Tikajú vám biologické hodiny a vy už s tým nechcete ďalej bojovať? Každý deň neustále premýšľate nad tým, že už by ste sa naozaj rada stali matkou? Problém môže nastať predovšetkým vtedy, keď neviete, ako to nenásilne a taktne povedať svojmu partnerovi, s ktorým tvoríte pár krátky čas, alebo ste na túto tému ešte neviedli konverzáciu. Ako sa s celou situáciou vysporiadať ladne a bez nátlaku?
Aj v zdravom a spokojnom vzťahu môžu nastať situácie, kvôli ktorým sa niektorý z partnerov dostane takzvane do kúta. Niekedy sa tak stane napríklad kvôli svadbe, inokedy zase kvôli dieťaťu. Celkom bežné je, že partnerské rozpory a rozchody nastávajú kvôli tomu, že jeden z partnerov dieťa nechce. Problematické a bolestné tak môže byť aj to, keď neviete, ako svojej drahej polovičke naznačiť, že vám už tikajú biologické hodiny.
Túžba po bábätku môže byť komplikovaná hlavne u žien, ktoré sa nachádzajú v pomerne čerstvom vzťahu, či s partnerom o dieťati nikdy veľmi nehovorili. Ako sa s týmto pocitom porovnať a ako svojej polovičke povedať, že sa v živote už potrebujete posunúť ďalej a vrhnúť sa strmhlav do role matky?
Diskusia a priamočiarosť
Pokiaľ vám partner na začiatku vzťahu vyložene nepovedal, že o dieťa nestojí, kľúčová by pre vás mala byť priamočiarosť. Jednoducho nechoďte okolo horúcej kaše a povedzte mu svoje pocity a túžby. Zároveň mu dajte vedieť, ako veľmi to pre vás znamená a prečo si prajete stať sa matkou.
Pokiaľ ste s partnerom o dieťati naozaj ešte žiadnu vážnu konverzáciu neviedli, je dôležité, aby ste naňho kvôli svojim náhlym potrebám nevyrukovali s tým, že hneď teraz chcete dieťa. Vaša drahá polovička sa môže zľaknúť a pomyslieť si, že vlastne pomaly nemá na výber. Zároveň tak trochu dávate najavo, že sa cítite mať vo vzťahu navrch. Toto rozhodnutie nie je len na vás.
Začnite o tom viesť priebežný a otvorený dialóg. Tým túto tému otvoríte a poskytnete vášmu partnerovi čas na premýšľanie, a to bez akéhokoľvek tlaku. Prebiehajúcu konverzáciu môžete začať ľahkými poznámkami o tom, že by bolo pekné mať spolu deti. Môžete z tejto konverzácie urobiť aj hru, v rámci ktorej by ste sa partnera začali vypytovať, ako by asi vyzerali vaše deti, po kom by zdedili napríklad farbu vlasov či očí a podobne. Postupne sa tak môžete prepracovať k vážnemu rozhovoru o tom, že by ste boli pripravení na ďalšiu životnú kapitolu. Podľa reakcie partnera môžete postupne začať riešiť konkrétne detaily. Teda hlavne to, či je na dieťa pripravený a kedy by ste sa do zakladania rodiny mali alebo mohli pustiť.
Tenká hranica
Pokiaľ svojmu partnerovi oznámite, že túžite po bábätku a on nebude reagovať tak, ako ste si predstavovali, nerobte paniku. Pokiaľ nie je pripravený, rešpektujte jeho pocity a netlačte na neho. Skúste sa vžiť do jeho kože. Keby ste neboli pripravení mať dieťa, tak by ste tiež nechceli, aby na vás tlačili a vaše pocity vám vyčítali. Hoci toto odmietnutie bohužiaľ môže viesť k rozchodu, svoju drahú polovičku do tohto rozhodnutia jednoducho tlačiť nemôžete. Narušili by ste tým váš vzťah a vaše budúce dieťa, ktoré ste si ľudovo povedané vydupali, by sa narodilo do pochrúmaného vzťahu.
Skúste sa s ním porozprávať o tom, prečo dieťa nechce a snažte sa s ním jeho obavy v pokoji rozobrať. Pokiaľ vám oznámi, že sa na dieťa necíti len v tejto chvíli či v horizonte maximálne dvoch rokov, ale neskôr by sa otcom stať chcel, môžete mu dať najavo, že aspoň vidina budúcej rodiny je pre vás dostačujúca. A to hlavne vtedy, keď nechcete vzťah ukončiť. V tej chvíli je dôležité, aby ste si s partnerom stanovili možný plán, a to predovšetkým vtedy, keď už máte viac ako tridsať rokov. Logicky, čím staršia žena je, tým ťažšie je pre ňu otehotnieť.
Nechajte veciam voľný priebeh
Pokiaľ vám dá najavo, že založenie rodiny nezavrhuje, ale vaša túžba a snaha o počatie ho trochu znervózňuje, opäť je nutné celú situáciu v pokoji rozobrať. Partnerovi či manželovi môžete navrhnúť, že prestanete brať antikoncepciu a necháte tomu takzvaný voľný priebeh. Čo sa má stať, to sa stane. Tento variant je v rámci otehotnenia niekedy tou najlepšou. Ženy sú totiž menej v strese a ľahšie sa im podarí prísť do iného stavu.
Nie je všetkým dňom koniec
Pokiaľ kvôli partnerovi chcete vašu túžbu po dieťati utlmiť, môžete sa začať plne sústrediť na váš vzťah. Skúste vašu drahú polovičku ešte lepšie spoznať, spoločne skúšať nové veci a treba začať spoločne viac cestovať.
Zároveň svoje nutkanie môžete trochu potlačiť tým, že budete strážiť deti svojim kamarátkam či príbuzným. Starosť o nich vás trochu vyčerpá a vyskúšate si na vlastnej koži materskej strasti. Môže sa však stať aj to, že keď budete s partnerom strážiť deti vašich známych, zmení názor a po vlastnom bábätku začne túžiť.
Pokiaľ sa nachádzate pred týmto dôležitým rozhodnutím, môže vám tiež veľmi pomôcť odborník, ktorý s vami celú situáciu podrobne rozoberie.
zdroj: elle