Pesimista: Ako sa premieta tento postoj k svetu na celkovom zdraví a je možné ho zmeniť?

V jeho slovníku rozhodne prevažuje všetko, čo začína Nie. Nebude to fungovať, nikto nepríde a rozhodne nás nič dobré nečaká. Vidí svet čierno a na svoje okolie nepôsobí dvakrát dobre. Priateľov veľmi nemá, pretože život s ním vyžaduje veľa energie. Ako spoznáte pravého pesimistu? A môže sa zmeniť?

Človeka, ktorý je pesimistom na plný úväzok, má okolo seba každý z nás a nie je vylúčené, že sa ním sami môžeme vplyvom životných udalostí stať. Nasadiť si pomyselné slnečné okuliare, ktoré naše videnie zatmavia a zabránia preniknúť svetlu, si sem tam zažije každý. Sú však takí ľudia, ktorí ich nezložia nikdy.

Ako sa pozná pravý pesimista?

Každý človek sa pozerá na svet nejakým spôsobom. Predstavte si, že máte nasadené okuliare, ktoré ovplyvňujú vaše vnímanie sveta. Rôzne životné situácie potom vo vás vyvolávajú odlišné reakcie podľa toho, aké tie okuliare na sebe máte. Keď sa pesimistom prihodí niečo nepríjemné, vidia len negatívne následky. Často zažívajú depresívne stavy a sú apatickí, presvedčení o tom, že negatívny stav bude trvať večne a výrazne ovplyvní ich život. Podľa psychologičky idú v čiernom vnímaní situácie a neskôr aj celého sveta ešte ďalej. „Väčšinou berú celú vinu na seba, majú tendenciu vnímať bežné zlyhanie ako konečné katastrofy. Oproti tomu optimisti vidia nepríjemné situácie ako výzvy, ktoré sa snažia prekonať.“ A práve v tom je veľký rozdiel. „Pesimizmus je štýlom premýšľania rovnako ako optimizmus. Hlavný rozdiel spočíva v tom, kam tieto myšlienky smerujeme, ako interpretujeme danú situáciu a jej príčiny. To všetko priamo ovplyvňuje naše činy,“ vysvetľuje psychologička.

Ako povedal Winston Churchill „Pesimista vidí problém v každej príležitosti; optimista vidí príležitosť v každej ťažkosti.“ Pesimisti hovoria, že optimisti sú slepí voči zlyhaniu. Nevidia, čo je zle, takže musí urobiť chybu. Avšak to nie je pravda. Optimisti vidia neúspech, vedia, že môže prísť, ale dáva im nádej, že bude lepšie. Dôkazom je skutočnosť, ako sa svet vysporiadal s katastrofami a nešťastiami. Dal im možnosť nájsť nové cesty a posunúť sa ďalej. Keby sa neúspech či zloba nedostavila, nikdy by sa nenašla nová cesta. Čím väčšia je katastrofa, tým viac ľudí sa tejto výzve postaví a posunie ľudstvo v tomto procese vpred.

Ako sa žije pesimistovi?

Pesimizmus rozhodne do značnej miery ovplyvňuje to, akým spôsobom sa pozeráme na svet a ako v ňom fungujeme. Je spojený s naučenou bezmocnosťou, ktorá sa odráža na našej imunite a fyzickom zdraví. Kvôli tomu sú napr. pesimisti častejšie chorí. Pesimistické myslenie môže mať vplyv na úroveň depresie, znižuje pracovnú výkonnosť, profesijné úspechy a celkovo znižuje kvalitu nášho života. Pesimizmus sa netýka len dospelých, ale aj detí. Tie sa stretávajú so zhoršeným školským prospechom, nevedia sa radovať z bežných vecí a toto si so sebou nesú až do dospelosti. Keď prijmete pesimistický spôsob života, nakoniec len pesimisti chcú byť okolo vás.

