Sex: Kedy je naňho veľmi skoro, kedy veľmi neskoro?

Nový priateľ, randenie a jedna zásadná otázka. Kedy je pravý čas sa s ním vyspať? Platí pravidlo troch schôdzok, alebo je lepšie čakať dlhšie? Alebo naopak, čas veľmi neriešiť a začať si užívať od prvej sekundy?

V dobe najväčšej slávy seriálu Sex v meste vzniklo pravidlo troch schôdzok. Hlavné hrdinky tvrdili, že vyspať sa s novou známosťou skôr ako po treťom rande značia až prílišnú dychtivosť. Avšak vyčkávať dlhšie zase môže byť strata času – a to hlavne v prípade, že sa ukáže, že daný muž v posteli za veľmi nestojí.

Lenže to bolo pred dvadsiatimi rokmi. Ako je to dnes? Kedy je pravý čas skočiť s novým priateľom do postele? Takto to vidí britská expertka na vzťahy Tracey Cox.

Výhody, keď počkáte

Podľa Tracey Cox existuje jeden zásadný dôvod, prečo sa s intímnym zblížením veľmi neponáhľať: „Sex vás okamžite presunie do oveľa intímnejšieho priestoru a to môže byť nebezpečné.“ Sex (obzvlášť pokiaľ je vážne dobrý) totiž dosť ovplyvňuje úsudok a schopnosť objektívne posúdiť, či je nová známosť vhodným životným partnerom. „Je sakramentsky ťažké objektívne posúdiť, aký je priateľ človek, keď viete, aké úžasné veci dokáže s vašim telom,“ vysvetľuje odborníčka.

Chtíč oslepuje. Náprotivok vnímate ako objekt túžby, vidíte predovšetkým jeho fyzickú stránku a na osobnosť sa už toľko sústrediť nedokážete. Ženy navyše produkujú viac oxytocínu, takzvaného hormónu lásky, ktorý túto slepotu (okrem iného) spôsobuje, takže ich úsudok naozaj nebýva príliš realistický. „To je dôvod, prečo mnoho vzťahov po odznení tejto prvotnej túžby končí katastrofou,“ dodáva Tracey Cox.

Prečo nečakať

Nevýhody má ale aj prílišné otáľanie. Priateľ môže získať pocit, že oňho až tak nestojíte, nepriťahuje vás a možno vám ide len o priateľstvo. Koniec koncov, čo vám beží hlavou, keď muž aj po niekoľkých schôdzkach nevyvíja žiadnu snahu sa s vami intímne zblížiť? Nemá sex niekde inde a s niekým iným? Priťahujete ho vôbec?

Keď s prvým sexom dlho čakáte, robíte z tohto okamihu oveľa stresovejšiu záležitosť. „Ísť do postele s niekým, s kým niekoľko mesiacov intenzívne randíte, je oveľa desivejšie ako si užiť s niekým, koho poznáte len chvíľu. Už sa poznáte, záleží vám na sebe, nechcete jeden druhého sklamať, nechcete o seba prísť,“ upresňuje Tracey Cox.

Najnovšie prieskumy ukazujú, že keď sa so sexom veľmi neotáľa, šanca, že medzi vami vznikne skutočný vzťah, sa zvyšujú. „Štúdie zistili, že sex nenavyšuje len fyzický záujem, ale vytvára medzi partnermi aj psychické puto,“ tvrdí Tracey Cox. Takže keď skončíte v posteli po pár stretnutiach, vlastne tým urýchlite zbližovanie a budovanie romantického a intímneho prepojenia, inými slovami lásky. „Sex navyše motivuje. Pokiaľ sa vám milovanie s partnerom páči, budete sa o to viac snažiť oň neprísť,“ tvrdí Tracey Cox.

Kedy je správny čas na prvý sex

Čo sa týka lásky, vzťahov a života vôbec, jasné pravidlo neexistuje. Určitý návod ale dávajú štatistiky alebo ankety. Napríklad internetová zoznamka OkCupid vyspovedala svojich klientov a vzišla z toho nasledujúce čísla:

  • celkom 28 percent ľudí sa spolu vyspí po prvom či druhom rande
  • 47 percent skončí v posteli niekde medzi tretím a piatym stretnutím
  • 20 percent čaká šesť a viac stretnutí
  • päť percent sa sexu zdrží až do svadby
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Láska však nie je matematika a všetko, čo s ňou súvisí, je vysoko individuálne. Oveľa zásadnejšie, než kedy k tomu dôjde, je to, ako sa v tom okamihu obaja cítite. Kedy je teda správna chvíľa? Keď naozaj chcete! „Bez ohľadu na diktát spoločnosti, bez ohľadu na to, čo si myslíte, že sa od vás očakáva, čo by si napríklad prial váš náprotivok. Keď sa rozhodnete, je to ten správny čas,“ dodáva Tracey Cox.

Kedykoľvek ide o sex, mali by ste sa cítiť príjemne, bezpečne, pohodlne. Nepatria k tomu žiadne výčitky svedomia, pocit, že vás niekto niekam tlačí, strach, obavy ani dojem, že by ste mali.

zdroj: prozeny.cz

Hranice, ktoré je nutné si nastaviť, pokiaľ sex nechcete hneď

facebook

Snívať o sexe je zdravé