5 taktík firemných manipulátorov. Ako ich rozpoznať? A ako sa brániť?

Hranica medzi prosbou a manipuláciou vie byť až nebezpečne tenká. Obzvlášť vo firemnom prostredí. Dali sme preto dokopy niekoľko varovných signálov, na základe ktorých rozpoznáte správanie sa zdatných manipulátorov, či už by sa mali dotknúť priamo vás, alebo vašich kolegov.

Podľa skúsenej lektorky a mediátorky Evy Markovej je manipulácia všade okolo nás. A aj keď vás to prekvapí, aj vy sami ste sa jej najskôr niekedy dopustili. Napríklad ak ste prehovárali kamarátov, aby s vami ešte chvíľu posedeli a objednali si ďalšie víno, aj keď tvrdili, že už musia odísť domov. Z psychologického hľadiska totiž môžeme manipuláciu rozdeliť na nevedomú a vedomú, pričom tá druhá je oveľa závažnejšia a pre obeť nebezpečnejšia. Čo teda manipulátori robia, aby vás dostali, kam chcú?

1. Berú vám možnosť slobodných rozhodnutí

Získavanie nových pracovných kompetencií je pre rozvoj zamestnancov dôležité. Vždy by ale mali mať možnosť novú rolu odmietnuť, prípadne o nej diskutovať. Pokiaľ vás nadriadený alebo kolega stavia do pozície, kedy vám odovzdá prácu navyše so slovami „Ty to určite zvládneš“ bez toho, aby sa spýtal, či to cítite rovnako, ide o manipulatívne správanie. V takýchto situáciách sa ozvite a nenechajte si vziať priestor pre vlastné rozhodnutie. Tým, že na vás dotyčný takto vyvíja tlak, sa totiž snaží, aby ste sa podvolili jeho presvedčeniu.

2. Snaží sa vo vás vyvolať pocit viny

Manipulátori chcú mať nad svojimi obeťami kontrolu. A tá sa najlepšie získava vo chvíľach, keď máte strach alebo sa cítite previnilo. V pracovnom prostredí sa tak deje, keď na vás manipulatívny kolega alebo nadriadený prenáša zodpovednosť za nevydarené úlohy, ktoré ste však nemohli nijako ovplyvniť. Takýto manipulátor sa usiluje o to, vyvolávať pocity viny a neúspechov v ostatných, aby tým podryl ich pracovné sebavedomie. Často preto, že potrebuje zakryť svoje vlastné pochybenia.

Najlepšie je sa proti takýmto výpadom brániť ihneď a slovne. Napríklad pomocou nasledujúcich otázok:

  • Môžeš povedať, kde konkrétne bola v mojej práci chyba?
  • Aké riešenie by si navrhoval/a do budúcnosti ty?
  • Ako si na to prišiel/prišla?
3. Sú pasívne agresívni

Aby ľudia získali, čo chcú, uchyľujú sa niekedy k pasívne agresívnemu správaniu. V prípade pracovných kolegov ale nemusí ísť len o sarkastické poznámky alebo odťažité správanie. Pasívne agresívni kolegovia vám môžu nenápadne škodiť napríklad tak, že vás nepozvú na dôležitú schôdzku, zámerne vám neoznámia zásadné firemné informácie alebo na vás budú delegovať prácu, ktorú by v prvom rade mali robiť oni sami. Podobné správanie však nájdete aj u šéfov, a pokiaľ sa objavuje dlhodobo, hraničí so šikanovaním.

Šikanu (mobbing či bossing) bohužiaľ v dnešnej dobe zažíva až 18% zamestnancov a nejde o jednoduchý problém. Existuje preto špecializovaná linka dôvery pre firmy, na ktorú sa môžete obrátiť a ktorá vás nasmeruje k správnemu riešeniu. V menej závažných prípadoch sa dá proti pasívne agresívnemu správaniu brániť asertívnou komunikáciou.

4. Nepočúvajú vás ani vaše pripomienky

Vety typu „Určite sa obaja zhodneme, že…“ alebo „Vidím, že nemáš žiadne námietky…“ pôsobia na prvý pohľad síce nevinne, ale ak sa v rozhovoroch s istou osobou objavujú príliš často, môžu byť veľmi manipulatívne. Manipulátori sa takto snažia presadiť svoj názor a umlčať druhú stranu aj napriek tomu, že by mohla mať námietky. Nebojte sa teda v týchto situáciách prejaviť a ozvať sa. Ak cítite, že niekto hovorí alebo jedná za vás, postavte sa za seba hneď, keď sa niečo také deje. Vykrútiť sa z úlohy, do ktorej vás uvŕtali iní, je neskôr oveľa náročnejšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Podsúvajú vám myšlienky

Sľúbili ste kolegovi, že mu pomôžete, ale nespomínate si na to? Alebo ste povedali šéfovi, že dnes zostanete v práci nadčas, ale nič také si nepamätáte? Manipulátori si vedia vymyslieť situácie, ktoré nikdy nevznikli a skúšajú ostatných presvedčiť o ich pravdivosti. Ide o veľmi závažný typ manipulácie a neexistuje iný spôsob, ako sa mu brániť, než tak, že budete veriť prevažne sebe a svojmu úsudku. Pokiaľ predstava, ktorú sa vám druhá osoba snaží vnútiť, vôbec nesedí k tomu, ako sa obvykle rozhodujete a čo sľubujete, zbystrite. Upozornite daného človeka na to, že vám na takomto záväzku niečo nesedí, a požiadajte ho, aby bol konkrétnejší. Potom sa uvidí, či náhodou nedošlo k nedorozumeniu, alebo či by ste skutočne mali byť pred danou osobou na pozore.

zdroj: magazin.lmc.eu

Gaslighting ako manipulácia vo vzťahu. Zrazu pochybujete, čo je pravda

facebook

4 sladké vety, ktoré mu neverte