Rituály, ktoré udržia vo vzťahu túžbu

Každé manželstvo zažíva horšie a lepšie časy a so všetkým sa treba vysporiadať. Aby zlé zážitky čo najskôr zmizli a nenarobili škodu a tie dobré naopak pretrvávali čo najdlhšie, s tým všetkým môžu pomôcť aj jednoduché rituály, ktoré je dobré praktizovať čo najčastejšie.

Svadby, pohreby a oslavy všetkého druhu. To všetko sú rituály, ktoré nás nútia spomaliť a užívať si viac a hlbšie dôležité životné udalosti. Pomáhajú nám oslavovať dobré časy rovnako ako sa vysporiadať s tými zlými.

Aj v manželstve sú potrebné podobné rituály, aby sme sa vysporiadali s dobrým aj zlým, čo nám život prinesie. Navyše pomôžu udržať vášeň a živosť v intímnom vzťahu. To je to, čo robí manželstvo dôležitým – vidieť svoj záväzok jeden k druhému a ten si čo najdlhšie udržať.

Podľa vzťahového terapeuta Todda Creagera, ktorý sa viac ako 30 rokov vo svojej praxi zaoberá poradenstvom v oblasti manželstva, sexu a párovej terapie, je dobré podobné rituály praktizovať čo najčastejšie – najlepšie na dennej báze. O čom je presne reč?

Než ráno vstanete, pomaznajte sa

Aj keď máte napríklad doma malé dieťa, ktoré vyžaduje aktuálnu pozornosť, venujte potom aj napriek tomu len minútu svojej polovičke. Objímte ho a dajte mu najavo, že si vážite akúkoľvek pomoc a podporu, ktorú vám ponúka. Pokiaľ najlepšie každý deň začnete týmto rituálom, udá to veľmi významný smer vášmu intímnemu vzťahu. Podľa terapeuta nie je nič viac sexy ako chvíľa, keď vás niekto objíma a drží v náručí.

Dajte cez deň partnerovi najavo, že naňho myslíte

Nie je nič zlé na tom partnerovi či partnerke aj po mesiacoch či rokoch vzťahu ukázať, že na neho (na ňu) myslíte. Môžete byť vtipní, koketovať, alebo sa jednoducho len opýtať, ako sa dotyčný má. Nemusí ísť o nič náročné, čo by vám bránilo v práci, starostlivosti o deti či iných záležitostiach – stačí aj minúta voľna a na tú je čas vždy.

Dáte tým jasne najavo, že na svoj náprotivok myslíte – aj vtedy, keď máte sami starosti alebo veľa práce.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Každý večer sa porozprávajte o svojich pocitoch

Stačí si vyhradiť aj iba desať minút, počas ktorých sa sústredíte najlepšie na vnútorné zážitky toho druhého ako na to, čo treba urobiť. Zverte sa so svojimi pocitmi, rovnako tak doprajte to isté náprotivku.

Aj takéto malé rituály každý deň dokážu so vzťahmi zázraky. Aj po mnohých rokoch spoločného spolužitia tak vzťah môžete premeniť k lepšiemu, stačí chcieť.

zdroj: novinky.cz

Test manželstva: je Vaše manželstvo stabilné, alebo má vady?

facebook

Manželstvo bez sexu? Poznáme najčastejšie príčiny