Čo je vo vzťahu dôležitejšie ako sex?

Bol v začiatkoch sex na dennom poriadku? A teraz po rokoch to vyzerá úplne inak? Než začnete panikáriť, že váš vzťah nie je v poriadku, skúste sa zamyslieť, čo je pre vás dôležité. Nie sú vzájomná dôvera a záchvaty smiechu oveľa dôležitejšie ako pravidelné spálňové hrátky?

Na začiatok treba povedať, že sex je dôležitý. To nikto nespochybňuje. Ale je tiež treba si uvedomiť, že vzťah prechádza vývojom a musí sa na ňom pracovať nielen v spálni. Možno máte pocit, že to už nie je ako zamlada, a že to tým pádom nie je dobrý vzťah. Ale môže to byť presne naopak.

Vídate na horách staršie pary, ako si to bok po boku kráčajú s paličkami po hrebeňoch? Alebo chodia ruka v ruke a v ich pohľadoch je poznať vzájomnú lásku? Ako sa im podarilo mať krásny vzťah po desiatky rokov? Čo je pre pevný a zdravý vzťah oveľa zásadnejšie ako sex?

1. Užiť si spolu dovolenku

Nie nadarmo sa hovorí, že pár, ktorý spolu zvládne bez úhony prvú dovolenku, má veľkú šancu na „šťastný koniec“. A platí to v priebehu celého vzťahu. Na dovolenke je spoločný čas intenzívny a nemusíte riešiť praktické každodennosti, ktoré vás obvykle zamestnávajú. Ak sa teda po dlhšej dovolenke vraciate spokojní a cítite, že ste to zase vy dvaja, tak máte veľké šťastie a vážte si to.

2. Zhodnúť sa na výchove detí

Stanete sa rodičmi a ste skalopevne presvedčení, že vzťahom to ani nepohne. Deti s vami ale dokážu pekne cvičiť. Spočiatku nespia, pokojne celú noc. Potom spať začnú, ale cez deň so sebou občas mrsknú na zem. A ide stále viac do tuhého. Už totiž neriešite zapareniny, na rad prichádza výchova. A tu treba byť zajedno! Pokiaľ jeden rodič trvá na pravidlách a druhý chce mať pokoj a veľa vecí povolí, je to zle. Ak fungujete ako tím, máte vyhrané. A konzistentných rodičov ocenia aj deti.

3. Vedieť sa rozprávať

Komunikácia a otvorenosť sú alfou a omegou partnerstva. Zdieľať myšlienky, priania a túžby, ale napríklad aj trápenia. Mať si aj po rokoch čo povedať je pre vzťah úplne zásadné. Nemusíte si do rána rozprávať, ako by ste raz chceli žiť na Bali, nie je vám 20. Ale porozprávať sa, čo ste čítali a čo sa dialo v práci, je veľmi dôležité. Ak sa stane vo vašom živote niečo zásadné a vy už sa nemôžete dočkať, až to partnerovi poviete, máte skvele našliapnuté a v dôchodku sa spolu nebudete nudiť.

4. Mať spoločné záujmy

Spoločné koníčky sú pre vzťah dôležité, aj keď to neznamená tráviť spolu všetok voľný čas. Áno, tiež sme počuli o zamilovaných pároch, kde sú partneri takí iní, až sa skvele dopĺňajú, ale… Čo si budeme rozprávať, vášnivý horolezec si so zapálenou krajčírkou veľa spoločného času neužije. A to, že koníčky nezdieľate od začiatku, neznamená, že si ich nemôžete v priebehu vzťahu vytvoriť. Spoločne cestovať, jazdiť na cyklo výlety alebo sa tešiť na domáce filmové večery vám pomôže vyvarovať sa partnerského stereotypu.

5. Rozosmiať jeden druhého

Ak je sex korením vzťahu, tak smiech je soľ. Nad to nie je nič. Vedieť sa s partnerom smiať, uťahovať si jeden z druhého, nebrať sa vážne a posmievať sa aj ostatným? Najviac! Keď majú dospelí muži a ženy rozhodnúť, čo je pre nich u životného partnera dôležité, zmysel pre humor boduje. So suchárom to jednoducho nie je ono. Flirtovať, smiať sa, prepukať v záchvaty smiechu? To sú momenty, keď cítite, že to je to pravé!

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Dať si pusu na dobrú noc

Platí u vás pravidlo, že nechodíte spať rozhádaním a bez pusy na dobrú noc? Potom je to super a pre vzťah to robí veľa. Budiť sa s pocitom, že včerajšok neskončil pekne a že máte nedoriešený spor, nie je zdravé. Ideálne je mať všetky záležitosti vybavené ešte pred zaspaním a presunom do spálne. Tam by mala panovať harmónia. A namiesto dohadovania môže napríklad prebehnúť viac ako jedna pusa na dobrú noc.

zdroj: prozeny.cz

7 vecí, ktoré sú vo vzťahu dôležitejšie ako láska

facebook

Osem malých pozorností, ktoré upevnia váš vzťah