Ako sa v pokoji rozísť s partnerom

Na začiatku vzťahu vás nenapadlo, že jedného dňa budete premýšľať nad rozchodom alebo rozvodom. Bohužiaľ, človek mieni, život mení. Ako ale opustiť partnera bez toho, aby medzi vami panovala zášť, nenávisť alebo agresia? A je vôbec možné, aby ste sa s niekým rozišli v priateľskom duchu?

Všetci si prajeme, aby vzťahy mali happy end v podobe osláv diamantovej svadby. Pravdou ale zostáva, že rozchody, prípadne rozvody, sú v našej spoločnosti vysoko častým javom. K hlavným dôvodom, prečo idú ľudia od seba, je zlá komunikácia, nevera, finančné problémy, zášť alebo celková disharmónia vzťahu. Obzvlášť rozvody bývajú pre partnerov náročné a hocikedy sú okorenené praním špinavej bielizne, zbytočnými dohadmi a nevypočítateľným správaním.

Mnoho párov pristupuje k rozvodovému procesu s odporom a frustráciou z nenaplnených potrieb zo svojho manželstva. To je to, čo často podnecuje partnerov k vytváraniu konfliktov v rozvodovom procese.

Pokiaľ je rozchod aktuálnou témou aj u vás, potom môžete nasledovať niekoľko rád, vďaka ktorým ho zvládnete s gráciou a bez zbytočných konfliktov.

1. Nečakajte to najhoršie

Myslíte si, že vás bývalý partner chce zničiť? Domnievate sa, že vymyslel majstrovský plán, kvôli ktorému už nikdy neuvidíte svoje deti? Stop! Veľa ľudí má počas rozvodu či rozchodu pocit, že ich bývalý partner im chce zničiť život.

Existuje ale myšlienkový smer, ktorý hovorí, že by sme mali s ľudskými bytosťami rokovať s vierou, že sa každý snaží, ako najlepšie vie.

To následne logicky ovplyvňuje aj vaše správanie k partnerovi. V ideálnom prípade teda nevnímajte ex priateľa ako zloducha, ktorý vám chce zámerne škodiť. Naopak k nemu pristupujte ako k rovnocennému hráčovi, s ktorým stojíte pred rovnakou výzvou – zvládnuť rozchod s úctou.

2. Nedovoľte emóciám, aby vás ovládli

Áno, k rozchodom patria silné emócie. Napriek tomu platí, že by ste počas rozchodu nemali dovoliť, aby vašej hlave vládlo srdce. Komunikujte so svojim partnerom tak, ako by ste chceli, aby bolo komunikované s vami. Za každých okolností by ste mali hovoriť pravdu. Pri rozchode nie je priestor na hranie hier. Je to príliš bolestivý proces, a tak si obaja zaslúžite, aby s vami bolo zaobchádzané s úctou a láskavosťou.

3. Zamerajte sa na priority

Nemôžete mať všetko. Či už sa rozvádzate alebo rozchádzate, musíte si uvedomiť, čo je pre vás najdôležitejšie. „Partnerstvo vyžaduje mnoho kompromisov. A to isté platí aj o rozchodoch alebo rozvodoch. Vytvorte si teda pomyselný zoznam priorít, ktoré chcete dosiahnuť, a na zvyšných položkách zbytočne nebazírujte,“ hovorí psychoterapeutka. Občas bohužiaľ platí, že človek musí zľaviť zo svojich nárokov a ideálov.

4. Stanovte si zdravé hranice

Rozchod alebo rozvod je novou kapitolou vášho príbehu. To znamená, že by ste nemali očakávať rovnakú úroveň kontaktu alebo intimity, ktorá bola v minulosti neoddeliteľnou súčasťou vášho vzťahu. Je teda dôležité, aby ste s expartnerom začali budovať nový typ vzťahu.

Keď ste boli partneri, pravdepodobne ste si písali textové správy kedykoľvek počas dňa. Po rozchode si ale nastavte nové hranice, ktoré nebudú narúšať vaše súkromie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Vyjadrite svoju vďaku

Pri rozchode mnoho žien zabúda, že so svojim bývalým partnerom zažili aj krásne momenty. Pokiaľ teda nastane chvíľa, kedy na svojom ex priateľovi uvidíte, že sa snaží, pomáha vám alebo robí ústretový krok, nezabudnite mu poďakovať. Vyjadriť svoju vďaku je to najmenšie, čo v danej chvíli môžete urobiť.

zdroj: novinky.cz

Spôsoby správania, ktoré najčastejšie vedú k rozvodu

facebook

Ako úspešne zvládať náročné situácie? Stavte na stoický pokoj.