Odkladaný rozchod: prečo je to najväčšia chyba a v akom jedinom prípade sa to dá ospravedlniť

Nemilujete ho, nechcete s ním byť, ste rozhodnutá sa s ním rozísť. Ale odkladáte to. Z rôznych dôvodov, dosť často na neurčito. Prečo je to chyba, ktorú však ľudia tak často robia?

Niekedy sa to tak zbehlo. Jednoducho je zrazu koniec a vy to cítite až do špiku kostí. Už svoj náprotivok nemilujete, nechcete s ním byť, viete, že rozchod či rozvod je jediná možnosť. Napriek tomu to neustále odkladáte.

Až po sviatkoch, keď dokončí ten zložitý projekt v práci, až doplatíme auto, až po prázdninách, až bude mať dieťa po maturite. Jednoducho akoby sa to stále nehodilo. Odborníci sa zhodujú, že toto je ale chyba, ktorá škodí vám aj partnerovi.

Prečo to odkladáme?

Problém je totiž v tom, že akokoľvek rozumne vaše argumenty znejú, akokoľvek je pochopiteľné, že teraz sa rozchod nehodí, väčšinou je za odkladaním úplne iná motivácia. Tým primárnym motívom, prečo rozchod odkladáme, býva väčšinou strach. Z toho, že zostaneme sami, že sme urobili chybu, ako zvládneme nové rodinné rozloženie, čo nás čaká za budúcnosť. Je to aj obava, čo si povie okolie, ako to zvládne ten druhý.

Zraňujete seba i náprotivok

Lenže strach nie je v tomto prípade žiaduca emócia, tieto obavy pripravujú o pohodu a možné šťastie vás oboch. Odkladanie je vlastne neláska k svojmu zajtrajšiemu ja. Ste pre niečo rozhodnutie, chcete vykročiť do novej kapitoly, ale nedovolíte si to.

V tej chvíli vlastne potláčate seba samého, svoje potreby a túžby, čo vás dostáva do stresu. Môžu sa vo vás striedať emócie strachu, viny, ľútosti a bezmocnosti. V prípade nerozhodnosti často ľudia zažívajú psychické aj fyzické vyčerpanie, zhoršuje sa spánok, prichádzajú zažívacie problémy, celkovo je telo v tenzii a napätí.

Ani váš náprotivok na tom v tej chvíli nemusí byť dobre, zjednodušene povedané ho vlastne klamete. Držíte druhého v akejsi ilúzii. A aj keď mozog vie byť veľmi milosrdný a snaží sa nás od sklamania uchrániť (preto tiež všemožné známky nefunkčnosti vzťahu pred nami „tají“), váš partner najskôr podvedome nepohodu cíti. V takom vzťahu je dusnejšia atmosféra, vytráca sa pocit bezpečia, prichádza neistota. Nič, čo by prospievalo psychickej aj fyzickej stránke.

Zmena bolí, ale nedá sa nič robiť

Ak teda ste dospeli do rozhodnutia vzťah ukončiť, urobte to. Bez odkladov! Dlhodobý vzťah patrí do komfortnej životnej zóny, v ktorej ste na niečo zvyknutí. Naraz je ale všetko inak, prichádza zmena a každá zmena so sebou prináša krátkodobo nepríjemné emócie. Pri každej životnej zmene je ale jednoducho potrebné počítať jednoducho s tým, že to bude bolieť. Musíme s tým vedieť pracovať a nenechať sa strachom ovládnuť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kedy má cenu brzdiť

Sú samozrejme situácie, kedy je naozaj lepšie postupovať pomaly a opatrne. Napríklad ak má partner, od ktorého chcete odísť, zdravotné problémy, pokiaľ rieši nejakú veľkú životnú stratu. Ale v takom prípade si treba dať naozaj nejaký časový limit, stanoviť si hranice, ktoré jednoducho nemožno prekročiť. Ak sa partner nachádza v naozaj zložitej životnej situácii, môžete tiež vyhľadať pomoc párového terapeuta či poradcu, ktorý vás touto zásadnou životnou zmenou prevedie. Pomôže napríklad s tým, aby bol rozchod dôstojný a podobne.

Stále len všetko odkladať a čakať jednoducho nie je cesta ku šťastiu. Stát na mieste a neustále čakať na vhodnú dobu môže tiež znamenať, že sa jej vlastne nikdy nedočkáte. A vlastne tým neustálym čakaním pripravíte o možnosť spokojného života seba i svoj náprotivok.

zdroj: prozeny.cz

Ďalší milostný mýtus zbúraný. Podľa vedcov muži po rozchode trpia viac ako ženy

facebook

Dáme si pauzu. Kedy je to na rozchod a kedy vzťahu pomôže?