Nočné desy (pavor nocturnus) u detí môžeme radiť k poruchám spánku a často úzko súvisia s námesačnosťou. Sú nepríjemné, vyzerajú desivo a hociktorého neznalého rodiča môžu značne znepokojiť, zvlášť ak sa s nimi nikdy predtým nestretol ani o nich nepočul.
Prejavujú sa nečakanou panikou a desom, kedy dieťa začne z ničoho nič zo spánku hlasno kričať, môže aj mlátiť a kopať okolo seba alebo aj vstať z postele a utekať preč. Nočný des je často sprevádzaný aj zrýchleným pulzom a potením. Poznáte ho aj podľa toho, že je veľmi ťažké dieťa upokojiť, väčšinou vás bude odstrkovať a odháňať od seba preč, prípadne vaše snahy o objatie a utíšenie vyvolajú ešte väčší krik. Dieťa pôsobí duchom neprítomne a je to z toho dôvodu, že nie je úplne prebudené. Nočný des môže trvať 20 až 30 minút, ale najčastejšie odznie skôr. Ustane rovnako rýchlo, ako začal a dieťa si ho spravidla ráno vôbec nepamätá. Ako ale taký nočný des vzniká? A súvisí s nočnou morou?
Nočné desy verzus nočné mory
Možno si myslíte, že vaše dieťa vystrašil zlý sen, nepríjemná nočná mora, ale nie je to tak. Nočný des a nočná mora sú dve odlišné veci. Rozdiel medzi nočnou morou a nočným desom je ten, že nočná mora obvykle vzniká na základe nejakého nepríjemného zážitku či nevhodného filmu z posledných dní, zatiaľ čo nočný des prichádza bez zjavnej príčiny. Hoci v oboch prípadoch dieťa v noci plače a je nepokojné, v prípade nočnej mory nezačne plakať v spánku, ale až po prebudení zo zlého sna. Je reálne vystrašené, uvedomuje si to a sen, ktorý ho vydesil a vytrhol zo spánku si dobre pamätá. Vyžaduje fyzickú blízkosť rodičov, potrebuje upokojiť a môže sa báť znova zaspať. Nočná mora sa vyskytuje obvykle až v druhej polovici noci a v plytkom spánku, keď dieťa sníva (REM fáza).
Naproti tomu útok nočného desu prichádza pri neúplnom prebudení z hlbokého spánku (non-REM fáza), dieťa je práve preto veľmi ťažké až nemožné upokojiť, bráni sa fyzickému kontaktu, ale po úplnom prebudení všetok strach a des vymizne a dieťa nemá problém znovu zaspať. Naopak väčšinou zaspáva veľmi rýchlo potom, čo nočný des odznie. Nočné mory prichádzajú v prvej polovici noci, najčastejšie 1 až 4 hodiny po zaspaní a trápia zhruba 12% detí medzi 2. až 12. rokom veku, najčastejšie sa začnú vyskytovať okolo 4 rokov, ale aj oveľa skôr. Vedci stále s istotou nevedia, prečo nočné desy vznikajú, ale má sa za to, že na vine môže byť nevyzretosť nervovej sústavy a úlohu zohráva aj dedičnosť.
Ako sa zachovať?
Pokiaľ vaše dieťa zachváti nočný des, nemá zmysel snažiť sa ho akokoľvek upokojiť či prebudiť, dieťa si vaše snahy vôbec neuvedomuje. Jediným návodom, ako také nepríjemné chvíle zvládnuť, je nechať ich prebehnúť, pretože v priebehu niekoľkých málo chvíľ nočné desy samy odznejú rovnako rýchlo, ako začali. Je ale dobré dávať na dieťa pozor, čo ale určite urobí každý rodič s úplnou samozrejmosťou. Ráno potom nemá význam s dieťaťom o nočných desoch hovoriť, pretože si ich nepamätá.
U malých detí do šiestich rokov nie je potrebné vyhľadávať lekára, pretože neexistuje spôsob, ako nočné desy riešiť. To isté platí pre námesačnosť, ktorá s nimi úzko súvisí. Kedy je ale vhodné lekára vyhľadať je situácia, že je dieťa kvôli nočným desom unavené alebo akokoľvek vystrašené a objavujú sa aj v školskom veku a nadmieru často. Dobrou správou je, že nočné desy nie sú pre dieťa nijako nebezpečné ani poškodzujúce. Je to tak preto, lebo si ich deti ráno väčšinou vôbec nepamätajú. Napriek tomu sú ale nepríjemným zážitkom a môžu narušovať kvalitu spánku ako detí, tak rodičov. Dá sa im ale aspoň čiastočne predchádzať.
Ako predchádzať nočným desom a zlým snom?
Radou číslo jedna je správne nastavenie vnútorných hodín a istá pravidelnosť večerného pokoja a ukladania dieťaťa na spánok. Dieťa si musí vytvoriť správny spánkový rytmus. Častejšie sa nočné desy vyskytujú v prípade, že je dieťa preťažené, preto je dobré dávať ho cez deň viac spať, pokiaľ to ešte potrebuje, aby potom nemalo väčšiu potrebu hlbokého spánku – počas neho totiž nočné desy prichádzajú.
Mali by ste si aj dobre rozmyslieť výber rozprávok, ktoré svojim deťom budete čítať pred spaním. Odporúča sa vyhnúť sa príbehom, kde sa vyskytujú draci, čerti a iné obludy. To isté platí aj pre sledovanie televízie, to znamená žiadne strašidelné filmy pre dospelých. Televíziu je vhodné pred spaním obmedziť najlepšie úplne, pretože môže narušiť zaspávanie. Pozitívny vplyv môže mať aj doplnenie vitamínov skupiny B, ktoré podporujú správnu činnosť nervovej sústavy.
zdroj: dudlu.cz