Môžete celý deň pátrať po negativite, ale nikam vás to neposunie. Kto by chcel byť s človekom, ktorý si nedokáže nič užiť a kazí radosť a berie nádej ostatným? Pesimisti veľmi často žijú osamotený život. Sú totiž neskutočnými demotivátormi. Medzi veľmi častou potrebou pesimistu je potreba súcitu. Čakajú na vety typu: „Chudák, ty máš ťažký život. Kvôli tomu, čo si si prežil, chápem tvoj pohľad na svet.“

Zdravotné negatíva pesimizmu

To, ako pozeráte na svet, súvisí aj s vašim zdravím. Nejedny štúdie ukázali, že pesimizmus je smrteľnejší ako optimizmus. Jedna štúdia vykonaná na 2 800 pacientoch s ochorením srdca v Journal Archives of Internal Medicine uviedla, že tí, ktorí sú optimistickí ohľadom svojho srdcového ochorenia, budú s väčšou pravdepodobnosťou žiť o 15 rokov dlhšie ako tí s pesimistickým výhľadom. Pacienti pesimistickí v náhľade na svoj zdravotný stav mali o 30 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia počas sledovaného obdobia.

Štúdie Bostonskej univerzity z roku 2019 ukázali, že najoptimistickejší muži a ženy mali v priemere o 11 – 15 % dlhšiu životnosť a bola u nich väčšia pravdepodobnosť, že dosiahnu 85 rokov v porovnaní s najmenej optimistickou skupinou. Iné štúdie ukazujú, že optimisti si tiež osvojujú zdravšie návyky. Majú nižšiu hladinu stresu a stabilnejší kardiovaskulárny systém, než je priemer a majú silnejší imunitný systém. Ak ste šťastnejší, máte menej zdravotných problémov, zdravšie vzťahy a žijete v priemere o sedem a pol roka dlhšie, než je priemer.

A ako sa žije s pesimistom?

Nie je to až také tragické, riešenie tu podľa psychologičky je: „V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že ide o povahový rys partnera. Preto je dôležité spolu hovoriť, povedať si, ako každý z partnerov vníma konkrétnu situáciu. Partnerovi povedzte svoj pohľad na vec, prečo si myslíte, že daná situácia nie je bezvýchodisková, v čom vidíte pozitíva. Potom si vypočujte jeho názor. Zistite, či je ochotný na sebe začať pracovať. Pokiaľ má partner práve zlú náladu, skúste odpútať jeho pozornosť, priviesť ho na iné myšlienky. Vyjdite si napríklad von, na prechádzku alebo zájdite do kina na nejakú komédiu. Robte to, čo viete, že mu náladu zlepší, čo má rád. Pokiaľ sa partner nechce nechať „rozveseliť“, dovoľte mu prežiť si negatívne emócie. Ale rozhodne sa v nich neutápajte spolu s ním,“ odporúča kroky, ako sa negativizmom nenechať nakaziť a odohnať ho aj od druhého. Verte, že vaše snaženie nebude márne, pesimizmu sa totiž dá odnaučiť.

Ako sa stať z pesimistu optimistom?

Či už ste pesimistom vy, alebo niekto vo vašej rodine a viete, že tento temný pohľad na svet vám komplikuje život a odháňa tých, ktorých máte radi, nezúfajte, buďte optimistom a vrhnite sa do premeny seba či druhého. Dôležité je uvedomiť si, že naše reakcie sú ovplyvnené naším spôsobom premýšľania a presvedčením. Skúste si tieto naučené vzorce uvedomiť a pracovať na zmene. Psychologička radí hneď niekoľko možností.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
V situácii, keď si všimnete, že premýšľate pesimisticky:
  • Sústreďte svoju pozornosť na niečo iné, napríklad na nejaký predmet, ktorý je blízko vás. Premýšľajte nad jeho tvarom, veľkosťou atď.
  • Skúste si spísať znepokojujúce myšlienky – tým ich pomenujete a môžete nad nimi uvažovať, získate potrebný odstup a nadhľad.
  • Skúste pomenovať svoje presvedčenia a následne ich spochybniť, nájdite argumenty, prečo sa správať a reagovať inak.

Ak je pesimizmu vo vašom živote príliš a ide ruka v ruke s depresiou, rozhodne nie je čas otáľať a je dobré požiadať o pomoc odborníka. Či už je to kouč, alebo psychoterapeut, pomôžu vám odkryť dôvody vášho negatívneho videnia sveta a pomôcť pri zmene.

zdroj: mojezdravi.cz

Nebuďte neznesiteľná. Povahové rysy, ktoré z vás robia xantipu

facebook

Patríte k sebe?