Priznať sa, alebo zatĺkať? Najťažšie vzťahové a intímne dilemy.

Je v poriadku mať pomer s manželom kamarátky? Samozrejme, že nie, to všetci vieme. Lenže sú aj veci, kde nie je také zjavné, čo je správne. Toto sú štyri sexuálne a vzťahové dilemy, na ktoré má každý najskôr trochu iný názor.

Máte pocit, že viete, čo je správne a čo nie? Že presne viete, ako sa kedy zachovať? Lenže s láskou a vzťahmi to nie je vždy také jednoduché, nie všetko je len čierne, alebo biele. Britská expertka na sex a vzťahy Tracey Cox vytvorila štyri scenáre, keď je čertovsky ťažké sa rozhodnúť, čo je a čo nie je správne. Ako by ste sa zachovali vy?

Scenár 1 – Pristihli ste manžela kamarátky s inou ženou

Ste napríklad s priateľom na večeri a pri inom stole zahliadnete partnera svojej kamarátky. Je tam ale s inou ženou. Možno to vyzerá nevinne, možno ide len o pracovnú večeru alebo dlhoročnú kamarátku. Napriek tomu máte pocit, že sa k nej nespráva úplne chladne, zdá sa vám, že ju pohladil po ruke, dlho sa na ňu zadíval, jednoducho vo vás niečo vyvolalo pocit, že je to možno niečo viac. Čo teraz?

Tu sú dva tábory. Jeden radí mlčať, pretože nech už je to akokoľvek, nič nemožno tomu mužovi dokázať. Druhý hlasuje za stopercentnú úprimnosť: predsa by ste to tiež chceli vedieť, keby išlo o vás…

Názor T. Cox: „Hlasujem za tretí variant. Choďte k nemu a veľmi uvoľnene ho pozdravte. „Ahoj. Zazrela som ťa a chcem ťa len pozdraviť. To je ale náhoda. Tak sa maj fajn a pozdravuj odo mňa Irenu (meno jeho ženy a vašej kamarátky).“

Celú dobu ale pozorne sledujte výraz, reč tela, reakciu jeho aj jeho spoločníčky. A nezabudnite sa letmo obzrieť potom, čo budete odchádzať. Či bude vyzerať nervózne, zaskočene, zarazene, naštvane alebo vydesene, je to známka, že to zas tak nevinné nie je. V tej chvíli mu môžete dať jasne najavo (napísať mu alebo až ho zase stretnete, povedať), že sa vám jeho správanie nezdá a rada by ste vysvetlenie. Požiadajte ho, nech s tým prestane, inak to budete musieť prezradiť jeho žene. Alebo môžete byť len v strehu a trochu viac sa naň zamerať.

Scenár 2 – Milujete partnera svojej kamarátky

Kamarátka sa vám priznala, že bola svojmu náprotivku neverná. Lenže vy jej priateľa už dlhú dobu milujete, hoci platonicky. Čo urobíte? Využijete túto informáciu vo svoj prospech, alebo v sebe nájdete morálnu silu a pokúsite sa kamarátke ukázať, aký báječný jej priateľ je a čo všetko by s ním mohla stratiť?

Názor T. Cox: „V prvom rade by ste sa mali zamyslieť samy nad sebou, prečo tak dlho milujete niekoho, kto nie je k dispozícii. Možno je to doslova na terapii.“

Každopádne najbezpečnejšia cesta je kamarátku požiadať, aby vám nič viac nehovorila, že nechcete o jej nevere nič vedieť, pretože vás to stavia do zložitej situácie. Pokiaľ nevera praskne a jej muž sa dozvie, že vy ste to vedeli, ale nevarovali ho, budete u neho v nemilosti. Radšej čakajte, ako sa všetko vyvinie.

Scenár 3 – Dieťa, ktoré čakáte, možno nie je vášho muža

Bola to chyba, neuvážené konanie, ale jednoducho sa to stalo. Podviedli ste partnera a až potom vám došlo, ako veľmi ho milujete. Lenže teraz ste tehotná a neviete, koho to dieťa je. Mlčať a žiť s tým celý život, alebo povedať manželovi pravdu?

Názor T. Cox: „Pravda je taká, že toto bohužiaľ nie je úplne neobvyklé. Veľa štúdií hovorí o tom, že sa problém týka až desiatich percent mužov. Pre mňa je toto jedno z najväčších dilem. Je samozrejme nemorálne nechať muža veriť tomu, že vychováva svoje vlastné dieťa, keď to tak (možno) nie je. Na druhej strane sú muži, ktorí si tým prešli a tvrdia, že by radšej žili v nevedomosti a vychovávali dieťa, ktoré milujú, so ženou, ktorú milujú, než by prišli o oboje.“

Materský cit má obrovskú silu a samozrejme väčšina žien v takejto situácii ani tak nemyslí na seba, ale na to, čo je najlepšie pre dieťa. Zásadné je zvážiť, či máte silu tak veľa a tak dlho klamať. Budete musieť predstierať okolie, svojmu mužovi aj svojmu dieťaťu. Toto tajomstvo so sebou najskôr budete vláčiť celý život. Niekto to zvládne, iný na to nemá. Táto dilema je naozaj silne individuálna.

Scenár 4 – V kríze ste podviedli manžela, ale ukončili ste to

Prechádzali ste si s partnerom veľkou krízou, trápili ste sa vo vzťahu, a vy ste v návale smútku „utiekla“ na chvíľu do náručia niekoho iného. Aféru už ste ale ukončili, vzťah s partnerom ste dokázali urovnať, vzťahové problémy ste vyriešili a zase je vám spolu fajn. Čo teraz? V rámci úprimnosti to manželovi povedať, alebo radšej mlčať?

Názor T. Cox: „Ak vás z nevery partner podozrieva a tuší, že ste sa jej dopustili, možno je lepšie povedať pravdu. A dúfať, že to pochopí a v rámci opravy vzťahu to zvládnete.“

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Je tu ale aj variant, kedy je lepšie mlčať. Pokiaľ manžel nič netuší, žije s tým, že ste krízu zvládli, nie je pravda voči nemu možno úplne fér. Priznanie totiž uľaví predovšetkým vám, zbaví vás pocitu viny. Jeho ale môže zničiť. Možno je spravodlivejšie, aby ste to bremeno niesli sami. Mali ste krízu, vy ste urobila chybu, a s tým jednoducho teraz budete žiť. Jeho nie je nutné viac trápiť.

zdroj: prozeny.cz

Priberanie, vyšší cholesterol, ale aj rakovina. Aj za toto môže nevera

facebook

Nevera verzus vek: Dôvody záletov sa radikálne menia