Lekárnička na dovolenku s deťmi: Čo by v nej určite nemalo chýbať?

Čo nakúpiť do cestovnej rodinnej lekárničky? Vopred je potrebné dobre premyslieť, čo by v nej určite nemalo chýbať vzhľadom na to, kto ide, kde a akým spôsobom budete dovolenku tráviť a aké potenciálne zdravotné problémy vám ju môžu veľmi rýchlo znepríjemniť. Toto radia lekári a lekárnici.

Dovolenka nie je zárukou, že sa neprihodia žiadne zdravotné problémy. Tiež na cestách je dôležité mať po ruke aspoň základné lieky a prostriedky na ošetrenie a prvú pomoc. Optimálna cestovná lekárnička je pre každého trochu iná. Keby sme totiž vypočuli všetky dobre mienené rady, aké lieky si vziať na dovolenku, neodídeme s malou krabičkou, ale s kufrom plným liekov a zdravotných pomôcok.

Cestovná lekárnička by mala byť vybavená s ohľadom na miesto, dĺžku a charakter prázdninového pobytu. Zásadný sú počet cestovateľov, prítomnosť detí a ich vek aj chronické choroby alebo alergie, ktorými prípadne členovia rodiny trpia.

Čo všetko je teda vhodné do rodinnej cestovnej lekárničky zahrnúť?

Pravidelne používané lieky

Znie to ako samozrejmosť, ale často sa stáva, že zostanú doma. Pilulku, ktorú máte vy alebo dieťa prehltnúť v deň odchodu, radšej odstrihnite z platničky a nechajte bokom. Bez svojich liekov sa na dovolenke zaobídete ťažko a ich zháňanie vám môže prázdniny pokaziť. Ide napríklad o lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, zrážanlivosti krvi, cukrovky alebo ťažkostí so štítnou žľazou.

Lieky proti cestovným nevoľnostiam

Žalúdočné nevoľnosti, bolesti hlavy, malátnosť a silné potenie, to sú charakteristické príznaky cestovnej nevoľnosti alebo kinetózy, ktorou trpíme pri dlhšej jazde autom alebo autobusom veľa z nás. Najmä deti dokáže pekne potrápiť, nezriedka sa prejaví dokonca zvracaním. Kinedryl je po generácie záchranný prostriedok všetkých rodičov, ktorým deti zvracajú v aute. Dospelí môžu siahnuť aj po žuvačkách proti nevoľnosti (TravelGum) alebo po prípravkoch Antimetil či Cocculine.

Lieky proti bolesti a horúčke

Tlmia bolesť a pôsobí protizápalovo, preto je určite dobré mať po ruke ako preparáty s obsahom paracetamolu, tak s ibuprofenom. Paracetamol odporúčajú lekári ako liek prvej voľby pri horúčke, naopak prípravky s ibuprofenom sú vhodnejšie pri problémoch vyvolaných zápalom. V prípade potreby ich možno aj kombinovať (Paralen, Ibalgin, Panadol, Ibuprofen, Nurofen, Brufen…). Pre deti nezabudnite pribaliť detské varianty analgetík. Fľaštičky so sirupmi síce zaberú v porovnaní s tabletami viac miesta, ale deti tekuté lieky ľahšie prehltnú.

Lieky na alergie

Tablety alebo sirupy na vnútorné použitie a tiež masti alebo gély (Fenistil, Alpa) na upokojenie kožných reakcií, lieky, ktoré alergici užívajú dlhodobo, inhalátor, očné alebo nosné kvapky proti alergiám (Allergodil, Ocutein, Livostin atď.) a nejaké voľnopredajné antihistaminikum v tabletách (Antialergin, Zyrtec alebo Zodac) by mali byť samozrejmosťou.

Lieky na zažívacie problémy a proti hnačke

Pre všetky prípady sa oplatí mať so sebou tradičné živočíšne uhlie, je však potrebné počítať s tým, že pravdepodobne zníži účinnosť ďalších zároveň užívaných liekov. Prevereným prostriedkom proti urputným hnačkám je Endiaron, dobrou voľbou je tiež siahnuť po prípravkoch Immodium, Enterol alebo Hylak. Pri prípadných zažívacích problémoch uľaví Iberogast, Pancreolan alebo Simethicon.

Prípravky na nádchu a kašeľ

Upchatý nos, bolesť v krku a respiračné problémy sa nám nevyhýbajú a môžu potrápiť aj počas leta, stačí prechladnúť vo vode alebo zdržiavať v prievane či klimatizovaných priestoroch. Nezabudnite preto na tabletky, pastilky, sirupy, kvapôčky alebo spreje proti podobným problémom (Mucobene, Vincentka Pastilky, Stoptussin, Mucosolvan ai). Vždy vo variante pre dospelých aj pre deti.

Dezinfekcia, náplasti a obväzy

Základný obväzový materiál, prostriedky a prípravky na ošetrenie drobných zranení, odrenín a rán sú povinnou výbavou každej dovolenkovej batožiny. Pribaľte tiež pinzetu (napríklad na odstránenie kliešťov), nožnice a vedľa vankúšikových a vodotesných náplastí a elastických ovínadiel kúpte aj špeciálne náplasti na pľuzgiere.

A ďalej nezabudnite pribaliť:
  • mastičky a gély na bolestivé svaly, natiahnuté kĺby a opuchy (Voltaren, Proenzi, konopná masť, Musclegard, Heparoid, Varixinal…)
  • očné úľavové kvapky (Ophthalmo-Septonex alebo Ocuflash)
  • teplomer
  • repelentné prípravky proti hmyzu a kliešťom a upokojujúci gél či sprej na štípance (Fenistil, Betadine, Apipol…)
  • pinzetu, prípadne celý set na vyťahovanie kliešťov
  • prípravky na popáleniny a spáleniny od slnka vo forme krému, gélu alebo spreja s rozprašovačom
  • dezinfekčné obrúsky a gél na ruky
  • čapíky proti zápche a probiotiká pre zdravé zažívanie (Dulcolax, glycerínové čapíky, Biopron, Probiolact a pod.)
  • opaľovaciu kozmetiku s vysokým ochranným faktorom
  • respirátory pri cestách do krajín, kde sú stále vyžadované
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Antibiotiká a kortikoidy do cestovnej lekárničky nepatria!

V prípade vybavenia osobnej lekárničky na cesty rozhodne neplatí priama úmera „čím viac, tým lepšie“. Niektoré veci sú dokonca nežiaduce, pretože môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Jednou z nich sú kortikoidy – v prípade, že nie sú súčasťou vašej pravidelnej medikácie odporúčanej lekárom. Dokážu totiž potlačiť imunitnú reakciu, čo niekedy môže byť vyslovene škodlivé. Ďalšou kapitolou sú antibiotiká.

Infekcie dýchacích ciest sú aj počas dovolenky najčastejšie spôsobené vírusmi, preto antibiotiká v ich liečbe nemajú žiadny efekt. Navyše s antibiotikami treba zaobchádzať veľmi opatrne. Ich nesprávna indikácia bez konzultácie s lekárom môže viesť k nežiaducim účinkom, zhoršeniu celkového stavu pri ich nesprávnej voľbe alebo aj k oneskoreniu nutného vyšetrenia lekárom. Vo väčšine civilizovaných krajín je v prípade náhle vzniknutého ochorenia možné navštíviť lekára a zaistiť základné vyšetrenie a zodpovedajúcu liečbu.

zdroj: maminka.cz

Ako zraziť teplotu u detí?

facebook

Smrť: Ako a kedy o nej hovoriť s deťmi? Alebo radšej mlčať?