Ako vychovať šteňa: Základy, bez ktorých sa nezaobídete

V porovnaní s ľuďmi dospievajú psi veľmi rýchlo, a pre bezproblémové spolužitie je preto nutné začať s výchovou čo najskôr. Určitú prípravu nastavuje aj chovateľ ešte pred odstavením od fenky. Nový majiteľ potom môže ľahko pokračovať. Čo všetko by ste mali šteňa naučiť?

Možno si myslíte, že je zbytočné vychovávať malé šteniatko, hneď keď ho prinesiete domov. Lenže psy majú vrodené zásady svorky a je pre nich prirodzené uznávať vodcu. A keď im necháte úplnú voľnosť, vyťažia z nej maximum a roztomilé šteniatko sa dosť rýchlo premení v nezvládnuteľného jedinca.

„Ak však budete trvať na určitých zásadách, podobne ako pri výchove detí, zaradí sa psík na správne miesto vo vašej „svorke“ „, vysvetľuje Iveta Skalická, inštruktorka výcviku psov a medzinárodný rozhodca Českého kynologického zväzu. Na čom by ste mali trvať od chvíle, kedy k vám psík príde?

1. Zákaz okusovania pánov

Jedným z prvých pravidiel je zákaz okusovania ľudí, ich tela a oblečenia, aj hryzenie vôdzky. „Nielenže je to nepríjemné, ale tento spočiatku hravý prejav sa často presunie do úplne inej roviny: pes sa k vám vlastne správa ako k sebe rovnému, alebo dokonca nižšie postavenému jedincovi vo svorke,“ vysvetľuje Iveta Skalická. Preto je dobré psíkov už odmalička učiť, že hrýzť by sa nemalo a naznačiť to napríklad hlasným „au“ a pochváliť, keď prestanú.

2. Socializácia od začiatku

Socializácia je dôležitá už od narodenia, mala by teda začať už u chovateľa. „Určite je lepšie socializované šteňa, ktoré je s ľuďmi a mazná ho celá rodina, ako keď je s matkou zavreté niekde v stodole,“ hovorí Petra Chramostová, chovateľka francúzskych buldočkov z chovateľskej stanice Pet-Pet Bull. Tým si psík zvyká aj na chod domácnosti a zvuky, ktoré sa tu objavujú, ako je vysávač, televízia, hlasná hudba. „Odporúča sa vziať napríklad loptu a buchnúť ňou o zem alebo prasknúť dverami, aby si šteňa zvyklo na nepredvídateľné zvuky,“ radí chovateľka.

3. Venčenie mimo domova

Keď si kupujete šteňa, musíte počítať s tým, že chvíľku potrvá, než ho naučíte, že doma sa venčiť nesmie. „Moja najlepšia skúsenosť je nariadiť si v noci budík na každé dve hodiny a chodiť takto s psíkom von. Cez deň vždy po jedle a keď sa vyspí, „radí Petra Chramostová. Zakaždým keď sa psík vyvenčí mimo domova, pochváľte ho a dajte mu maškrtu. Takýmto spôsobom by si mal novú zásadu

4. Chôdza s vôdzkou

Schopnosť chodiť s vôdzkou je základným predpokladom spokojného spolužitia. Ak psa na vôdzke neviete ovládať, príliš ďaleko sa nedostanete (a to ako od domových dverí von, tak v rámci výchovy). „V začiatku stačí denne v rámci každej prechádzky šteňa aspoň na chvíľku upútať na vôdzku a vysvetľovať, že toto sa stane každodennou záležitosťou,“ opisuje Iveta Skalická. Dobrými pomocníkmi sú drobné maškrty, krátke pohladenie, zamestnávanie šteniatka rôznymi slovami.

5. Ochota nechať sa ošetriť

Dôležitý je tiež postupný návyk kontroly očí, uší, zubov a labiek, aby sa psík v budúcnosti pri umývaní, ošetrení, úprave srsti či prípadnom liečení nesprával až hystericky a nepohrýzol veterinára. To platí aj o pokoji pri žrádle. „Neberiem psovi spod ňufáku jeho granulky či kúsok mäsa, ale určite mu nesmie vadiť moja ruka vedľa plnej misky. Môžem ho ľahko naučiť aj to, aby sa k miske zohol až na určitý povel a nevyrážal mi ju z ruky, „hovorí Iveta Skalická.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Zvládanie samoty

Psy sú spoločenské a čas osamote pre nich môže byť stresujúci. Ich nezávislosť je ale potrebná, pretože sú chvíle, kedy s nimi skrátka byť nemôžete. Ako na to? „Spočiatku stačí nebrať šteňa von vždy, keď odchádza napríklad aj celá rodina. Opäť stačí učiť samotu po chvíľkach alebo učiť psíka byť v inej miestnosti, než sa nachádzajú páničkovia. S tým sa dá naučiť aj to, do ktorej miestnosti či na ktoré miesto pes môže alebo nesmie, „odporúča Iveta Skalická.

zdroj: novinky.cz

Psia láska: Ako spoznáte, že vás pes miluje

facebook

Chufa alebo aj Tigrí orech sa radí medzi superpotraviny