zmení a podobne) a strach. Vyhrážanie, vydieranie, sexuálne útoky ani ponižovanie nikdy nie sú prijateľné a táto divná podoba „lásky“ sa časom môže vyhrotiť až do extrému. Môže viesť až k vražde, prípadne k samovražde. Pri najmenšom podozrení na zneužívanie je nutné vyhľadať odbornú pomoc a obrátiť sa na príslušné organizácie.

3. Pohŕdanie, kritika i nezáujem

Emeritný profesor psychológie Washingtonskej univerzity John Gottman, ktorý sa výskumom manželstva a rodinných vzťahov zaoberá dlhšie ako štyridsať rokov, je povestný jednou schopnosťou. Stačí mu iba 15 minút sledovania, ako spolu partneri hovoria, a vďaka tomu dokáže predpovedať, či sa pár rozvedie.

Za varovné svetielka považuje pohŕdanie a kritiku. K štyrom jazdcom apokalypsy, ako sám tieto problémy nazýva, patrí ďalej laxnosť (vyhýbanie sa konfrontáciám a postoj „muchy, zjedzte si ma“) a defenzívnosť (obranná pozícia, prostredníctvom ktorej sa jeden snaží hodiť vinu na druhého, skrátka najlepšia obrana je útok) .

Asi neprekvapia početné štúdie, ktoré dokazujú, že kvalitný vzťah pomáha žiť dlhší a šťastnejší život. Štúdia z roku 2020, ktorú uverejnil akademický žurnál Health Psychology Journal, tvrdí, že negatívna kvalita vzťahu, v ktorom sa partneri kritizujú a napádajú dlhšie ako päť rokov, dokonca prispieva k riziku úmrtia toho staršieho.

4. Neliečená závislosť

Gamblerstvo či gambling (patologické hráčstvo a závislosť na hazardných hrách), alkoholizmus, ale aj silné spojenie s počítačom (áno, v dobe covidovej výrazne pribudlo tých, ktorí ešte častejšie vysedávajú pri online hrách alebo na sociálnych sieťach). Vari takto sa dá žiť? Môže byť nesmierne ťažké zostávať vo vzťahu s niekým, kto svoju závislosť popiera, teda ju ani nelieči. Jeho prístup ohrozuje rodinné financie, zamestnanie, výchovu detí a samozrejme kvalitu vzťahu. To sa dá vydržať iba chvíľu.

5. Stále sa opakujúce nevery

Vedci, ktorých závery uverejnil odborný časopis Archives of Sexual Behavior, zistili, že u jedincov v čerstvom vzťahu do jedného roka, ktorí svojho nového partnera podvedú, vzniká štyrikrát väčšia pravdepodobnosť opakovaných nevier. Zároveň uviedli, že 45 percent neverníkov, ktorí svojho partnera podvedú dlhšie ako po jednom roku, si tiež pokoj jednoducho nedá.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nevera je skrátka pomerne častá. Avšak ide o extrémne zaťažkávaciu skúšku lásky, zvlášť pokiaľ je opakovaná. Slúži ako nástroj pomsty, trest alebo ukážka nadradenosti jedného z partnerov. Môžete ju nejaký čas z lásky odpúšťať, ale verte tomu, že pohár trpezlivosti tomu uzurpovanému, utláčanému a submisívnemu z dvojice rovnako raz pretečie.

zdroj: prozeny.cz

Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny

facebook

Nenápadné toxické správanie, ktoré prináša väčšie problémy