Nenápadné toxické správanie, ktoré prináša väčšie problémy

Čo je pôvodne roztomilé alebo nad tým mávnete rukou, to v neskorších fázach vzťahu spôsobuje ťažkosti. Aké „maličkosti“ vo vašom partnerstve postupne zatĺkajú klinčeky do rakvy lásky? Na tieto štyri znaky vzťahovej nestability si dajte obrovský pozor!

Žiadne manželstvo nie je bezchybné a funkčné len tak samo o sebe. Je množstvo oblastí, v ktorých je potrebné nájsť stále a stále kompromisy, navyše sa naše postoje v čase menia. Veľa vecí zachráni komunikácia, rešpekt a tolerancia, ale ani táto svätá trojica nie je všemocná. Couples Therapy Inc, čo je manželská poradňa v Bostone v Massachusetts, na svojom blogu odhalila zoznam nenápadného toxického správania, ktoré sa postupne stáva zásadnou prekážkou v partnerstve – avšak so šancou na nápravu, pokiaľ si ho teda aktéri sú vedomí, a väčšinou za asistencie párových terapeutov. Na čo by ste si teda u svojho partnera mali dať pozor?

1. Útek od emócií

Ach tie (vyhrotené) emócie. To je problém, ktorý zvyčajne trápi mužov viac ako ženy. Aby nie, keď sú doteraz niektorí vychovávaní v móde, že „emócie sú pre ženy“ a tiež známkou slabosti. V dôsledku toho sú pre niektorých mužov akékoľvek situácie vyžadujúce emočný vklad nečitateľné a problematické a jedinou zmysluplnou reakciou na smútok, frustráciu alebo podráždenie partnerky je tak pre nich útek. Taká partnerka sa potom môže cítiť nepochopená a môže chcieť zo vzťahu odísť. Nie, že by tento fakt vyriešil jeden rozhovor, ale rozumne sa porozprávať a vysvetliť druhému, čo od neho očakávame a prečo sa správame práve takto, dokáže divy.

2. Chronické vedenie skóre

Zlé jazyky majú také pravidlo: „Môžete mať pravdu, alebo môžete žiť v manželstve.“ Niektorí partneri sú neuveriteľne súťaživí a za každú cenu chcú vyhrávať. Oveľa horšie je to potom vo chvíli, keď jeden z nich (či obaja) sú tak neistí a úzkostliví, že potrebujú mať stále pravdu a svoje náprotivky neustále opravujú kvôli triviálnym veciam. „Hovorím ti, že tomu nerozumieš. Toto nie je námornícka modrá, je to kráľovská modrá,“ povie ona. „Nepoučuj ma, ja vidím berlínsku modrú, tak sa nehraj na vševediacu,“ odpovie on. Kto z nich je módny návrhár alebo grafický dizajnér? Ani jeden.

Ide o jemné toxické správanie, ktoré môže z každej bežnej konverzácie postupne urobiť obrovskú a nekonštruktívnu hádku. Alebo otráviť celý deň. Nič to ale nemení na tom, že je to jeden z manželských problémov, ktorému sa dá vhodnými stratégiami (a väčšinou za pomoci odborníka) predísť.

3. Neochota počúvať

Partner vás naštve a vy mu to pekne vytmavíte. Poviete si, čo potrebujete, najskôr sa vám aj uľaví, tiež sa asi zaradujete, že náprotivok dostal priamy zásah. Môžete sa otočiť a odísť. Pre vás je to uzavretá záležitosť. Zdravá komunikácia je tá, keď jeden z dvojice oznamuje aj počúva. A následne sa partneri vymenia. A patrí mimochodom k základným schopnostiam každého intímneho vzťahu. Nie je fér, keď niekoho osočíte a nedáte mu možnosť sa brániť. Je značný rozdiel medzi asertívnym oznámením a vystavenie partnera nekonečnej záplave kritiky. Ale aj to sa dá s pomocou dobrého terapeuta „natrénovať“.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
4. Neschopnosť odpúšťať

Neschopnosť odpúšťať. Tak to je kapitola sama pre seba, či už sú prehrešky malicherné, alebo hlboké. Pokiaľ nie ste ochotní prijať drahú polovičku takú aká je, alebo sa stále dookola vraciate k starým témam, ktoré už sú premlčané či niekoľkokrát prediskutované, spokojnosť vo vzťahu vám nenávratne uniká.

Vo vyššie uvedených prípadoch experti radia konať, kým zostáva aspoň ešte trocha času a chuti s tým niečo urobiť. Problémy často pramenia z pôvodnej výchovy alebo postupne získavaných (negatívnych) skúseností. A nádej na zlepšenie spolužitia je vždy.

zdroj: prozeny.cz

Test manželstva: je Vaše manželstvo stabilné, alebo má vady?

facebook

Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny