Desať spôsobov, ako ľudia najčastejšie sabotujú vlastný úspech a šťastie

Väčšina z nás túži po šťastí a úspechu vo vzťahoch, zamestnaní či v celom živote, ale keď príde na vec, mnohých prepadnú najrôznejšie pochybnosti, ktoré všetko razom zhatia. Za všetkým stojí nedostatok sebadôvery a sebaúcty. Kvôli strachu z neúspechu a zlyhania buď svoju cestu za šťastím úplne vzdáme, alebo začneme robiť také kroky, ktorými všetko pokazíme. Pozrite sa s nami na najčastejšie z nich.

1. Necháte sa ovládnuť pocitmi, že sú všetci proti vám

Keď podľahnete pocitom, že nie ste dobrí v tom, čo robíte a namiesto toho, aby ste s týmito pocitmi vlastnej bezvýznamnosti a bezcennosti bojovali, vezmete si ich za svoje, potom dosiahnete maximálne to, že sa tak skutočne stane.

2. Neveríte si

Pokiaľ si neveríte, potom nemáte šancu sa sami rozhodovať o svojom vlastnom životnom smere. Váš život budú vždy ovplyvňovať tí, ktorí majú sebadôvery dostatok a pustia vás len na to, čo budú oni samotní považovať za dôležité.

„V úspechu a šťastí vám tak budú stáť vaše vlastné výhovorky, vyhýbanie sa zodpovednosti a neschopnosť vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny,” upozorňuje na svojom blogu psychoterapeutka Nancy Carboneová.

3. Dávate viac na ostatných ako na seba

Pokiaľ nechávate ostatných, aby vám hovorili, čo a ako máte robiť, potom sa nemôžete čudovať, že sa veci dejú inak, než aké boli vaše predstavy. Viniť ale nesmiete druhých, ale len sami seba.

„Musíte sa naučiť prevziať zodpovednosť za vlastné rozhodnutie aj konanie. Tým, že dáte dôveru druhým, pretože si budete myslieť, že sú lepší ako vy, budete žiť ich životy, nie svoj vlastný,” vysvetľuje Carboneová.

4. Čakáte na záchrancu

Ak budete prežívať krízu a neúspech, nemôžete neustále čakať, že sa stane zázrak alebo sa objaví niekto, kto vás zachráni. Musíte sami začať hľadať riešenie svojho stavu a začať bojovať o jeho zlepšenie.

Ak sa budete spoliehať na druhých, potom vám ich pomoc z dlhodobého hľadiska nikdy nepomôže tak, ako keď si všetko vybojujete sami.

5. Sústredíte sa na všetkých ostatných – len nie na seba

Byť nezávislý a samostatný môže niekedy vzbudzovať pocity osamelosti. Ľudia tak často majú pocit, že keď budú žiť životy druhých, ich život bude bohatší a veselší. Večné prispôsobovanie sa druhým ale nikdy úplne nenaplní osobné potreby, čo povedie vždy k neustálej nespokojnosti.

6. Robíte kompromisy, aby ste potešili ostatných

Keď začnete v túžbe po potešení druhých robiť veci, ktoré im síce urobia radosť, ale nebudú správne, vždy na to doplatíte len vy samotní. Prestaňte sa báť ich súdov a odmietnutia a kompromisy robte len v okamihoch, keď nebude existovať lepšie riešenie.

„Tým, že za každú cenu obetujete svoje vlastné potreby, aby sa druhí cítili lepšie, tým ešte nebudete lepším človekom,” dodáva psychoterapeutka.

7. Aktívne sa vyhýbate nezhodám s druhými

Častou chybou, ktorá ľuďom bráni v úspechu, je, keď sa kvôli strachu z odmietnutia a opustenia zámerne vyhýbajú konfliktom s druhými. Namiesto asertivity a hájenia vlastných potrieb tak len pasívne prihliadajú na správanie druhých.

8. Necháte sa uniesť sebazničujúcim správaním

Mnohí jedinci, pokiaľ sa necítia milovaní a majú pocit, že sa im nič nedarí, namiesto toho, aby sa so všetkým popasovali a začali robiť všetko pre to, aby stav zmenili, robia pravý opak. Robia všetko pre to, aby si ešte viac ublížili. V mnohých prípadoch v túžbe cítiť sa lepšie a bez starostí hľadajú únik v podobe alkoholu či iných drog.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
9. Túžite po pomste

Pokiaľ vás druhí naštvú a vás pre získanie lepšieho pocitu nenapadne nič lepšie ako pomsta, potom vedzte, že k úľave dôjde len na krátku chvíľku. V skutočnosti svojim správaním nič nevyriešite, len si z dlhodobého hľadiska ublížite.

10. Trestáte sami seba

Ak začnete sami seba trestať tým, že sa budete obviňovať zo svojich neúspechov a problémov a začnete si nahovárať, že si nezaslúžite nič lepšie, potom sa ťažko posuniete ďalej – váš život sa nepohne k lepšiemu.

zdroj: novinky.cz

Aké ženy muži milujú?

facebook

Prečo (ne)nechať partnerku kamarátiť s iným mužom