Ako zraziť teplotu u detí?

Medzi horúčkou u dospelého a u dieťaťa je ten rozdiel, že malé deti ešte nemajú úplne ustálenú termoreguláciu, teplota im preto veľmi rýchlo vystúpi aj z celkom neškodných príčin, akými sú napríklad len ľahká viróza alebo rast zúbkov. Veľa detí, ktorým ortuť teplomera nameria vysokú teplotu, sú však aj naďalej hravé, majú chuť do jedla a pitia a na prvý pohľad by ste na nich žiadny problém nespoznali. Detský organizmus je veľmi citlivý na akékoľvek faktory zvonku a na množstvo vecí reaguje práve zvýšením teploty.

Ako spoznať, kedy sa jedná len o zvýšenú teplotu a kedy už dieťa zachvátila horúčka? Zvýšená teplota  je teplota od 37 – do 38 °C. Teplota vyššia ako 38 ° C už značí horúčku a dieťa je potrebné sledovať.

Kedy a ako zrážať horúčku u detí

Ak prepukne u vášho dieťaťa horúčka, je nutné udržať ho pokiaľ možno v pokoji a zaistiť dostatočný príjem tekutín – to je úplný základ. Väčšina pediatrov dnes odporúča akúkoľvek zvýšenú teplotu či horúčku nechať prebiehať až do bodu, kedy dosiahne 38,5 °C. Horúčka je totiž mocným nástrojom imunitného systému v boji proti chorobe a jej predčasné zrážanie by mohlo chorobu skôr predĺžiť.

Malým deťom je vhodné merať teplotu v konečníku a od nameranej hodnoty vždy odčítať 0,5 stupňa. Ak by horúčka prekročila hranicu 38,5 ° C a ďalej stúpala, je už na mieste teplotu zrážať. Môžete ju znižovať buď za pomoci bežne dostupných antipyretík s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu alebo skúsiť prírodnú cestu, prípadne oboje. Najúčinnejšou metódou je jednoznačne farmakologická liečba, nástup účinku liekov proti horúčke je obvykle do pol hodiny až hodiny a lieky zároveň tlmia bolesť a potláčajú zápal. Deťom sa podávajú buď vo forme sirupu alebo rektálnych čípkov.

Osobne odporúčam zvlášť veľmi malým deťom podávať skôr čípky, pretože sa rýchlejšie vstrebávajú a tým aj rýchlejšie účinkujú. Navyše sú často jedinou možnosťou voľby v prípade, že dieťa zvracia alebo odmieta čokoľvek prehltnúť. Antipyretiká sa podávajú v intervale 6 hodín, po porade s lekárom je možné rozmedzie medzi jednotlivými dávkami skrátiť. Zraziť teplotu môžete aj pomocou chladivých zábalov na ruky a nohy dieťaťa. U malých detí a bábätiek sa dnes už neodporúčajú zábaly celého tela, dieťa by sa totiž mohlo ľahko podchladiť. Zábaly sa aplikujú len na ručičky a nožičky.

Ďalšou možnosťou je stará dobrá babská rada, a to octové ponožky. Ponožky namočíte do octového roztoku (1 diel octu a 5 dielov vody), navlečiete dieťaťu na nohy a necháte 15 minút pôsobiť.

Zázračný kontakt kože na koži

Je tu ešte jeden variant, ako dieťaťu pomôcť od horúčky – kontakt kože na koži. Je dokázané, že skin to skin kontakt medzi matkou a dieťaťom má priaznivý vplyv na termoreguláciu dieťaťa. Sila ľudského tela je neuveriteľná a často práve tesný kontakt pomôže znížiť horúčku. Najlepším pomocníkom je v tomto smere šatka či ergonomické nosítko. Dieťa i seba vyzlečte do polovice tela a buď si ho naviažte do šatky (nosítka) alebo si ho len tak položte na svoju nahú hruď a oboch vás prikryte teplou dekou.

Môžete takto prečkať pokojne celú noc. Dieťaťu bude u vás najlepšie, kontakt s mamičkou má pozitívny vplyv aj na uzdravovanie. A ako kontakt kože na koži vlastne funguje? Každá matka má v oblasti hrudníka vynikajúcu termoregulačnú schopnosť, ktorá pomáha nedonosencom, ale aj väčším deťom, ak je to potrebné. Hovorí sa tomu termálna synchrónia medzi matkou a dieťaťom. Zaujímavé, že? Určite odporúčam vyskúšať.

Febrilné kŕče

Febrilné kŕče sú komplikáciou vysokej horúčky. Kvôli nedostatočnej regulácii telesnej teploty a zároveň nevyzretosti nervovej sústavy je ale najmä u veľmi malých detí (dojčiat a batoliat) nutné horúčku pozorne sledovať a v určitý moment aj účinne zrážať, pretože by mohla vyústiť do febrilných kŕčov.  Spôsobuje ich práve nevyzretosť nervového systému. Prejavujú sa klonickými svalovými zášklbmi (kŕčmi), stuhnutím a niekedy aj prechodnou poruchou vedomia. Zvyčajne trvajú do 5 minút a na ich liečbu sa užívajú bežne dostupné antipyretiká (paracetamol, ibuprofén). Pokiaľ by ale kŕče trvali dlhšie ako 5 minút, volajte záchranku. Febrilnými kŕčmi odhadom trpia 2 až 5% detí vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte v prípade, že by horúčka trvala dlhšie ako dva dni, prípadne sa k nej pridali ešte iné alarmujúce príznaky, ako napríklad malátnosť, spavosť, nechutenstvo, bolesti či čokoľvek pre vás znepokojujúce. Vy svoje dieťa poznáte najlepšie a preto tiež najlepšie spoznáte, kedy s ním nie je niečo v poriadku.

zdroj: dudlu.cz

Šesť najčastejších chýb v detskom stravovaní

facebook

Smrť: Ako a kedy o nej hovoriť s deťmi? Alebo radšej mlčať?