Ako prežiť vlnu horúčav aj bez klimatizácie

Leto sa ukázalo v plnej sile. Pokiaľ ho nemôžete tráviť pri vode, máme pre vás tipy, ako prežiť horúce noci aj dni v kancelárii či na rozpálených uliciach.

Jedzte korenené jedlá

Prirodzenou súčasťou národných kuchýň exotických štátov sú pálivé jedlá. A nie je tomu len tak. Hoci by sa mohlo zdať, že pikantný jedálniček sa hodí skôr do zimných mesiacov, kedy sa potrebujeme rozohriať, je to práve naopak.

Korenené jedlo zvyšuje vnútornú telesnú teplotu a odráža teplotu počasia. To spôsobí, že sa začnete potiť a vaše telesné teplo sa využije na odparenie vlhkosti. Výsledok? Začnete sa prirodzene ochladzovať.

Aby sa vám lepšie spalo, odborník na spánok Dave Gibson odporúča, aby ste si doma uvarili štipľavú večeru a zjedli ju aspoň tri hodiny pred spánkom.

Vložte lôžkoviny do mrazničky

Po dlhom dni strávenom na slnku sa každý chce vrátiť do studenej postele. Pokiaľ je ale vaša posteľ stále rozpálená, skúste ju ochladiť pomocou jednoduchého triku.

Doktor Mike Farquhar, poradca pre spánkovú medicínu z Evelina London Children’s Hospital, odporúča, aby ste si pred spánkom umiestnili lôžkoviny na pár minút do mrazničky a schladili ich.

Nezabudnite ale lôžkoviny vložiť do plastových vrecúšok, aby nekontaminovali potraviny, alebo naopak.

Ľad pred ventilátorom

Nemáte doma vlastnú klimatizačnú jednotku? Nevadí, vytvoriť si ju môžete za pár korún. Stačiť vám bude obyčajný vetrák a fľaša plná ľadu. Trik spočíva v tom, že ľad ochladzuje vzduch okolo seba a vetrák ho pomáha šíriť ďalej do miestnosti.

Vyhnite sa kofeínu a alkoholu

Kofeínové nápoje ako čaj a káva môžu spôsobiť dehydratáciu, čo je jeden z najväčších rizikových faktorov, ktorým čelíme počas horúčav. To isté platí aj pre alkohol. Je životne dôležité zostať dostatočne hydratovaní. Pite veľa čistej vody a vyhýbajte sa kofeínu aj alkoholu. Ide o jednoduché zásady, vďaka ktorým prečkáte leto v poriadku.

Noste voľné oblečenie

Vyhnite sa ťažkým a nepriedušným materiálom, naopak stavte na prírodné ľahké tkaniny, ktoré sú priedušné a ľahko odvádzajú pot.

Vyberajte napríklad medzi bavlnenými a ľanovými kúskami, ktoré vás ochránia pred slnečným žiarením, ale zároveň na tele pôsobia ako pierko. Dôležité je tiež zvoliť voľný strih, ktorý bude ľahšie prefukovať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Odpojte nabíjačky

Elektrické nabíjačky sú ďalším nečakaným zdrojom zbytočného tepla, odborníci preto radia ich cez deň a najmä v noci odpájať. Nabíjačky navyše môžu spôsobiť prehriatie zariadenia, keď dosiahne plné nabitie, čo je ďalší zdroj tepla v miestnostiach. Zároveň platí, že čím viac prístrojov je pripojených, tým viac tepla vzniká.

zdroj: novinky.cz

Ako pripraviť vlasy na leto?

facebook

Detox na leto pre vaše podpazušie s týmto DIY sprejom.